BitTorrent 4.2 - en to sv translation catalogue (559 entries)

en: 
    EXCEPTION:
sv: 
    UNDANTAG:

en: 
    run with no args for parameter explanations
sv: 
    kör utan argument för parameter förklaringar

en:     (%s) %s - %s peers %s seeds %s dist copies - %s dn %s up
sv: (%s) %s - %s Peers %s  Seeds %s Dist kopior - %s ner %s upp

en:   #     IP                 Upload           Download     Completed  Speed
sv:   #     IP                 Uppladdning           Nerladdning     Färdigt  Hastighet

en:  (defaults to
sv: (standard till

en:  , cannot restore torrent (
sv: , kan inte återställa torrent (

en:  Closing all %s windows may fix the problem.
sv: Stängning av alla %s fönster kanske löser problemet.

en:  Message from the tracker:
sv: Meddelande från trackern:

en:  is not a directory
sv:  är inte en katalog

en: "%s" already exists. Do you intend to create an identical, duplicate directory inside the existing directory?
sv: "%s" finns redan. Vill du skapa en identisk kopia av katalogen i den befintliga katalogen?

en: "%s" already exists. Do you want to choose a different file name?
sv: "%s" existerar redan. Vill du ändra till ett annat fil namn?

en: # Log Started:
sv: # Logg Startad:

en: # Log reopened:
sv: # Logg omöppnad:

en: # Shutting down:
sv: # Stänger av:

en: % complete
sv: % färdig

en: %.1f%% done, %s remaining
sv: %.1f%% klar, %s återstår

en: %.3f  (%.1f MB up / %.1f MB down)
sv: %.3f (%.1f MB upp / %.1f MB ner)

en: %d bad
sv: %d dålig

en: %d bad pieces + %s in discarded requests
sv: %d ogiltiga bitar + %s i bort kastade

en: %d days
sv: %d dagar

en: %d distributed copies (next: %s)
sv: %d distribuerade kopior (nästa: %s)

en: %d seconds
sv: %d sekunder

en: %d seen now
sv: %d sedd nu

en: %d seen now, plus %d distributed copies (%s)
sv: %d sedd nu, plus %d distruberade kopior (%s)

en: %d seen now, plus %d distributed copies(%s)
sv: %d sedd nu, plus %d distribuerade kopior(%s)

en: %d:%02d hours
sv: %d:%02d timmar

en: %d:%02d minutes
sv: %d:%02d minuter

en: %s %s - decode %s metainfo files
sv: %s %s - dechiffrera %s metainfo filer

en: %s %s installer appears to be corrupt or missing.
sv: %s %s installationen verkar vara korrupt eller saknas.

en: %s Activity Log
sv: %s Aktivitetslogg

en: %s Error
sv: %s Fel

en: %s Help
sv: %s Hjälp

en: %s Settings
sv: %s Inställningar

en: %s already running
sv: %s körs redan

en: %s help is at 
    %s
    Would you like to go there now?
sv: %s hjälp finns på 
    %s
    Vill du gå dit nu?

en: %s peers, %s seeds. Totals from tracker: %s
sv: %s peers, %s seeds. Totalt från tracker: %s

en: %s started
sv: %s startad

en: %s torrent file creator %s
sv: %s torrent filskapare %s

en: (Directories will become batch torrents)
sv: (Kataloger kommer att bli batch torrenter)

en: (Has no effect unless you are on the
    same local network as the tracker)
sv: (Har ingen effekt om du inte är på
    samma lokala nätverk som trackern)

en: (global message) : %s
sv: (globalt meddelande) : %s

en: (multiple)
sv: (flera)

en: (stopped)
sv: (stoppad)

en: (trackerless torrent)
sv: (trackerlös torrent)

en: **warning** %s has errors
sv: **varning** %s innehåller fel

en: **warning** %s is a duplicate torrent for %s
sv: **varning** %s är en dublett torrent utav %s

en: **warning** could not redirect stdout to log file:
sv: **varning** kunde inte omdirigera stdout till loggfil:

en: **warning** could not reopen logfile
sv: **varning** kunde inte öppna loggfil igen

en: **warning** specified favicon file -- %s -- does not exist.
sv: **varning** specifierad favicon fil -- %s -- existerar inte.

en: **warning** statefile %s corrupt; resetting
sv: **varning** tillståndsfil %s korumperad; nollställer

en: , in %d files
sv: , i %d filer

en: , in one file
sv: , i en fil

en: , will seed for %s
sv: , kommer att seeda i %s

en: , will seed indefinitely.
sv: , kommer att seeda på obestämd tid.

en: --check_hashes 0 or fastresume info doesn't match file state (missing data)
sv: --check_hashed 0 eller så matchar snabbåterupptagningsinfo inte filtillståndet (saknad data)

en: ... successful
sv: ... lyckades

en: 0 seconds
sv: 0 sekunder

en: 1 day %d hours
sv: 1 dag %d timmar

en: <unknown>
sv: <okänd>

en: A newer version of %s is available.
sv: En nyare version av %s är tillgänglig.

en: A previous instance of BT was not cleaned up properly. Continuing.
sv: En tidigare installation av BT var inte rensad. Fortsätter.

en: Abort torrent
sv: Avbryt torrent

en: Aborting the torrent as it was rejected by the tracker while not connected to any peers.
sv: Avbryter torrenten som om den var nekad av trackern medans den inte är ansluten till några peers.

en: About %s
sv: Om %s

en: Additional error when closing down due to error:
sv: Ytterligare fel vid stängning på grund av fel:

en: Advanced
sv: Avancerat

en: All Files
sv: Alla filer

en: Allocate
sv: Tilldela

en: Already downloading %s installer
sv: Laddar redan ner %s intalleringen

en: Always starts the torrent in _parallel
sv: Startar alltid torrenten i_parallell

en: Always stops the _last running torrent
sv: Stannar alltid den _senast körda torrenten

en: Announce url:
sv: Meddela url:

en: Another program appears to have changed the file size.
sv: Ett annat program verkar har ändrat filens storlek.

en: Another program appears to have modified the file.
sv: Ett annat program verkar ha modifierat filen.

en: Another program appears to have moved, renamed, or deleted the file.
sv: Ett annat program verkar ha flyttat, bytt namn, eller tagit bort filen.

en: Apply
sv: Verkställ

en: Are you sure you want to remove "%s"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort "%s"?

en: Ask where to save each new download
sv: Fråga var man skall spara varje ny nerladdning

en: Attempt to download a trackerless torrent with trackerless client turned off.
sv: Försöker att ladda ner en trackerlös torrent med trackerlös klient avstängd.

en: Bad UI state file
sv: Dåligt UI fil skick

en: Bad UI state file version
sv: Dålig UI fil skick version

en: Bad fastresume info (files contain more data)
sv: Skadad snabbåterupptagningsinfo (filer innehåller mer data)

en: Bad fastresume info (illegal value)
sv: Skadad snabbåterupptagningsinfo (felaktigt värde)

en: Bad file path component:
sv: Felaktig filsökvägskomponent:

en: Building torrents...
sv: Bygger torrenter...

en: Can't run more than %d torrents simultaneously. For more info see the FAQ at %s.
sv: Kan inte köra mer än %d torrenter samtidigt. För mer info läs FAQ på %s.

en: Can't start two separate instances of the same torrent
sv: Kan inte starta två separata exempel av samma torrent

en: Cannot launch installer on this OS
sv: Kan ej starta installationen under detta OS

en: Change save location for
sv: Ändra spar plats för

en: Change...
sv: Ändra...

en: Check your port range settings.
sv: Kontrollera dina port-inställningar

en: Checking file sizes...
sv: Kontrollerar filstorlekar...

en: Choked
sv: Strypt

en: Choose an existing folder...
sv: Välj en existerande mapp...

en: Choose default download directory
sv: Välj standard nedladdningskatalog

en: Choose...
sv: Välj...

en: Client
sv: Klient

en: Comments:
sv: Kommentarer:

en: Compressed: %i  Uncompressed: %i
sv: Komprimerad: %i Okomprimerad: %i

en: Connection
sv: Uppkoppling

en: Corrupt data in
sv: Korumperad data i

en: Could not acquire global mutex lock for controlsocket file!
sv: Kunde inte få globalt mutex-lås för kontroll-socket fil!

en: Could not convert file/directory name "%s" to utf-8 (%s). Either the assumed filesystem encoding "%s" is wrong or the filename contains illegal bytes.
sv: Kunde inte konvertera fil- / katalognamn "%s" till utf-8 (%s). Antingen är den förutsatta filsystemskodningen "%s" fel eller så innehåller filnamnet felaktiga bytes.

en: Could not create application data directory!
sv: Kunde inte skapa applikations informations-katalog

en: Could not create control socket:
sv: Kunde inte skapa kontroll socket:

en: Could not create control socket: already in use
sv: Kunde inte skapa kontroll socket: används redan

en: Could not delete cached %s file:
sv: Kunde inte ta bort cached %s fil:

en: Could not download or open 
    %s
    Try using a web browser to download the torrent file.
sv: Kunde inte ladda ner eller öppna 
    %s
    Prova använda en webbläsare för att ladda ner torrent filen.

en: Could not find a suitable temporary location to save the %s %s installer.
sv: Kunde inte finna en lämplig tillfällig lagringsplats för %s %s installationen.

en: Could not find an open port!
sv: Kunde inte finna en öppen port!

en: Could not get latest version from %s
sv: Kunde inte motta den senaste versionen från %s

en: Could not load fastresume data: %s.
sv: Kan inte ladda snabbåterladdningsdata: %s.

en: Could not load saved state:
sv: Kunde inte ladda sparat skick:

en: Could not open a listening port: %s.
sv: Kunde inte öppna en lyssningsport: %s.

en: Could not open a listening port: %s.
sv: Kunde inte öppna en lyssningsport: %s.

en: Could not parse new version string from %s
sv: Kunde inte tolka den nya version-strängen från %s

en: Could not permanently save options:
sv: Kunde inte spara alternativ permanent:

en: Could not read %s
sv: Kunde inte läsa katalog %s

en: Could not read directory
sv: Kunde inte läsa katalog

en: Could not remove fastresume file after failure:
sv: Kunde inte ta bort snabbåterupptagningsfil efter fel:

en: Could not remove old control socket filename:
sv: Kunde inte ta bort gamla kontroll socket filnamn:

en: Could not save UI state:
sv: Kunde inte spara UI skick:

en: Could not send command:
sv: Kunde inte skicka kommando:

en: Could not set signal handler:
sv: Kunde inte sätta signal hanterare:

en: Could not start the TorrentQueue, see above for errors.
sv: Kunde inte starta Torrentkön, se ovan för fel.

en: Could not stat
sv: Kunde inte starta

en: Could not write fastresume data:
sv: Kunde inte skriva snabbåterupptagnings data:

en: Could not write file
sv: Kunde inte skriva fil

en: Couldn't open %s
sv: Kunde inte öppna %s

en: Couldn't read fastresume data:
sv: Kunde inte läsa snabbåterupptagningsdata:

en: Create a new folder...
sv: Skapa en ny mapp

en: Current down: %s
sv: Aktuell ner: %s

en: Current up: %s
sv: Aktuell upp: %s

en: DSL 768k up
sv: DSL 768k upp

en: DSL/cable 128k up
sv: DSL/cable 128k upp

en: DSL/cable 256k up
sv: DSL/cable 256k upp

en: Decrease
sv: Minska

en: Directory exists!
sv: Katalog finns!

en: Distributed copies: %d; Next: %s
sv: Fördelade kopior: %d; Nästa: %s

en: Do you want to quit %s and install the new version, %s, now?
sv: Önskar du avsluta %s och installera den nya versionen, %s, nu?

en: Do you want to remove all of them?
sv: Vill du ta bort alla dessa?

en: Do you want to remove it?
sv: Vill du ta bort den?

en: Donate
sv: Donera

en: Done
sv: Klar

en: Done building torrents.
sv: Klar med att bygga torrenter.

en: Done, %s uploaded
sv: Klar, %s uppladdat

en: Done, share ratio: %d%%
sv: Klar, utdelningskvot: %d%%

en: Done.
sv: Klar.

en: Download
sv: Nerladdning

en: Download _later
sv: Ladda ner _senare

en: Download _now
sv: Ladda ner _nu

en: Download rate
sv: Nerladdningshastighet

en: Downloading
sv: Laddar ner

en: ERROR:
sv: FEL:

en: ETA in %d:%02d:%02d
sv: ETA i %d:%02d:%02d

en: Enter the URL of a torrent file to open:
sv: Skriv in URL till torrentfil för att öppna denna:

en: Enter torrent URL
sv: Skriv in torrentens URL

en: Error building torrents:
sv: Fel med att bygga torrenter:

en: Error handling accepted connection:
sv: Fel vid hantering av accepterad anslutning:

en: Error reading .torrent file:
sv: Fel vid läsning av .torrent fil:

en: Error reading config:
sv: Fel vid läsning av konfiguration:

en: Error reading file
sv: Fel vid läsning av fil

en: Error!
sv: Fel!

en: Failed
sv: Misslyckad

en: Failed to create or send command through existing control socket.
sv: Misslyckades med att skapa eller att skicka ett kommando genom existerande kontroll socket.

en: Failed to send command through existing control socket.
sv: Misslyckades med att skicka kommando genom existerande kontroll socket.

en: File %s already exists, but is not a regular file
sv: Filen %s existerar redan, men är inte en vanlig fil

en: File %s belongs to another running torrent
sv: Filen %s tillhör en annan torrent som körs.

en: File exists!
sv: Filen existerar!

en: File name:
sv: Filnamn:

en: File/directory name "%s" contains reserved unicode values that do not correspond to characters.
sv: Fil- / katalognamnet "%s" innehåller reserverade unicodevärden som inte motsvarar tecken.

en: Filename
sv: Filnamn

en: Files in "%s"
sv: Filer i "%s"

en: Filesystem encoding "%s" is not supported in this version
sv: Filsystemskodning "%s" stöds inte i den här versionen

en: Filesystem encoding '%s' is not supported. Using 'ascii' instead.
sv: Filsystemets kodning '%s' stöds inte. Använder 'ascii' istället.

en: Finished
sv: Färdigt

en: Firewalled/NATted
sv: Brandväggad

en: Frequently Asked Questions:
sv: Återkommande frågor:

en: Fri
sv: Fre

en: Global mutex already created.
sv: Global mutex redan skapad.

en: Go
sv: Gå

en: Have to exit due to the TCP stack flaking out. Please see the FAQ at %s
sv: Tvingas att avsluta på grund av TCP stack flacking out. Vänligen se FAQ vid %s

en: Have you donated?
sv: Har du donerat?

en: How to name torrent downloads: 1: use name OF torrent file (minus .torrent);  2: use name encoded IN torrent file;  3: create a directory with name OF torrent file (minus .torrent) and save in that directory using name encoded IN torrent file;  4: if name OF torrent file (minus .torrent) and name encoded IN torrent file are identical, use that name (style 1/2), otherwise create an intermediate directory as in style 3;  CAUTION: options 1 and 2 have the ability to overwrite files without warning and may present security issues.
sv: Hur man ska namnge torrent nedladdningar: 1: använda namn AV torrent fil (minus .torrent); 2: använd namn kodat I torrent fil; 3: skapa en katalog med namn AV torrent fil (minus .torrent) och spara i den katalogen med namn kodat I torrent fil; 4: om namn AV torrent fil (minus .torrent) och namn kodat I torrent fil är identiska, använd det namnet (stil 1/2), skapa annarsen mellanliggande katalog som i stil 3; VARNING: alternativ 1 och 2 kan skriva över filer utan att varna och kan medföra säkerhetsrisker.

en: IO Error: No space left on disk, or cannot create a file that large:
sv: IO Fel: Ingen plats kvar på disken, eller kan inte skapa en fil så stor:

en: IP address
sv: IP adress

en: IP to report to the tracker:
sv: IP att rapportera till trackern:

en: ISO Language code to use
sv: ISO Språkkod som skall användas

en: If a non-option argument is present it's taken as the value
    of the torrent_dir option.
sv: Om ett icke-alternativ argument är gällande är det taget som värdet
     av torrent_dir alternativet.

en: Increase
sv: Öka

en: Info for "%s"
sv: Info för "%s"

en: Initial startup
sv: Initialstart

en: Initialize a trackerless client.  This must be enabled in order to download trackerless torrents.
sv: Initiera en trackerlös klient. Detta måste vara aktiverat för att kunna ladda ner trackerlösa torrents

en: Install Python 2.3 or greater
sv: Installera Python 2.3 eller senare

en: Install new %s now?
sv: Installera nya %s nu?

en: Interested
sv: Intresserad

en: Invalid state file (bad entry)
sv: Ogiltigt fil skick (dålig inmatning)

en: Invalid state file (duplicate entry)
sv: Ogiltigt fil skick (dubbel inmatning)

en: Invalid state file contents
sv: Ogiltigt skick av filens innhåll

en: KB/s down
sv: KB/s ner

en: KB/s est. peer download
sv: KB/s upskattad peer nedladdning

en: KB/s up
sv: KB/s upp

en: Length
sv: Längd

en: Look for available port:
sv: Leta efter tillgänglig port:

en: MB downloaded
sv: MB nerladdat

en: MB uploaded
sv: MB uppladdat

en: Make
sv: Skapa

en: Make _new torrent
sv: Skapa _ny torrent

en: Make torrent file for this file/directory:
sv: Skapa torrentfil för denna fil/katalog.

en: Maximum upload rate:
sv: Maximal upladdningshastighet

en: May
sv: Maj

en: Misc
sv: Diverse

en: Mon
sv: Mån

en: Multiple errors have occurred. Click OK to view the error log.
sv: Flera fel har förekommit. Klicka OK för att kolla på fel loggen.

en: Must supply at least %d arguments.
sv: Måste ge minst %d argument.

en: NA
sv: Okänd

en: Network
sv: Nätverk

en: Never download
sv: Ladda aldrig ner

en: New %s version available
sv: Ny %s version tillgänglig

en: No finished torrents
sv: Inga färdiga torrenter

en: No torrent file available for %s %s installer.
sv: Ingen torrentfil tillgänglig för %s %s installationen.

en: No torrents
sv: Inga torrenter

en: Nodes (optional):
sv: Noder (valfri):

en: Not starting torrent as it already meets the settings for when to stop seeding the last completed torrent.
sv: Startar inte torrent då denna redan möter de krav som satts för när den senast färdiga torrenten skall sluta seedas.

en: Not starting torrent as there are other torrents waiting to run, and this one already meets the settings for when to stop seeding.
sv: Startar inte torrenten då det finns andra torrenter som väntar på att köras och denna möter redan de krav som ställts för att sluta seeda.

en: Oct
sv: Okt

en: Open directory
sv: Öppna katalog

en: Open torrent _URL
sv: Öppna torrent _URL

en: Open torrent:
sv: Öppen torrent:

en: Optimistic upload
sv: Optimistisk uppladdning

en: Option
sv: Alternativ

en: Option %s is required.
sv: Alternativ %s är obligatorisk.

en: Paused
sv: Pausad

en: Peers for "%s"
sv: Peers för "%s"

en: Piece size:
sv: Bit storlek:

en: Pieces:
sv: Delar:

en: Pieces: %d total, %d complete, %d partial, %d active (%d empty)
sv: Bitar: %d total, %d klara, %d ofullständiga, %d aktiva (%d tomma)

en: Port to listen on.
sv: Port att lyssna på.

en: Previous down: %s
sv: Föregående ner: %s

en: Previous up: %s
sv: Föregående upp: %s

en: Problem connecting to tracker -
sv: Problem med uppkopplingen till trackern -

en: Problem connecting to tracker, gethostbyname failed -
sv: Problem vid anslutning till tracker,gethostbyname misslyckades -

en: Progress bar text is always black
    (requires restart)
sv: Progress bar text är alltid svart
    (kräver omstart)

en: PyGTK 2.4 or newer required
sv: PyGTK 2.4 eller senare krävs

en: Python 2.2.1 or newer required
sv: Python 2.2.1 eller nyare krävs

en: Python failed to autodetect filesystem encoding. Using 'ascii' instead.
sv: Python misslyckades med att automatiskt upptäcka filsystemets kodning. Använder 'ascii' istället.

en: Re_start
sv: Om_start

en: Remove all finished torrents?
sv: Ta bort alla färdiga torrenter?

en: Remove this torrent?
sv: Ta bort den här torrenten?

en: Remove torrent
sv: Ta bort torrent

en: Requested download is not authorized for use with this tracker.
sv: Begärd nerladdning är inte aktoriserad att användas med denna tracker.

en: Rereading config file
sv: läser in konfigurationsfilen på nytt

en: Resume downloading
sv: Fortsätt nerladdning

en: Running
sv: Körs

en: Running normally
sv: Körs normalt

en: SYSTEM ERROR - EXCEPTION GENERATED
sv: SYSTEM FEL - UNDANTAG ERHÅLLET

en: Sat
sv: Lör

en: Save in:
sv: Spara i:

en: Save location for
sv: Spara plats för

en: Save log in:
sv: Spara logg i:

en: Save new downloads in:
sv: Spara nya nerladdningar i:

en: Saving
sv: Sparar

en: Search for torrents
sv: Sök efter torrenter

en: Seed completed torrents: until share ratio reaches [_] percent, or for [_] minutes, whichever comes first.
sv: Seeda kompletta torrenter: tills utdelningskvoten når [_] procent, eller under [_] minuter, vilket som än kommer först.

en: Seed each completed torrent indefinitely (until the user cancels it)
sv: Seeda varje komplett torrent i oändlighet (tills dess att användaren avbryter den)

en: Seed indefinitely
sv: Seeda i oändlighet

en: Seed last completed torrent: until share ratio reaches [_] percent.
sv: Seeda sista kompletta torrenten: tills utdelningskvoten når [_] procent.

en: Seed the last torrent indefinitely (until the user cancels it)
sv: Seeda den sista torrenten i oändlighet (tills dess att användaren avbryter den)

en: Seeding
sv: Seedar

en: Select a file
sv: Välj en fil

en: Select a folder
sv: Välj en mapp

en: Share ratio: %0.02f%%
sv: Utdelningskvot: %0.02f%%

en: Short read - something truncated files?
sv: Kort läsning - något trunkterade filerna?

en: Show file list
sv: Visa fil-lista

en: Show/Hide _finished torrents
sv: Visa/Göm _färdiga torrenter

en: Size
sv: Storlek

en: Snubbed
sv: Avfärdad

en: Start seeding
sv: Börjar seeda

en: Starting additional torrents manually:
sv: Startar återstående torrents manuellt:

en: Stop running torrent?
sv: Sluta köra torrent?

en: Sun
sv: Sön

en: Temporarily stop all running torrents
sv: Stoppa alla torrenter tillfälligt

en: Textmode GUI initialization failed, cannot proceed.
sv: Textläges-GUI initialisering misslyckades, kan inte fortsätta.

en: Thanks for donating! To donate again, select "Donate" from the "Help" menu.
sv: Tack för att du donerar! För att donera igen, välj "Donera" från "Hjälp" menyn.

en: Thanks!
sv: Tackar!

en: The Windows filesystem cannot handle some characters used in the filename(s) of this torrent.Filenames have been changed from the original.
sv: Windows filsystem kan inte hantera några av de tecken som används i filnamnet till den här torrenten. Filnamnet har blivit ändrat från orginalet.

en: The character set used on the local filesystem ("%s") cannot represent all characters used in the filename(s) of this torrent. Filenames have been changed from the original.
sv: Teckentabellen som används på de lokala filsystemet ("%s") kan inte representera alla tecken som används i filnamnen / filnamnet för denna torrent. Filnamnen har ändrats från orginalet.

en: There are %d finished torrents in the list.
sv: Det finns %d färdiga torrenter i listan.

en: There are no finished torrents to remove.
sv: Det finns inga färdiga torrenter att ta bort.

en: There is one finished torrent in the list.
sv: Det finns en färdig torrent i listan.

en: These errors occurred during execution:
sv: Dessa fel förekom under utförandet:

en: This .torrent file has been created with a broken tool and has at least 1 file with an invalid file or directory name. However since all such files were marked as having length 0 those files are just ignored.
sv: Denna .torrentfil har skapats med ett felaktigt verktyg och har minst en fil med  en ogiltligt fil- eller katalognamn. Dessa filer är dock storlek 0 och har ignorerats.

en: This .torrent file has been created with a broken tool and has bad character values that do not correspond to any real character. Some or all of the filenames may appear different from what the creator of the .torrent file intended.
sv: Denna .torrentfil har skapats med ett felaktigt verktyg och innhåller felaktiga teckenvärden som inte kan matchas till något riktigt tecken. Några eller alla filnamn kan vara annorlunda från hur skaparen av .torrentfilen tänkt sig att de skulle vara.

en: This .torrent file has been created with a broken tool and has incorrectly encoded filenames. Some or all of the filenames may appear different from what the creator of the .torrent file intended.
sv: Denna .torrentfil har skapats med ett felaktigt verktyg och innehåller felaktigt kodade filnamn. Några eller alla filnamn kan vara annorlunda från hur skaparen av .torrentfilen tänkt sig att de skulle vara.

en: This .torrent file has been created with a broken tool and has incorrectly encoded filenames. The names used may still be correct.
sv: Denna .torrentfil har skapats med ett felaktigt verktyg och har felaktigt kodade filnamn. Namnen som används kan fortfarande vara korrekta.

en: This download interface requires the standard Python module "curses", which is unfortunately not available for the native Windows port of Python. It is however available for the Cygwin port of Python, running on all Win32 systems (www.cygwin.com).
sv: Detta nerladdningsgränssnitt kräver standard Python modul "curses", som olyckligtvis inte är tillgänglig för den tillhörande porten till Python. Den är däremot tillgänglig för Cygwin porten till Python, som körs i alla Win32 system (www.cygwin.com).

en: This is not a valid torrent file. (%s)
sv: Detta är ingen giltig torrent fil. (%s)

en: This seems to be an old Python version which does not support detecting the filesystem encoding. Assuming 'ascii'.
sv: Detta verkar vara en gammal verision av Python som inte stöjder upptäckning av filsystemets kodning. Förmodar 'ascii'.

en: This torrent (or one with the same contents) is already running.
sv: Denna torrent (eller en med samma innehåll) körs redan.

en: This torrent (or one with the same contents) is already waiting to run.
sv: Denna torrent (eller en med samma innehåll) väntar redan på att köras.

en: Thu
sv: Tors

en: Too late to switch RawServer backends, %s has already been used.
sv: För sent att byta RawServer backends, %s har redan använts.

en: Too many arguments - %d maximum.
sv: För många argument - %d maximala antalet.

en: Torrent in unknown state %d
sv: Torrent i okänt skick %d

en: Torrent name:
sv: Torrent namn:

en: Torrents
sv: Torrenter

en: Total size:
sv: Total storlek:

en: Totals:
sv: Totalt:

en: Tracker announce still not complete %d seconds after starting it
sv: Tracker meddelar fortfarande inte klart %d sekunder efter start

en: Tue
sv: Tis

en: Unsupported UI state file version (from newer client version?)
sv: UI tillstånds fil version stödjs inte (från nyare klient version?)

en: Unsupported fastresume file format, maybe from another client version?
sv: fastresume-filformatet stöds inte det kanske är från en annan klientversion?

en: Upload
sv: Uppladdning

en: Upload rate
sv: Uppladdningshastighet

en: Usage: %s
sv: Användning: %s

en: Usage: %s TRACKER_URL [TORRENTFILE [TORRENTFILE ... ] ]
sv: Användning: %s TRACKER_URL [TORRENTFILE [TORRENTFILE ... ] ]

en: Usage: %s [TORRENTFILE [TORRENTFILE ... ] ]
sv: Användning: %s [TORRENTFILE [TORRENTFILE ... ]]

en: Use Twisted network libraries for network connections. 1 means use twisted, 0 means do not use twisted, -1 means autodetect, and prefer twisted
sv: Använd Tvinnade nätverk-bibliotek för nätverksanslutningar. 1 betyder använd tvinnade, 0 betyder använd inte tvinnade, -1 betyder upptäck automatiskt, och föredra tvinnade

en: Use _DHT:
sv: Använd _DHT:

en: Use _tracker:
sv: Använd _tracker:

en: Value
sv: Värde

en: Visit help web page?
sv: Besök hjälp websida?

en: WARNING: Changing these settings can
    prevent %s from functioning correctly.
sv: VARNING: Ändring av dessa inställningar kan
    förhindra %s från att fungera korrekt.

en: Waiting
sv: Väntar

en: Warning:
sv: Varning:

en: Wed
sv: Ons

en: Welcome to the new version of %s. Have you donated?
sv: Välkommen till den nya verisionen av %s. Har du donerat?

en: Will perform full hash check.
sv: Kommer genomföra total hashkontroll.

en: You are about to start "%s". Do you want to stop the last running torrent as well?
sv: Du ska just starta "%s". Vill du stoppa den senast körda torrenten också?

en: You are using %s, and the new version is %s.
sv: Du använder %s, och den nya versionen är %s.

en: You can always get the latest version from 
    %s
sv: Du kan alltid hitta den senaste versionen från 
    %s

en: You can't specify the name of the .torrent file when generating multiple torrents at once
sv: Du kan inte specificera namnet på .torrent-filen när du genererar multipla torrenter samtidigt

en: You cannot specify both --save_as and --save_in
sv: Du kan inte specifiera både --spara_som och --spara_i

en: You have uploaded %s to this torrent.
sv: Du har laddat upp %s till den här torrenten.

en: You may still use "bittorrent-console" to download.
sv: Du kan fortfarande använda "bittorrent-konsolen" för nerladdning.

en: You may still use "btdownloadheadless.py" to download.
sv: Du kan fortfarande använda "btdownloadheadless.py" för att ladda ner.

en: Your share ratio for this torrent is %d%%.
sv: Din utdelningskvot för denna torrent är %d%%.

en: [OPTIONS] [TORRENTDIRECTORY]
sv: [OPTIONS] [TORRENTKATALOG]

en: [OPTIONS] [TORRENTFILES]
sv: [OPTIONS] [TORRENTFILER]

en: [OPTIONS] [TORRENTFILE]
sv: [OPTIONS] [TORRENTFIL]

en: [OPTION] TRACKER_URL FILE [FILE]
sv: [OPTION] TRACKER_URL FIL [FIL]

en: _Abort
sv: _Avbryt

en: _About
sv: _Om

en: _Asks each time
sv: _Frågar varje gång

en: _Change location
sv: _Byt plats

en: _Donate
sv: _Donera

en: _File
sv: _Fil

en: _File list
sv: _Fil lista

en: _Finish
sv: _Avsluta

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Host
sv: _Värd

en: _Log
sv: _Logg

en: _Open directory
sv: _Öppna katalog

en: _Open torrent file
sv: _Öppna torrentfil

en: _Pause/Play
sv: _Pausa/Starta

en: _Peer list
sv: _Peer lista

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Remind me later
sv: _Påminn mig senare

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Resize window to fit
sv: _Ändra storlek på fönstret för att passa

en: _Seed indefinitely
sv: _Seeda i oändlighet

en: _Settings
sv: _Inställningar

en: _View
sv: _Vy

en: a URL to redirect the info page to
sv: en URL att omdirgera info sidan till

en: added "%s"
sv: la till "%s

en: address of HTTP proxy to use for tracker connections
sv: HTTP proxy adress att använda för tracker anslutningar

en: allow special keys in torrents in the allowed_dir to affect tracker access
sv: tillåt speciella keys i torrenter i tillåten_dir att påverka tracker tillgång

en: archive size:
sv: arkivstorlek:

en: arguments are -
sv: argument är -

en: bad data from tracker -
sv: dålig data från trackern -

en: bad data in responsefile - total too big
sv: skadad data i svarsfil - total för stor

en: bad data in responsefile - total too small
sv: skadad data i svarsfil - total för liten

en: bad metainfo - "files" is not a list of files
sv: ogiltig metainfo - "filer" är inte en lista över filer

en: bad metainfo - bad file value
sv: ogiltig metainfo - ogiltigt filvärde

en: bad metainfo - bad length
sv: ogiltig metainfo - ogiltig längd

en: bad metainfo - bad name
sv: ogiltig metainfo - ogiltigt namn

en: bad metainfo - bad path
sv: ogiltig metainfo - ogiltig filadress

en: bad metainfo - bad path dir
sv: ogiltig metainfo - ogiltig mappadress

en: bad metainfo - bad pieces key
sv: ogiltigt metainfo - tangent för ogiltiga bitar

en: bad metainfo - duplicate path
sv: ogiltig metainfo - dubblerad filadress

en: bad metainfo - illegal piece length
sv: ogiltig metainfo - otillåten del längd

en: bad metainfo - name used as bothfile and subdirectory name
sv: ogiltig metainfo - namn används till både fil och underkatalogs namn

en: bad metainfo - no announce URL string
sv: ogiltig metainfo - ingen meddelande URL sträng

en: bad metainfo - not a dictionary
sv: ogiltigt metainfo -  inte en katalog

en: bad metainfo - wrong object type
sv: ogiltig metainfo - felaktig objekttyp

en: bad peer
sv: dålig peer

en: banned
sv: bannlyst

en: building
sv: bygger

en: cannot restore state completely
sv: kan inte återställa skicket fullständigt

en: character encoding used on the local filesystem. If left empty, autodetected. Autodetection doesn't work under python versions older than 2.3
sv: tangentbordsuppsättning som används på det lokala filsystemet. Autokonfigurerad om lämnad tom. Autokonfiguration fungerar ej under pythonversioner äldre än 2.3

en: checking existing file
sv: kontrollerar existerande fil

en: close connections with RST and avoid the TCP TIME_WAIT state
sv: stäng anslutningar med RST och undvik TCP TIME_WAIT tillståndet

en: command line parsing failed at
sv: kommando rad analysering misslyckad vid

en: comment:
sv: kommentera:

en: connecting to peers
sv: ansluter till peers

en: data corrupted on disk - maybe you have two copies running?
sv: data på disk korrupt - du kanske har två kopior körandes?

en: default number of peers to send an info message to if the client does not specify a number
sv: standard antal peers att skicka ett info meddelande till om klienten inte specifierar ett antal

en: default tracker name
sv: förvalt trackernamn

en: deprecated, do not use
sv: nedvärderad, använd inte

en: dialup
sv: uppringd

en: directory name: %s
sv: katalognamn: %s

en: directory to look for .torrent files (semi-recursive)
sv: katalog att söka .torrent filer i (semi-rekursivt)

en: directory under which variable data such as fastresume information and GUI state is saved. Defaults to subdirectory 'data' of the bittorrent config directory.
sv: katalog där variabeldata som snabbåternedhämtnings data och användarinterface-inställningar är sparade. Standardkatalogen är underkatalogen 'data' i programmet bittorrents config katalog.

en: display advanced user interface
sv: visa avancerat användarläge

en: dl speed:
sv: dl hastighet:

en: do not connect to several peers that have the same IP address
sv: anslut inte till flera peers som har samma ip-address

en: done checking
sv: kontrollering färdig

en: download complete!
sv: nerladdning färdig!

en: download failed:
sv: nerladdning misslyckad:

en: download rate:
sv: nerladdningshastighet:

en: download succeeded
sv: nerladdningen lyckades

en: download to:
sv: ladda ner till:

en: downloading
sv: laddar ner

en: downloading %d pieces, have %d fragments, %d of %d pieces completed
sv: laddar ner %d bitar, har %d fragment, %d av %d bitar klara

en: drag into list to resume
sv: dra till lista för att fortsätta

en: drag into list to seed
sv: dra till lista för att seeda

en: drag to reorder
sv: dra för att sortera om

en: dropped "%s"
sv: släppte "%s"

en: enable workaround for a bug in BSD libc that makes file reads very slow.
sv: aktivera fix för en bug i BSD libc som gör filläsningar väldigt långsamma.

en: error(s):
sv: fel:

en: error:
sv: fel:

en: error:
sv: fel:

en: error: %s
    run with no args for parameter explanations
sv: fel: %s
    kör utan argument för parameter förklaringar

en: file containing x-icon data to return when browser requests favicon.ico
sv: fil innehåller x-icon data att återvända när browsern efterfrågar favicon.ico

en: file name (for single-file torrents) or directory name (for batch torrents) to save the torrent as, overriding the default name in the torrent. See also --save_in
sv: filnamn (för singelfiltorrents) eller katalognamn (för torrents i omgångar) att spara torrenten som, överskrider standardnamnet i torrenten. See även --save_in

en: file name (for single-file torrents) or directory name (for batch torrents) to save the torrent as, overriding the default name in the torrent. See also --save_in, if neither is specified the user will be asked for save location
sv: filnamn (för singelfiltorrents) eller katalognamn (för ett set torrents) att spara torrenten som, överskridandes standardnamnet i torrenten. Se även --save_in, om ingendera är specificerad kommer användaren bli frågad om plats att spara

en: file name: %s
sv: filnamn: %s

en: file size:
sv: filstorlek:

en: file size:
sv: filstorlek:

en: file to store recent downloader info in
sv: fil att spara ny nerladdningsinfo i

en: file to write the tracker logs, use - for stdout (default)
sv: fil att skriva trackerns loggar i, använd - för stdout (standard)

en: file:
sv: fil:

en: files:
sv: filer:

en: finishing in %d:%02d:%02d
sv: klar om %d:%02d:%02d

en: full scrape function is not available with this tracker.
sv: full skrape funktion är inte tillgänglig med denna tracker.

en: get function is not available with this tracker.
sv: erhåll funktion är inte tillgänglig med denna tracker.

en: how many bytes to query for per request.
sv: hur många bytes att fråga om per förfrågan.

en: how many bytes to write into network buffers at once.
sv: hur många bytes att skriva till nätverks buffrar på en gång.

en: how many times to check if a downloader is behind a NAT (0 = don't check)
sv: hur många gånger att kolla om nerladdaren är bakom en NAT (0=ej kolla)

en: how often to rescan the torrent directory, in seconds
sv: hur ofta torrent katalogen ska sökas av, i sekunder

en: if false then make a trackerless torrent, instead of announce URL, use reliable node in form of <ip>:<port> or an empty string to pull some nodes from your routing table
sv: om falskt så skapa en trackerlös torrent, istället för att meddela URL, använd pålitlig nod i form av <ip>:<port> eller en tom sträng för att dra några noder från din rotningstabell

en: if nonzero, set the TOS option for peer connections to this value
sv: om icke noll, sätt TOS alternativet för peer anslutningar till detta värde

en: ignore the ip GET parameter from machines which aren't on local network IPs (0 = never, 1 = always, 2 = ignore if NAT checking is not enabled). HTTP proxy headers giving address of original client are treated the same as --ip.
sv: ignorera ip GET parametern från maskiner som inte befinner sig på lokala nätverkets IPs (0 = aldrig, 1 = alltid, 2 = ignorera om NAT kontroll inte är aktiverad). HTTP proxy headerar som ger adress från orginal klient är behandlad samma som --ip.

en: invalid "last" entry
sv: ogiltig "last" inmatning

en: invalid announce interval
sv: ogiltigt meddelande intervall

en: invalid bencoded value (data after valid prefix)
sv: ogiltig bkodat värde (data efter giltigt prefix)

en: invalid entry in peer list1
sv: ogiltigt inträde i peer list1

en: invalid entry in peer list2
sv: ogiltigt inträde i peer list2

en: invalid entry in peer list3
sv: ogiltigt inträde i peer list3

en: invalid entry in peer list4
sv: ogiltigt intärde i peer list4

en: invalid min announce interval
sv: ogiltigt min meddelande intervall

en: invalid peer count
sv: ogiltig peer räkning

en: invalid peer list
sv: ogiltig peer lista

en: invalid seed count
sv: ogiltig seed räkning

en: invalid tracker id
sv: ogiltig tracker id

en: ip to bind to locally
sv: ip nummer att binda till lokalt

en: ip to report to the tracker (has no effect unless you are on the same local network as the tracker)
sv: ipnummer som rapporteras till trackern (detta har bara effekt om du sitter i samma lokala nätverk som trackern)

en: keep dead torrents after they expire (so they still show up on your /scrape and web page). Only matters if allowed_dir is not set
sv: behåll döda torrenter efter att dem har gått ut (så att de fortfarande visas på din /scrape och websida). Gäller endast of tillåten_dir inte är inställd

en: killed by IO error:
sv: dödad av IO fel:

en: killed by OS error:
sv: dödad av OS fel:

en: killed by internal exception:
sv: dödad av internt undantag:

en: local
sv: lokal

en: local directory where the torrent contents will be saved. The file (single-file torrents) or directory (batch torrents) will be created under this directory using the default name specified in the .torrent file. See also --save_as.
sv: lokal katalog där torrents innehållet kommer sparas. Filen (single-fil torrents) eller katalogen (torrents i omgångar) kommer att bli skapade under denna katalogen med standard namnet specificerat i .torrent filen. Se även --save_as.

en: local directory where the torrents will be saved, using a name determined by --saveas_style. If this is left empty each torrent will be saved under the directory of the corresponding .torrent file
sv: lokal katalog där torrenterna kommer att sparas, med ett standard namn fastställd av --saveas_style. Om denna lämnas tom kommer varje torrent att sparas under den motsvarande .torrentfilens katalog

en: log cleared
sv: logg rensad

en: log saved
sv: logg sparad

en: lost server socket
sv: förlorade server-socket

en: maximum kB/s to upload at, 0 means no limit
sv: maximalt antal kB/s att ladda upp i, 0 betyder obegränsad hastighet

en: maximum length prefix encoding you'll accept over the wire - larger values get the connection dropped.
sv: maximal längd prefix kodning du accepterar över linan - större värden får anslutningen att gå ned.

en: maximum length slice to send to peers, close connection if a larger request is received
sv: maximal längd skiva att sända till peers, stäng anslutning om en större begäran är mottagen

en: maximum number of connections to allow, after this new incoming connections will be immediately closed
sv: maximalt antal anslutningar, över detta antal kommer nya inkommande anslutningar att kopplas ned direkt

en: maximum number of peers to give with any one request
sv: maximalt antal peers att ge med vilken som helst förfrågan

en: maximum port to listen on
sv: högsta porten att lyssna på

en: maximum time interval over which to estimate the current seed rate
sv: maximala tidsintervallet över vilket den aktuella utdelningskvoten ska uppsakttas

en: maximum time interval over which to estimate the current upload and download rates
sv: maximala tidsintervallet över vilket den aktuella upp- och nerladdningshastigheten ska uppskattas

en: maximum time to wait between retrying announces if they keep failing
sv: maximal tid att vänta emellan att försöka meddela igen om de fortsätter att misslyckas

en: maxport less than minport - no ports to check
sv: maxport understiger minport - saknar portar att kontrollera

en: metainfo file: %s
sv: metainfo fil: %s

en: minimum number of peers to not do rerequesting
sv: minimalt antal peers för att inte återfråga efter fler peers

en: minimum port to listen on, counts up if unavailable
sv: lägsta port att lyssna på, räknar uppåt om den lägre porten ej är tillgänglig

en: minimum time in seconds before a cache is considered stale and is flushed
sv: kortaste tiden i sekunder innan en cache betraktas som gammal och raderas

en: minimum time it must have been since the last flush to do another one
sv: minimala tiden mellan den senaste rensningen och den innan det

en: minutes to wait between requesting more peers
sv: minuter programmet skall vänta innan den söker efter fler peers

en: name %s disallowed for security reasons
sv: namn %s är otillåtet av säkerhetsskäl

en: no torrents
sv: inga torrenter

en: non-text failure reason
sv: icke-text misslyckande anledning

en: non-text warning message
sv: icke-text varningsmeddelande

en: not a valid bencoded string
sv: inte en giltig bkodad sträng

en: number of downloads at which to switch from random to rarest first
sv: antal nedladdningar till vilken att byta från slumpmässig till mest sällsynt först

en: number of peers at which to stop initiating new connections
sv: antal peers där programmet skall stoppa söka nya anslutningar

en: number of seconds to pause between sending keepalives
sv: antalet sekunder att pausa mellan sändning av kvarhållande (torrenter)

en: old announce for %s: %s
sv: gammalt meddelande för %s: %s

en: only allow downloads for .torrents in this dir (and recursively in subdirectories of directories that have no .torrent files themselves). If set, torrents in this directory show up on infopage/scrape whether they have peers or not
sv: tillåt endast nerladdningar för .torrents i denna katalog (och rekursivt i underkataloger till kataloger som inte själva har några .torrent-filer). Om inställt, visas torrents i denna katalog på infopage/scrape vare sig de har peers eller inte

en: oo  (%.1f MB up / %.1f MB down)
sv: oo (%.1f MB upp / %.1f MB ned)

en: optional human-readable comment to put in .torrent
sv: valfri mänskligt läsbar kommentar att sätta i .torrent

en: optional target file for the torrent
sv: valfri målfil för torrenten

en: parameter passed in at end with no value
sv: parameter skickad in i slutet med inget värde

en: path %s disallowed for security reasons
sv: filadress %s är ej tillåten på grund av säkerhetsskäl

en: percent done:
sv: procent klart:

en: piece %d failed hash check, re-downloading it
sv: del %d misslyckade hashkontroll, åternerladdar den

en: refuse further connections from addresses with broken or intentionally hostile peers that send incorrect data
sv: vägra ytterligare anslutningar från adresser med söndrig eller avsiktligt fientliga peers som sänder felaktig data

en: rejected by tracker -
sv: nekad av trackern -

en: remote
sv: fjärr

en: removing %s
sv: tar bort %s

en: removing %s (will re-add)
sv: tar bort %s (kommer att läggas till igen)

en: right-click for menu
sv: höger-klicka för meny

en: run with no arguments for parameter explanations
sv: kör utan argument för parameter förklaringar

en: saving:
sv: sparar:

en: scrape access allowed (can be none, specific or full)
sv: skrape tillträde tillåten (kan vara inget, specifikt eller fullt)

en: seconds between expiring downloaders
sv: sekunder mellan utgående nerladdare

en: seconds between saving dfile
sv: sekunder mellan sparande av dfil

en: seconds between updates of displayed information
sv: sekunder mellan updatering av visad information

en: seconds downloaders should wait between reannouncements
sv: sekunder som nerladdare ska vänta mellan återtillkänargivanden

en: seconds to wait between checking if any connections have timed out
sv: sekunder att vänta emellan kontroll om några anslutningar har time:at ut.

en: seconds to wait between closing sockets which nothing has been received on
sv: sekunder att vänta mellan stängning av sockets som ingenting has blivit mottaget på

en: seconds to wait for data to come in over a connection before assuming it's semi-permanently choked
sv: sekunder att vänta för data att komma in över en anslutning före antagan att det är semi-permanent tilltäppning

en: seeding
sv: seedar

en: share rating:
sv: utdelningskvot:

en: sharing:
sv: utdelar:

en: shut down
sv: stäng av

en: shutting down
sv: stänger av

en: single/multiple file mix
sv: ensam-/flerfil mix

en: size:
sv: storlek:

en: specific scrape function is not available with this tracker.
sv: specifik skrap funktion är inte tillgänglig med denna tracker.

en: specifies how the app should behave when the user manually tries to start another torrent: "replace" means always replace the running torrent with the new one, "add" means always add the running torrent in parallel, and "ask" means ask the user each time.
sv: specificerar hur applikationen ska bete sig när användaren manuellt försöker att starta en annan torrent: "ersätta" betyder att alltid ersätta den körande torrenten med en ny, "lägga till" betyder att alltid lägga till den körande torrenten parallellt, och "fråga" betyder fråga användaren varje gång.

en: start downloader in paused state
sv: starta nedladdaren i pausat läge

en: starting at port:
sv: starta vid port:

en: the maximum number of files in a multifile torrent to keep open at a time, 0 means no limit. Used to avoid running out of file descriptors.
sv: det maximala antalet filer i en multifil torrent att hålla öppna på samma gång, 0 betyder obegränsat. Används för att undvika få slut på filpekare.

en: the maximum number of minutes to seed a completed torrent before stopping seeding
sv: maximalt antal minuter att seeda en färdig torrent innan stopp av seedning

en: the maximum number of uploads to allow at once. -1 means a (hopefully) reasonable number based on --max_upload_rate. The automatic values are only sensible when running one torrent at a time.
sv: maximala antalet tillåtna uppladdningar samtidigt. -1 betyder (förhoppningsvis) ett vettigt antal baserat på --max_upload_rate. Det automatiska värdet är endast klokt att använda om man kör en torrent åt gången.

en: the minimum upload/download ratio, in percent, to achieve before stopping seeding the last torrent. 0 means no limit.
sv: maximal uppladdnings-/nedladdningskvot, i procent, att uppnå innan stopp av seedning av den sista torrenten. 0 betyder ingen gräns.

en: the minimum upload/download ratio, in percent, to achieve before stopping seeding. 0 means no limit.
sv: maximal uppladdnings-/nedladdningskvot, i procent, att uppnå innan stopp av seedning. 0 betyder ingen gräns.

en: the number of uploads to fill out to with extra optimistic unchokes
sv: antalet uppladdningar att fylla i med extra optimistiska ostrypningar

en: time left:
sv: tid kvar:

en: time to wait between checking if any connections have timed out
sv: tid att vänta mellan kontroller om någon anslutning har fått timed out

en: timeout for closing connections
sv: timeout för stängning av anslutningar

en: told file complete on start-up, but piece failed hash check
sv: sagda fil färdig vid uppstard men en bit misslyckades vid hash-kollen

en: torrent will not be restarted correctly on client restart
sv: torrenten kommer inte att startas om korrekt vid klientens omstart

en: tracker announce url: %s
sv: meddelande url för tracker: %s

en: trackerless nodes:
sv: trackerlösa noder:

en: ul speed:
sv: ul hastighet:

en: unknown key
sv: okänd nyckel

en: upload rate:
sv: uppladdningshastighet:

en: use with allowed_dir; adds a /file?hash={hash} url that allows users to download the torrent file
sv: använd med allowed_dir; lägger till en /fil?hash={hash} url som tillåter användare att ladda ner torrent filen

en: waiting for hash check
sv: väntar på hashkontroll

en: warning from tracker -
sv: varning från trackern -

en: whether or not to ask for a location to save downloaded files in
sv: huruvida  programmet ska fråga eller inte efter en plats att spara ledladdade filer i

en: whether to add entries to the log for nat-check results
sv: huruvida programmet ska lägga till en notering till loggen om nat-kontrollens resultat

en: whether to check hashes on disk
sv: huruvida programmet ska kontrollera hashar på disk

en: whether to display an info page when the tracker's root dir is loaded
sv: om man ska visa en info sida när trackerns root dir är laddad

en: whether to display diagnostic info to stdout
sv: huruvida att visa diagnostik info till stdout

en: whether to display names from allowed dir
sv: om man ska visa namn från tillåten dir

en: whether to display the full path or the torrent contents for each torrent
sv: huruvida att visa den fulla sökvägen eller torrentens innehåll for varje torrent

en: whether to reopen the log file upon receipt of HUP signal
sv: om man ska öppna logg filen när HUP signal mottas

en: which power of two to set the piece size to
sv: vilken faktor av två att sätta bit storleken till

en: world-visible port number if it's different from the one the client listens on locally
sv: publikt portnummer om det är annat än det nummer klienten lyssnar på lokalt

en: wrong format of %s - %s
sv: felaktigt format av %s - %s

en: you must specify a .torrent file
sv: du måste specifiera en .torrent fil

en: your file may exist elsewhere in the universe
    but alas, not here
sv: din fil kanske existerar någon annanstans i detta universum
    men tyvärr, inte här
