BitTorrent 4.2 - en to ro translation catalogue (570 entries)

en: 
    EXCEPTION:
ro: 
    EXCEPTIE:

en: 
    run with no args for parameter explanations
ro: 
    ruleaza fara argumente pentru o explicare a parametrilor

en:     (%s) %s - %s peers %s seeds %s dist copies - %s dn %s up
ro: (%s) %s - %s parteneri %s saditori %s copii distribuite - %s jos %s sus

en:   #     IP                 Upload           Download     Completed  Speed
ro:   #     IP                 Donat           Tras     Gata  Viteza

en:  (defaults to
ro:  (implicit

en:  , cannot restore torrent (
ro:  , imposibil de restaurat torentul (

en:  Closing all %s windows may fix the problem.
ro: Închiderea tuturor ferestrelor %s ar putea rezolva problema.

en:  Message from the tracker:
ro:  Mesaj de la tracker:

en:  is not a directory
ro:  nu este un director

en: "%s" already exists. Do you intend to create an identical, duplicate directory inside the existing directory?
ro: "%s" există deja. Intenţionaţi să creaţi un director identic în interiorul directorului deja existent?

en: "%s" already exists. Do you want to choose a different file name?
ro: "%s" există deja. Doriţi să alegeţi un nume de fişier diferit?

en: # Log Started:
ro: # Jurnal Pornit:

en: # Log reopened:
ro: # Jurnal redeschis:

en: # Shutting down:
ro: # Oprire:

en: % complete
ro: % finalizat

en: %.1f%% done, %s remaining
ro: %,1f%% terminate, %s rămase

en: %.3f  (%.1f MB up / %.1f MB down)
ro: %.3f  (%.1f MB donat / %.1f MB tras)

en: %d bad
ro: %d erori

en: %d bad pieces + %s in discarded requests
ro: %d bucăţi eronate + %s cereri neconsiderate

en: %d days
ro: %d zile

en: %d distributed copies (next: %s)
ro: %d copii distribuite (urmatorul: %s)

en: %d seconds
ro: %d secunde

en: %d seen now
ro: %d vizibil(i) acum

en: %d seen now, plus %d distributed copies (%s)
ro: %d vizibil(i) acum, plus %d copii distribuite (%s)

en: %d seen now, plus %d distributed copies(%s)
ro: %d vizibili acum, plus %d copii distribute(%s)

en: %d:%02d hours
ro: %d:%02d ore

en: %d:%02d minutes
ro: %d:%02d minute

en: %s %s - decode %s metainfo files
ro: %s %s - decodare %s fisiere metainfo

en: %s %s installer appears to be corrupt or missing.
ro: se pare că instalerul %s %s este corupt sau lipseşte.

en: %s Activity Log
ro: Jurnal activitate %s

en: %s Error
ro: %s Eroare

en: %s Help
ro: %s Ajutor

en: %s Settings
ro: Setări %s

en: %s already running
ro: %s rulează deja

en: %s help is at 
    %s
    Would you like to go there now?
ro: Mai multe informaţii despre %s găsiţi la 
    %s
    Doriţi să le accesaţi acum?

en: %s peers, %s seeds. Totals from tracker: %s
ro: %s parteneri, %s săditori. Total de la tracker: %s

en: %s started
ro: %s pornit

en: %s torrent file creator %s
ro: %s creator de fişiere torent %s

en: (Directories will become batch torrents)
ro: (Directoarele vor deveni torente grup)

en: (Has no effect unless you are on the
    same local network as the tracker)
ro: (Nu are nici un efect decât dacă sunteţi pe
    aceeaşi reţea ca şi tracker-ul)

en: (global message) : %s
ro: (mesaj global):%s

en: (stopped)
ro: (oprit)

en: (trackerless torrent)
ro: (torent fără tracker)

en: **warning** %s has errors
ro: **atentie** %s are erori

en: **warning** %s is a duplicate torrent for %s
ro: **atentie** %s este o dublura pentru %s

en: **warning** could not redirect stdout to log file:
ro: **atentie** nu am putut redirectiona stdout spre fisierul jurnal:

en: **warning** could not reopen logfile
ro: **atentie** nu am putut redeschide fisierul jurnal

en: **warning** specified favicon file -- %s -- does not exist.
ro: **atentie** fisierul pentru iconita preferata (favicon) -- %s -- nu exista.

en: **warning** statefile %s corrupt; resetting
ro: **atentie** fisierul de stare (statefile) %s corupt; resetez

en: , in %d files
ro: , în %d fişiere

en: , in one file
ro: , într-un singur fişier

en: , will seed for %s
ro: , va fi semănat pentru %s

en: , will seed indefinitely.
ro: , va fi semănat un timp nedefinit.

en: --check_hashes 0 or fastresume info doesn't match file state (missing data)
ro: --check_hashes 0 sau informatiile fastresume nu se potrivesc cu starea fisierului (date lipsa)

en: ... successful
ro: ... reusit

en: 0 seconds
ro: 0 secunde

en: 1 day %d hours
ro: 1 zi %d ore

en: <unknown>
ro: <necunoscut>

en: A newer version of %s is available.
ro: Este disponibilă o versiune mai nouă a %s .

en: A previous instance of BT was not cleaned up properly. Continuing.
ro: O instanta de BT nu a fost inchisa corect.Se continua.

en: Abort torrent
ro: Anulare torent

en: Aborting the torrent as it was rejected by the tracker while not connected to any peers.
ro: Anulare torent caci a fost respins de tracker cand nu era conectat la nici un partener.

en: About %s
ro: Despre %s

en: Additional error when closing down due to error:
ro: Erori aditionale la inchidere datorita erorii:

en: Advanced
ro: Avansat

en: All Files
ro: Toate fişierele

en: Allocate
ro: Alocare

en: Already downloading %s installer
ro: Descărcare %s instaler în curs

en: Always starts the torrent in _parallel
ro: Întotdeauna porneşte torentele în _paralel

en: Always stops the _last running torrent
ro: Întotdeauna se opreşte _ultimul torent care rulează

en: Announce url:
ro: URL pentru anunţ:

en: Another program appears to have changed the file size.
ro: Se pare ca un alt program a schimbat marimea fisierului.

en: Another program appears to have modified the file.
ro: Se pare ca un alt program a modificat fisierul.

en: Another program appears to have moved, renamed, or deleted the file.
ro: Se pare ca un alt program a mutat, redenumit sau a sters fisierul.

en: Apply
ro: Aplicare

en: Are you sure you want to remove "%s"?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi "%s"?

en: Ask where to save each new download
ro: Intreabă unde să se salveze fiecare nouă descărcare

en: Attempt to download a trackerless torrent with trackerless client turned off.
ro: S-a incercat descarcarea unui torent fara tracker cand aceasta optiune nu este activata.

en: Bad UI state file
ro: Fişier de stare UI eronat

en: Bad UI state file version
ro: Versiune fişier de stare UI eronat

en: Bad fastresume info (files contain more data)
ro: Informatii fastresume eronate (fisierele contin mai multe date)

en: Bad fastresume info (illegal value)
ro: Informatii fastresume eronate (valoare ilegala)

en: Bad file path component:
ro: Componenta eronata in calea catre fisier:

en: Building torrents...
ro: Construire torente...

en: Can't run more than %d torrents simultaneously. For more info see the FAQ at %s.
ro: Imposibil de rulat mai mult de %d torente simultan. Pentru mai multe informaţii citiţi FAQ la %s.

en: Can't start two separate instances of the same torrent
ro: Nu pot porni doua instante separate pentru acelasi torent.

en: Cannot launch installer on this OS
ro: Imposibil de lansat instalerul pe acest sistem de operare

en: Change save location for
ro: Schimbare locaţie de salvare pentru

en: Change...
ro: Schimbare...

en: Check your port range settings.
ro: Verificati setarile pentru zona de oprturi.

en: Checking file sizes...
ro: Verificare mărime fişiere...

en: Choked
ro: Blocat

en: Choose an existing folder...
ro: Alegere un director existent...

en: Choose default download directory
ro: Alegere director implicit pentru salvare

en: Choose...
ro: Se alege...

en: Comments:
ro: Comentarii:

en: Compressed: %i  Uncompressed: %i
ro: Compresat: %i  Necompresat: %i

en: Connection
ro: Conexiune

en: Corrupt data in
ro: Date corupte în

en: Could not acquire global mutex lock for controlsocket file!
ro: Nu s-a putut bloca un mutex global pentru fisierul controlsocket!

en: Could not convert file/directory name "%s" to utf-8 (%s). Either the assumed filesystem encoding "%s" is wrong or the filename contains illegal bytes.
ro: Nu s-a putut converti numele de fisier/director "%s" la utf-8 (%s). Se poate ca, codarea presupusa a sistemului de fisiere "%s" este gresita sau numele fisierului contine bytes ilegali.

en: Could not create application data directory!
ro: Nu s-a putut creea directorul de date al aplicatiei!

en: Could not create control socket:
ro: Socket-ul de control nu s-a putut crea:

en: Could not create control socket: already in use
ro: Socket-ul de control nu s-a putut creea: este deja folosit

en: Could not delete cached %s file:
ro: Imposibil de şters fişier cache %s:

en: Could not download or open 
    %s
    Try using a web browser to download the torrent file.
ro: Nu se poate descarca sau deschide 
    %s
    Incearca sa folosesti un browser pentru a descarca un fisier torrent.

en: Could not find a suitable temporary location to save the %s %s installer.
ro: Imposibil de găsit o locaţie temporară corespunzătoare pentru a salva instalerul %s %s.

en: Could not find an open port!
ro: Nu s-a putut gasi un port deschis!

en: Could not get latest version from %s
ro: Imposibil de obţinut cea mai recentă versiune de la %s

en: Could not load fastresume data: %s.
ro: Nu s-au putut incarca datele pentru o continuare rapida: %s.

en: Could not load saved state:
ro: Imposibil de încărcat starea salvată:

en: Could not open a listening port: %s.
ro: Nu s-a putut deschide un port pentru ascultare: %s.

en: Could not open a listening port: %s.
ro: Nu s-a putut deschide un port pentru ascultare: %s.

en: Could not parse new version string from %s
ro: Nu s-au putut analiza şirul de caractere al noii versiuni de la %s

en: Could not permanently save options:
ro: Optiunile nu s-au putut salva permanent:

en: Could not read %s
ro: Nu s-a putut afla starea %s

en: Could not read directory
ro: Nu s-a putut citi directorul

en: Could not remove fastresume file after failure:
ro: Nu s-a putut sterge fisierul de fastresume dupa esuare:

en: Could not remove old control socket filename:
ro: Numele socket-ului de control vechi nu s-a putut sterge:

en: Could not save UI state:
ro: Imposibil de salvat starea UI:

en: Could not send command:
ro: Comanda nu s-a putut trimite:

en: Could not set signal handler:
ro: Nu s-a putut seta activatorul de semnal:

en: Could not start the TorrentQueue, see above for errors.
ro: Imposibil de pornit TorrentQueue, vizualizaţi erorile.

en: Could not stat
ro: Nu s-a putut afla starea

en: Could not write fastresume data:
ro: Nu s-au putut scrie datele de fastresume:

en: Could not write file
ro: Imposibil de scris în fişier

en: Couldn't open %s
ro: Imposibil de deschis %s

en: Couldn't read fastresume data:
ro: Nu s-au putut citi datele  fastresume:

en: Create a new folder...
ro: Creare un nou director...

en: Current down: %s
ro: Descărcare curentă: %s

en: Current up: %s
ro: Încărcare curentă: %s

en: DSL 768k up
ro: DSL 768k sau viteză mai mare

en: DSL/cable 128k up
ro: DSL/cablu 128k sau viteză mai mare

en: DSL/cable 256k up
ro: DSL/cablu 256k sau viteză mai mare

en: Decrease
ro: Descreştere

en: Directory exists!
ro: Directorul există deja!

en: Distributed copies: %d; Next: %s
ro: Copii distribuite: %d; Următorul: %s

en: Do you want to quit %s and install the new version, %s, now?
ro: Doriţi să ieşiti %s şi să instalaţi noua versiune %s, acum?

en: Do you want to remove all of them?
ro: Doriţi să le ştergeţi pe toate?

en: Do you want to remove it?
ro: Doriţi sa-l ştergeţi?

en: Donate
ro: Donare

en: Done
ro: Terminat

en: Done building torrents.
ro: Am terminat construirea torentelor.

en: Done, %s uploaded
ro: Terminat, %s încărcat

en: Done, share ratio: %d%%
ro: Terminat, rata de partajare: %d%%

en: Done.
ro: Terminat.

en: Download
ro: Tragere

en: Download _later
ro: Descărcare mai _tarziu

en: Download _now
ro: Descărcare _acum

en: Download rate
ro: Rată de descărcare

en: Downloading
ro: Se descarcă...

en: ERROR:
ro: EROARE:

en: ETA in %d:%02d:%02d
ro: Timp ramas %d:%02d:%02d

en: Enter the URL of a torrent file to open:
ro: Introduceţi adresa URL a fişierului torrent pentru a-l deschide:

en: Enter torrent URL
ro: Introduceţi adresa URL a torentului

en: Error building torrents:
ro: Eroare la construirea torentelor:

en: Error handling accepted connection:
ro: Eroare in manuirea conexiunii acceptate:

en: Error reading .torrent file:
ro: Eroare la citirea fisierului .torrent:

en: Error reading config:
ro: Eroare la citirea configuratiei:

en: Error reading file
ro: Eroare la citirea fişierului

en: Error!
ro: Eroare!

en: Failed
ro: Eşuat

en: Failed to create or send command through existing control socket.
ro: Eşuare la crearea sau trimiterea unei comenzi printr-un socul de control existent.

en: Failed to send command through existing control socket.
ro: Eşuare la trimiterea unei comenzi printr-un soclu de control existent.

en: File %s already exists, but is not a regular file
ro: Fisierul %s exista deja, dar nu este un fisier obisnuit

en: File %s belongs to another running torrent
ro: Fisierul %s apartine unui alt torrent care ruleaza

en: File exists!
ro: Fişierul există!

en: File name:
ro: Nume fişier:

en: File/directory name "%s" contains reserved unicode values that do not correspond to characters.
ro: Numele de  fisier/director "%s" contine valori unicode rezervate care nu corespund cu caractere.

en: Filename
ro: Nume fişier

en: Files in "%s"
ro: Fişiere în "%s"

en: Filesystem encoding "%s" is not supported in this version
ro: Codarea sistemului de fisiere "%s" nu este suportata in aceasta versiune

en: Filesystem encoding '%s' is not supported. Using 'ascii' instead.
ro: Codarea sistemului de fisiere '%s' nu este suportata. Folosesc 'ascii'.

en: Finished
ro: Finalizat

en: Firewalled/NATted
ro: În spatele unui parafoc/NAT

en: Frequently Asked Questions:
ro: Întrebări frecvente:

en: Fri
ro: Vin

en: Global mutex already created.
ro: Mutex global deja creeat.

en: Go
ro: Start

en: Have to exit due to the TCP stack flaking out. Please see the FAQ at %s
ro: Oprire datorita instabilitatii TCP stack. Cititi FAQ la %s

en: Have you donated?
ro: Aţi donat deja?

en: How to name torrent downloads: 1: use name OF torrent file (minus .torrent);  2: use name encoded IN torrent file;  3: create a directory with name OF torrent file (minus .torrent) and save in that directory using name encoded IN torrent file;  4: if name OF torrent file (minus .torrent) and name encoded IN torrent file are identical, use that name (style 1/2), otherwise create an intermediate directory as in style 3;  CAUTION: options 1 and 2 have the ability to overwrite files without warning and may present security issues.
ro: Cum să numiţi fişierele descărcate din torente:1: folosiţi numele torentului (minus .torrent);  2: folosiţi numele codat în torent;  3: creaţi un director cu numele torentului (minus .torrent) şi realizaţi salvarea în acel director folosind numele codat din fişierul torent;  4: dacă numele torentului (minus .torrent) şi numele codat în fişierul torent este acelaşi, folosiţi acel stil de redenumire (stilul 1/2), dacă nu, creaţi un director intermediar ca în stilul 3;  ATENŢIE: opţiunile 1 şi 2 au opţiunea să suprascrie fişiere fără o anunţare în prealabil şi pot prezenta probleme de securitate.

en: IO Error: No space left on disk, or cannot create a file that large:
ro: Eroare de I/O: Nu mai este loc pe disc, sau nu se poate creea un fisier asa mare:

en: IP address
ro: Adresă IP

en: IP to report to the tracker:
ro: IP de raportat la tracker:

en: ISO Language code to use
ro: Codul limbajului în standardul ISO care va fi folosit

en: If a non-option argument is present it's taken as the value
    of the torrent_dir option.
ro: Daca un argument este prezent fara optiuni va fi considerata valoarea
    din optiunea torrent_dir.

en: Increase
ro: Creştere

en: Info for "%s"
ro: Informaţii pentru "%s"

en: Info hash:
ro: Informaţii hash:

en: Initial startup
ro: Pornire initial

en: Initialize a trackerless client.  This must be enabled in order to download trackerless torrents.
ro: Iniţializarea unui client fără tracker. Aceasta trebuie activată pentru a putea descărca torente fără tracker.

en: Install Python 2.3 or greater
ro: Instalaţi Python 2.3 sau o versiune mai recentă

en: Install new %s now?
ro: Instalare noul %s acum?

en: Interested
ro: Interesat

en: Invalid state file (bad entry)
ro: Fişiser de stare eronat (introducere eronată)

en: Invalid state file (duplicate entry)
ro: Fişier de stare eronat (introducere dublă)

en: Invalid state file contents
ro: Conţinut fişier de stare eronat

en: Jan
ro: Ian

en: Jul
ro: Iul

en: Jun
ro: Iun

en: KB/s down
ro: KB/s descărcare

en: KB/s est. peer download
ro: KB/s estimat de la partener

en: KB/s up
ro: KB/s încărcare

en: Length
ro: Lungime

en: Look for available port:
ro: Căutare port disponibil:

en: MB downloaded
ro: MB descărcaţi

en: MB uploaded
ro: MB încărcaţi

en: Make
ro: Creare

en: Make _new torrent
ro: Creare torent _nou

en: Make torrent file for this file/directory:
ro: Creare fişier torent pentru acest fişier/director.

en: Maximum upload rate:
ro: Rată maximă de încărcare:

en: May
ro: Mai

en: Misc
ro: Diverse

en: Mon
ro: Lun

en: Multiple errors have occurred. Click OK to view the error log.
ro: Erori multiple. Faceţi clic pe OK pentru a vedea jurnalul de erori.

en: Must supply at least %d arguments.
ro: Trebuie specificate cel putin %d argumente.

en: Network
ro: Reţea

en: Never download
ro: A nu se descărca

en: New %s version available
ro: Nouă versiune %s disponibilă

en: No finished torrents
ro: Nici un torent finalizat

en: No torrent file available for %s %s installer.
ro: Nu este disponibil nici un fişier torent pentru instalerul %s %s.

en: No torrents
ro: Nici un torent

en: Nodes (optional):
ro: Noduri (opţional):

en: Not starting torrent as it already meets the settings for when to stop seeding the last completed torrent.
ro: Nu se va porni torentul întrucât îndeplineşte deja condiţiile de oprire din semănare ca ultim torent finalizat.

en: Not starting torrent as there are other torrents waiting to run, and this one already meets the settings for when to stop seeding.
ro: Nu se va porni torentul întrucât sunt deja alte torente care aşteaptă să ruleze, iar acesta îndeplineşte deja condiţiile de oprire din semănare.

en: Nov
ro: Noi

en: Open directory
ro: Deschidere director

en: Open torrent _URL
ro: Deschidere adresă _URL torent

en: Open torrent:
ro: Deschidere torent:

en: Optimistic upload
ro: Încărcare optimistă

en: Option
ro: Opţiune

en: Option %s is required.
ro: Optiunea %s este necesara.

en: Paused
ro: Pauză

en: Peer ID
ro: ID partener

en: Peers for "%s"
ro: Parteneri pentru "%s"

en: Piece size:
ro: Mărime bucată:

en: Pieces:
ro: Bucăţi:

en: Pieces: %d total, %d complete, %d partial, %d active (%d empty)
ro: Bucăţi: %d totale, %d terminate, %d parţiale, %d active (%d goale)

en: Port to listen on.
ro: Portul pe care ascult.

en: Previous down: %s
ro: Descărcare precedentă: %s

en: Previous up: %s
ro: Încărcare precedentă: %s

en: Problem connecting to tracker -
ro: Problem la conectarea la tracker -

en: Problem connecting to tracker, gethostbyname failed -
ro: Problema la conectarea la tracker, gethostbyname a esuat -

en: Progress bar text is always black
    (requires restart)
ro: Textul barei de progres este întotdeauna negru
    (necesită repornire)

en: PyGTK 2.4 or newer required
ro: Este necesar PyGTK 2.4 sau o versiune mai recentă

en: Python 2.2.1 or newer required
ro: Este necesar Python versiunea 2.2.1 sau mai noua

en: Python failed to autodetect filesystem encoding. Using 'ascii' instead.
ro: Python a esuat s-a autodetecteze codare sistemului de fisiere. Vom folosi in schimb 'ascii'.

en: Re_start
ro: Re_pornire

en: Remove all finished torrents?
ro: Ştergere toate torentele finalizate?

en: Remove this torrent?
ro: Se şterge acest torent?

en: Remove torrent
ro: Ştergere torent

en: Requested download is not authorized for use with this tracker.
ro: Fisierul de descarcat nu este autorizat pentru folosire pe acest tracker.

en: Rereading config file
ro: Se reciteste fisierul de configurare

en: Resume downloading
ro: Reluare descărcare

en: Running
ro: Rulare

en: Running normally
ro: Rulare normală

en: SYSTEM ERROR - EXCEPTION GENERATED
ro: EROARE DE SISTEM - EXCEPTIE GENERATA

en: Sat
ro: Sam

en: Save in:
ro: Salvare în:

en: Save location for
ro: Locaţie de salvare pentru

en: Save log in:
ro: Salvare jurnal în:

en: Save new downloads in:
ro: Salvare noile descărcări în:

en: Saving
ro: Salvare

en: Search for torrents
ro: Căutare torente

en: Seed completed torrents: until share ratio reaches [_] percent, or for [_] minutes, whichever comes first.
ro: Semănarea a terminat torentele: până când rata semănării atinge [_]% sau pentru [_]minute, oricare opţiune este prima.

en: Seed each completed torrent indefinitely (until the user cancels it)
ro: Semănarea fiecărui torent complet pe un timp nedefinit (până când utilizatorul anulează acţiunea)

en: Seed indefinitely
ro: Semănare pe un timp nedefinit

en: Seed last completed torrent: until share ratio reaches [_] percent.
ro: Semănarea ultimului torent completat: până când rata semănării atinge [_] procente.

en: Seed the last torrent indefinitely (until the user cancels it)
ro: Semănarea ultimului torent pe un timp nedefinit (până când utilizatorul anulează acţiunea)

en: Seeding
ro: Semănare

en: Select a file
ro: Selectare un fişier

en: Select a folder
ro: Selectare un director

en: Share ratio: %0.02f%%
ro: Rată de partajare: %0.02f%%

en: Short read - something truncated files?
ro: Citire scurta - ceva a sectionat fisierele?

en: Show file list
ro: Afişare listă de fişiere

en: Show/Hide _finished torrents
ro: Afişare/ascundere torent _finalizate

en: Size
ro: Marime

en: Snubbed
ro: Oprit

en: Start seeding
ro: Începere semănare

en: Starting additional torrents manually:
ro: Pornire manuală torente suplimentare:

en: Stop running torrent?
ro: Se opreşte rularea torentului?

en: Sun
ro: Dum

en: Temporarily stop all running torrents
ro: Oprire temporară a tuturor torentelor care rulează

en: Textmode GUI initialization failed, cannot proceed.
ro: Nu a reusit initializarea interfetei text, nu pot continua.

en: Thanks for donating! To donate again, select "Donate" from the "Help" menu.
ro: Mulţumim pentru donaţie! Pentru a dona din nou, selectaţi "Donare" din meniul "Ajutor".

en: Thanks!
ro: Mulţumim!

en: The Windows filesystem cannot handle some characters used in the filename(s) of this torrent.Filenames have been changed from the original.
ro: Sistemul de fisiere al Windows  nu suporta unele caractere folosite in numele unor fisisere din acest torent. Numele de fisiere au fost schimbate din cele originale.

en: The character set used on the local filesystem ("%s") cannot represent all characters used in the filename(s) of this torrent. Filenames have been changed from the original.
ro: Setul de caractere folosit de sistemul local de fisiere ("%s") nu poate reprezenta toate caracterele folosite in scrierea numelor fisierelor din acest torent. Numele de fisiere au fost schimbate din cele originale.

en: There are %d finished torrents in the list.
ro: Există %d torente finalizate în listă.

en: There are no finished torrents to remove.
ro: Nu există nici un torent finalizat care poate fi şters.

en: There is one finished torrent in the list.
ro: Există un torent finalizat în listă.

en: These errors occurred during execution:
ro: Aceste erori s-au produs in timpul executiei:

en: This .torrent file has been created with a broken tool and has at least 1 file with an invalid file or directory name. However since all such files were marked as having length 0 those files are just ignored.
ro: Acest fisier .torrent a fost creat cu o aplicatie stricata si are cel putin un fisier sau director cu nume eronat. Dar din moment ce asemenea fisiere au fost marcate ca avand marimea 0 acele fisiere sunt ignorate.

en: This .torrent file has been created with a broken tool and has bad character values that do not correspond to any real character. Some or all of the filenames may appear different from what the creator of the .torrent file intended.
ro: Acest fisier .torrent a fost creat cu o aplicatie stricata si are valori eronate pentru caractere, care nu corespund unor caractere reale. Unele sau toate numele de fisiere pot aparea diferit fata de modul in care creatorul fisierului .torrent a intentionat.

en: This .torrent file has been created with a broken tool and has incorrectly encoded filenames. Some or all of the filenames may appear different from what the creator of the .torrent file intended.
ro: Acest fisier .torrent a fost creat cu o aplicatie stricata si numele de fisiere au fost incorect codate. Unele sau toate numele de fisiere pot aparea diferit fata de modul in care creatorul fisierului .torrent a intentionat.

en: This .torrent file has been created with a broken tool and has incorrectly encoded filenames. The names used may still be correct.
ro: Acest fisier .torrent a fost creat cu o aplicatie stricata si numele de fisiere au fost incorect codate. Numele folosite pot fi insa corecte.

en: This download interface requires the standard Python module "curses", which is unfortunately not available for the native Windows port of Python. It is however available for the Cygwin port of Python, running on all Win32 systems (www.cygwin.com).
ro: Acesta interfata de descarcare necesita modului Pyton standard "curses", care din nefericire nu este diponibil pentru versiune nativa de Windows a Python. Este insa disponibila pentru versiunea de Cygwin a Python, care ruleaza pe toate sistemele Win32 (www.cygwin.com).

en: This is not a valid torrent file. (%s)
ro: Fişier torent invalid. (%s)

en: This seems to be an old Python version which does not support detecting the filesystem encoding. Assuming 'ascii'.
ro: Se pare ca aveti o versiune mai veche de Python care nu suporta detectarea codarii sistemului de fisiere. Presupunem 'ascii'.

en: This torrent (or one with the same contents) is already running.
ro: Acest torent (sau unul cu acelaşi conţinut) rulează deja.

en: This torrent (or one with the same contents) is already waiting to run.
ro: Acest torent (sau unul cu acelaşi conţinut) aşteaptă deja să ruleze.

en: Thu
ro: Joi

en: Too late to switch RawServer backends, %s has already been used.
ro: Este prea tarziu pentru schimbul RawServer, %s a fost deja folosit.

en: Too many arguments - %d maximum.
ro: Prea multe argumente - %d maxim.

en: Torrent _info
ro: _Informaţii torent

en: Torrent in unknown state %d
ro: Torent în stare necunoscută %d

en: Torrent info
ro: Informaţii torent

en: Torrent name:
ro: Nume torent:

en: Torrents
ro: Torente

en: Total size:
ro: Mărime totală:

en: Totals:
ro: Total:

en: Tracker announce still not complete %d seconds after starting it
ro: Anuntul catre tracker inca nu este complet la %d secunde dupa pornire

en: Tue
ro: Mar

en: Unsupported UI state file version (from newer client version?)
ro: Versiune neacceptată fişier de stare UI (de la o versiune client mai recentă?)

en: Unsupported fastresume file format, maybe from another client version?
ro: Formatul fisierului  fastresume este nesuportat, poate apartine altei versiuni de client?

en: Upload
ro: Donare

en: Upload rate
ro: Rată de încărcare

en: Usage: %s
ro: Mod de folosire: %s

en: Usage: %s TRACKER_URL [TORRENTFILE [TORRENTFILE ... ] ]
ro: Mod de folosire: %s URL_TRACKER [FISIERTORRENT [FISIERTORRENT ... ] ]

en: Usage: %s [TORRENTFILE [TORRENTFILE ... ] ]
ro: Mod de folosire: %s [FISIERTORRENT [FISIERTORRENT ... ] ]

en: Use Twisted network libraries for network connections. 1 means use twisted, 0 means do not use twisted, -1 means autodetect, and prefer twisted
ro: Utilizează librăriile de reţea Twisted pentru conexiunile de reţea. 1 înseamnă că se foloseşte twisted, 0 înseamnă că nu se foloseste twisted, -1 înseamnă că se face autodetecţie, şi se preferă twisted

en: Use _DHT:
ro: Utilizare _DHT:

en: Use _tracker:
ro: Utilizare _tracker:

en: Value
ro: Valoare

en: Version %s
ro: Versiunea %s

en: Visit help web page?
ro: Vizitare pagina de asistenţă Web?

en: WARNING: Changing these settings can
    prevent %s from functioning correctly.
ro: ATENŢIE: Schimbarea acestor setări poate cauza
    funcţionarea incorectă a %s.

en: Waiting
ro: Aşteptare

en: Warning:
ro: Atentie:

en: Wed
ro: Mie

en: Welcome to the new version of %s. Have you donated?
ro: Bun venit la noua versiune %s. Aţi donat deja?

en: Will perform full hash check.
ro: Se va face o verificare hash completa.

en: You are about to start "%s". Do you want to stop the last running torrent as well?
ro: Sunteţi pe cale să porniţi "%s". Doriţi să opriţi şi ultimul torent care rulează?

en: You are using %s, and the new version is %s.
ro: Utilizaţi %s, cea mai nouă versiune este %s.

en: You can always get the latest version from 
    %s
ro: Puteţi descărca întotdeauna cea mai recentă versiune de la 
    %s

en: You can't specify the name of the .torrent file when generating multiple torrents at once
ro: Nu se poate specifica numele fisierului .torrent atunci cand se genereaza mai multe torente in acelasi timp

en: You cannot specify both --save_as and --save_in
ro: Nu puteti specifica si --save_as si --save_in

en: You have uploaded %s to this torrent.
ro: Aţi încărcat %s pentru acest torent.

en: You may still use "bittorrent-console" to download.
ro: Se mai poate folosi si "bittorrent-console" pentru descarcare.

en: You may still use "btdownloadheadless.py" to download.
ro: Poti folosi si "btdownloadheadless.py" pentru a descarca.

en: Your share ratio for this torrent is %d%%.
ro: Rata de partajare pentru acest torent este de %d%%.

en: [OPTIONS] [TORRENTDIRECTORY]
ro: [OPTIUNI] [DIRECTORTORRENT]

en: [OPTIONS] [TORRENTFILES]
ro: [OPTIUNI] [FISIERETORRENT]

en: [OPTIONS] [TORRENTFILE]
ro: [OPTIUNI] [FISIERTORRENT]

en: [OPTION] TRACKER_URL FILE [FILE]
ro: [OPTIUNI] URL_TRACKER FISIER [FISIER]

en: _Abort
ro: _Anulare

en: _About
ro: D_espre

en: _Asks each time
ro: _Întreabă întotdeauna

en: _Change location
ro: _Schimbare locaţie

en: _Donate
ro: _Donare

en: _File
ro: _Fişier

en: _File list
ro: Listă _fişiere

en: _Finish
ro: _Finalizare

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Host
ro: _Gazdă

en: _Log
ro: _Jurnal

en: _Open directory
ro: _Deschidere director

en: _Open torrent file
ro: _Deschidere fişier torent

en: _Pause/Play
ro: _Pauză/Rulare

en: _Peer list
ro: Listă _parteneri

en: _Quit
ro: Ieşi_re

en: _Remind me later
ro: _Aminteşte-mi mai târziu

en: _Remove
ro: _Ştergere

en: _Resize window to fit
ro: _Redimensionare ferestră pentru potrivire

en: _Seed indefinitely
ro: _Semănare pentru un timp nedefinit

en: _Settings
ro: _Setări

en: _View
ro: _Vizualizare

en: a URL to redirect the info page to
ro: un URL catre care se va redirectiona pagina de informatii

en: added "%s"
ro: adaugate "%s"

en: address of HTTP proxy to use for tracker connections
ro: adresa proxy-ului HTTP care este folosită pentru conectarea la tracker

en: allow special keys in torrents in the allowed_dir to affect tracker access
ro: permite cheilor speciale din torente din allowed_dir sa afecteze accesul tracker-ului

en: archive size:
ro: marimea arhivei:

en: arguments are -
ro: argumentele sunt -

en: bad data from tracker -
ro: date eronate de la tracker -

en: bad data in responsefile - total too big
ro: date eronate in responsefile - totalul este prea mare

en: bad data in responsefile - total too small
ro: date eronate in responsefile - totalul este prea mic

en: bad metainfo - "files" is not a list of files
ro: metainfo eronat - "files" nu este o lista de fisiere

en: bad metainfo - bad file value
ro: metainfo eronat - valoare fisier eronata

en: bad metainfo - bad length
ro: metainfo eronat - marime eronata

en: bad metainfo - bad name
ro: metainfo eronat - nume eronat

en: bad metainfo - bad path
ro: metainfo eronat - cale eronata

en: bad metainfo - bad path dir
ro: metainfo eronat - calea catre director eset eronata

en: bad metainfo - bad pieces key
ro: metainfo eronat - cheia bucatilor este eronata

en: bad metainfo - duplicate path
ro: metainfo eronat - calea este dublata

en: bad metainfo - illegal piece length
ro: metainfo eronat - marime ilegala a bucatilor

en: bad metainfo - name used as bothfile and subdirectory name
ro: metainfo eronat - numele este folosit si ca nume de fisier si ca nume de subdirector

en: bad metainfo - no announce URL string
ro: metainfo eronat - nu exista URL pentru anuntare

en: bad metainfo - not a dictionary
ro: metainfo eronat - nu este un dictionar

en: bad metainfo - wrong object type
ro: metainfo eronat - tipul obiectului este gresit

en: bad peer
ro: partener rău

en: banned
ro: acces interzis

en: building
ro: construire

en: cannot restore state completely
ro: imposibil de restaurată în totalitate starea

en: character encoding used on the local filesystem. If left empty, autodetected. Autodetection doesn't work under python versions older than 2.3
ro: codarea caracterelor utilizată la sistemului local de fişiere. Dacă este gol, va fi autodetectat. Autodetectarea nu funcţionează folosind versiuni Python mai vechi de ver. 2.3.

en: checking existing file
ro: verificare fisierul existent

en: close connections with RST and avoid the TCP TIME_WAIT state
ro: închide conexiunile cu RST şi evită starea TCP TIME_WAIT

en: command line parsing failed at
ro: parcurgerea liniei de comanda a esuat la

en: comment:
ro: comentariu:

en: connecting to peers
ro: conectare la parteneri

en: data corrupted on disk - maybe you have two copies running?
ro: datele sunt corupte pe disc - poate ca aplicatia ruleaza de doua ori?

en: default number of peers to send an info message to if the client does not specify a number
ro: numarul implicit de parteneri catre care se trimite un mesaj de informare daca clientul nu specifica un numar

en: default tracker name
ro: nume implicit tracker

en: deprecated, do not use
ro: dezaprobat, a nu se folosi

en: dest:
ro: destinatie:

en: dialup
ro: apelare pe linie

en: directory name: %s
ro: nume director: %s

en: directory to look for .torrent files (semi-recursive)
ro: directorul în care se vor căuta fişiere .torrent (semi-recursiv)

en: directory under which variable data such as fastresume information and GUI state is saved. Defaults to subdirectory 'data' of the bittorrent config directory.
ro: directorul în care datele variabile precum informaţiile fastresume şi starea GUI este salvat. Implicit acesta este subdirectorul 'data' din directorul config.

en: display advanced user interface
ro: se afişează interfaţa avansată

en: dl speed:
ro: viteza tragere:

en: do not connect to several peers that have the same IP address
ro: nu se va face conectarea la mai mulţi parteneri care au aceeaşi adresă IP

en: done checking
ro: gata verificare

en: download complete!
ro: descarcare completa!

en: download failed:
ro: descarcare esuata:

en: download rate:
ro: rata tragere:

en: download succeeded
ro: descarcare reusita

en: download to:
ro: trage in:

en: downloading
ro: descarcare

en: downloading %d pieces, have %d fragments, %d of %d pieces completed
ro: trag %d bucati, am %d fragmente, %d din %d bucati complete

en: drag into list to resume
ro: glisare în listă pentru reluare

en: drag into list to seed
ro: glisare în listă pentru semănare

en: drag to reorder
ro: glisare pentru reordonare

en: dropped "%s"
ro: anulate "%s"

en: enable workaround for a bug in BSD libc that makes file reads very slow.
ro: se evită o eroare în libraria libc de pe BSD care va face ca citirile să meargă foarte încet.

en: error(s):
ro: erori:

en: error:
ro: eroare:

en: error:
ro: eroare:

en: error: %s
    run with no args for parameter explanations
ro: eroare: %s
    ruleaza fara argumente pentru o explicare a parametrilor

en: file containing x-icon data to return when browser requests favicon.ico
ro: fisierul ce contine datele x-icon care sunt returnate atunci cand browserul cere favicon.ico

en: file name (for single-file torrents) or directory name (for batch torrents) to save the torrent as, overriding the default name in the torrent. See also --save_in
ro: nume fişier (pentru torentele cu un singur fişier) sau nume director (pentru torentele cu mai multe fişiere) în care se va salva torentul, atunci când nu se ţine seama de numele implicit al torentului. Vezi, de asemenea, --save_in

en: file name (for single-file torrents) or directory name (for batch torrents) to save the torrent as, overriding the default name in the torrent. See also --save_in, if neither is specified the user will be asked for save location
ro: nume fişier (pentru torentele cu un singur fişier) sau nume director (pentru torentele cu mai multe fişiere) în care se va salva torentul, atunci când nu se ţine seama de numele implicit al torentului. Vezi, de asemenea, --save_in, dacă nici unul nu e precizat utilizatorul va fi întrebat de locaţia salvării.

en: file name: %s
ro: nume fisier: %s

en: file size:
ro: marime fisier:

en: file size:
ro: marimea fisierului:

en: file to store recent downloader info in
ro: fisier in care se pastreaza informatiile recente despre descarcari

en: file to write the tracker logs, use - for stdout (default)
ro: fisier pentru scrierea jurnalului trackerului, folositi - pentru stdout (implicit)

en: file:
ro: fisier:

en: files:
ro: fisiere:

en: finishing in %d:%02d:%02d
ro: gata in %d:%02d:%02d

en: full scrape function is not available with this tracker.
ro: functia scrape nu este in totalitate disponibila pe acest tracker.

en: get function is not available with this tracker.
ro: functia get nu este disponibila pe acest tracker.

en: how many bytes to query for per request.
ro: câţi biţi se vor verifica la fiecare cerere.

en: how many bytes to write into network buffers at once.
ro: numărul de biţi care se vor scrie în memoria tampon pentru reţea într-o singură trecere.

en: how many times to check if a downloader is behind a NAT (0 = don't check)
ro: de cate ori se verifica daca un utilizator este in spatele unui NAT (0 = nu verifica)

en: how often to rescan the torrent directory, in seconds
ro: cât de des se scanează directorul cu torente, în secunde

en: if false then make a trackerless torrent, instead of announce URL, use reliable node in form of <ip>:<port> or an empty string to pull some nodes from your routing table
ro: Daca este fals se va creea un torent fara tracker,in loc de URL-ul de anuntare, folositi un nod de incredere sub forma <ip>:<port>  sau un sir gol de caractere pentru a introduce niste noduri din tablea de rutare

en: if nonzero, set the TOS option for peer connections to this value
ro: dacă este diferită de zero, se setează opţiunea TOS pentru conexiunile cu partenerii la valoarea respectivă

en: ignore the ip GET parameter from machines which aren't on local network IPs (0 = never, 1 = always, 2 = ignore if NAT checking is not enabled). HTTP proxy headers giving address of original client are treated the same as --ip.
ro: ignora parametrul -ip GET de la calculatoarele care nu au IPuri de pe aceeasi retea locala (0 = niciodata, 1 = mereu, 2 = ignora daca verificarea NAT nu este pornita). Proxy-urile HTTP care dau adresa clientului originar sunt tratate la fel ca --ip.

en: invalid "last" entry
ro: "last" intrare eronata

en: invalid announce interval
ro: interval eronat de anuntare

en: invalid bencoded value (data after valid prefix)
ro: valoarea bencoded eronata (exista date dupa un prefix valid)

en: invalid entry in peer list1
ro: intrare eronata in lista1 a partenerilor

en: invalid entry in peer list2
ro: intrare eronata in lista2 a partenerilor

en: invalid entry in peer list3
ro: intrare eronata in lista3 a partenerilor

en: invalid entry in peer list4
ro: intrare eronata in lista4 a partenerilor

en: invalid min announce interval
ro: interval minim eronat de anuntare

en: invalid peer count
ro: numar eronat de parteneri

en: invalid peer list
ro: lista eronata a partenerilor

en: invalid seed count
ro: numar eronat de saditori

en: invalid tracker id
ro: id tracker eronat

en: ip to bind to locally
ro: ip care va fi considerat local

en: ip to report to the tracker (has no effect unless you are on the same local network as the tracker)
ro: ip-ul care va fi raportat către tracker (nu are nici un efect decât dacă sunteţi în aceeaşi reţea ca şi trackerul)

en: keep dead torrents after they expire (so they still show up on your /scrape and web page). Only matters if allowed_dir is not set
ro: tin torentele moarte dupa ce expira ( asa ca ele inca apar in /scrape si pe pagina de internet). Conteaza nu mai daca allowed_dir nu este setat

en: killed by IO error:
ro: oprit datorita unei erori de I/O:

en: killed by OS error:
ro: oprit datorita unei erorii  a SO:

en: killed by internal exception:
ro: oprit datorita exceptiei interne:

en: local directory where the torrent contents will be saved. The file (single-file torrents) or directory (batch torrents) will be created under this directory using the default name specified in the .torrent file. See also --save_as.
ro: directorul local în care se va salva conţinutul torentului. Fişierul (torente cu un singur fişier) sau directorul (torent(e) cu mai multe fişiere) va fi creat în acest director folosind numele implicit specificat în fişierul .torrent. Vezi, de asemenea, şi --save_as.

en: local directory where the torrents will be saved, using a name determined by --saveas_style. If this is left empty each torrent will be saved under the directory of the corresponding .torrent file
ro: directorul local unde se salvează torentele, folosind un nume determinat de --saveas_style. Dacă este lăsat gol fiecare torent va fi salvat în directorul corespunzător fişierului .torent

en: log cleared
ro: jurnal şters

en: log saved
ro: jurnal salvat

en: lost server socket
ro: am pierdut socket-ul serverului

en: maximum kB/s to upload at, 0 means no limit
ro: maximum kB/s de încărcat, 0 înseamnă fără limită

en: maximum length prefix encoding you'll accept over the wire - larger values get the connection dropped.
ro: marimea maximă a prefixului codării care se acceptă la conexiune - o valoare mare duce la deconectare.

en: maximum length slice to send to peers, close connection if a larger request is received
ro: marimea maximă a unei bucăţi trimise partenerilor, se închide conexiunea dacă este primita o cerere mai mare

en: maximum number of connections to allow, after this new incoming connections will be immediately closed
ro: numărul maxim de conexiuni permise, după ce aceste noi conexiuni vor fi imediat închise

en: maximum number of peers to give with any one request
ro: numarul maxim de parteneri care primesc cu o singura cerere

en: maximum port to listen on
ro: porturile maxime pe care se va asculta

en: maximum time interval over which to estimate the current seed rate
ro: intervalul maxim de timp pe care se va estima rata curentă de semănare

en: maximum time interval over which to estimate the current upload and download rates
ro: intervalul maxim de timp pe care se va estima ratele curente de încărcare şi descărcare

en: maximum time to wait between retrying announces if they keep failing
ro: durata maximă care se aşteaptă între anunţurile de reîncercare în caz că acestea eşuează

en: maxport less than minport - no ports to check
ro: maxport este mai mic decat minport - nici un port de verificat

en: metainfo file: %s
ro: fisierul metainfo: %s

en: minimum number of peers to not do rerequesting
ro: numărul minim de parteneri pentru care nu se face o resolicitare

en: minimum port to listen on, counts up if unavailable
ro: porturilor minime pe care se va asculta, numărul va creşte dacă nu este disponibil

en: minimum time in seconds before a cache is considered stale and is flushed
ro: timpul minim in secunde inainte ca memoria cache sa fie considerata expirata si sa fie curatata

en: minimum time it must have been since the last flush to do another one
ro: timpul minim care a trecut de la ultima curatare ca sa se faca inca una

en: minutes to wait between requesting more peers
ro: minute între cererile pentru mai mulţi parteneri

en: name %s disallowed for security reasons
ro: numele %s nu este permis din motive de securitate

en: no torrents
ro: nici un torent

en: non-text failure reason
ro: motiv de esuare non-text

en: non-text warning message
ro: mesaj de atentionare non-text

en: not a valid bencoded string
ro: acesta nu este un sir de caractere corect bencoded

en: number of downloads at which to switch from random to rarest first
ro: numărul de descărcări la care se trece de la căutare aleatoare la cele rare primele

en: number of peers at which to stop initiating new connections
ro: numărul de parteneri la care se opreşte iniţializarea conexiunilor noi

en: number of seconds to pause between sending keepalives
ro: numărul de secunde între emiterile de semnale de menţinere a conexiuni

en: old announce for %s: %s
ro: anunt vechi pentru %s: %s

en: only allow downloads for .torrents in this dir (and recursively in subdirectories of directories that have no .torrent files themselves). If set, torrents in this directory show up on infopage/scrape whether they have peers or not
ro: permite descarcari pentru torente in acest director (si recursiv in subdirectoarele directoareler care nu au fisiere torent). Daca e setat, torentele din acest director apare in pagina de informatii/scrape chiar daca au sau nu parteneri

en: oo  (%.1f MB up / %.1f MB down)
ro: oo  (%.1f MB donat / %.1f MB tras)

en: optional human-readable comment to put in .torrent
ro: comentariu optional ce va fi pus in .torrent

en: optional target file for the torrent
ro: fisier destinatie optional pentru torent

en: parameter passed in at end with no value
ro: parametrul a fost pus la sfarsit dar fara valoare

en: path %s disallowed for security reasons
ro: calea %s nu este permisa din motive de securitate

en: peer status:
ro: stare parteneri:

en: peers:
ro: parteneri:

en: percent done:
ro: procent gata:

en: piece %d failed hash check, re-downloading it
ro: bucata %d a esuat la verificarea hash, va fi descarcata din nou

en: progress:
ro: progres:

en: refuse further connections from addresses with broken or intentionally hostile peers that send incorrect data
ro: refuzarea conexiunii viitoare cu adrese de parteneri ostili care transmit date eronate

en: rejected by tracker -
ro: respins de tracker -

en: remote
ro: de la distanţă

en: removing %s
ro: stergere %s

en: removing %s (will re-add)
ro: sterg %s (o sa fie re-adaugat)

en: right-click for menu
ro: clic-dreapta pentru meniu

en: run with no arguments for parameter explanations
ro: rulati fara argumente pentru o explicare a parametrilor

en: saving:
ro: salvare:

en: scrape access allowed (can be none, specific or full)
ro: acces scrape permis (poate fi nimic, specific or in totalitate)

en: seconds between expiring downloaders
ro: secunde intre descarcari ce expira

en: seconds between saving dfile
ro: secunde intre salvarile dfile

en: seconds between updates of displayed information
ro: secunde între actualizările informaţiilor afişate

en: seconds downloaders should wait between reannouncements
ro: secunde cat asteapta un client intre reanuntari

en: seconds to wait between checking if any connections have timed out
ro: secunde între verificările conexiunilor care au pierdut contactul

en: seconds to wait between closing sockets which nothing has been received on
ro: secunde între închiderile de socluri prin care nu s-a primit nimic

en: seconds to wait for data to come in over a connection before assuming it's semi-permanently choked
ro: secunde de aşteptat pentru venirea datelor printr-o conexiune, înainte de a presupune că legătura este blocată semi-permanenet

en: seed status:
ro: stare sadire:

en: seeding
ro: sadire

en: seeds:
ro: saditori:

en: share rating:
ro: rating impartire:

en: sharing:
ro: impartire:

en: shut down
ro: oprire

en: shutting down
ro: oprire in curs

en: single/multiple file mix
ro: amestecare fisier singular/multiple

en: size:
ro: marime:

en: specific scrape function is not available with this tracker.
ro: functia scrape specificata nu este disponibila pe acest tracker.

en: specifies how the app should behave when the user manually tries to start another torrent: "replace" means always replace the running torrent with the new one, "add" means always add the running torrent in parallel, and "ask" means ask the user each time.
ro: specifică cum ar trebui să se comporte aplicaţia când utilizatorul încercă să pornească manual un alt torent: "replace" înseamnă că întotdeauna se va înlocui torentul rulat cu cel nou, "add" înseamnă că întotdeauna se va adăuga lângă torentul rulat, în paralel, iar "ask" înseamnă că utilizatorul va fi întrebat de fiecare dată.

en: start downloader in paused state
ro: porneşte descărcarea în starea de pauză

en: starting at port:
ro: începere cu portul:

en: status:
ro: statut:

en: the maximum number of files in a multifile torrent to keep open at a time, 0 means no limit. Used to avoid running out of file descriptors.
ro: numărul maxim de fişiere care sunt deschise în acelaşi timp într-un torent cu mai multe fişiere, 0 înseamnă fără limită. Utilizat pentru a evita insuficienţa descriptorilor.

en: the maximum number of minutes to seed a completed torrent before stopping seeding
ro: durata maximă de timp în minute în care se va face semănarea unui torent complet înainte de oprirea semănării

en: the maximum number of uploads to allow at once. -1 means a (hopefully) reasonable number based on --max_upload_rate. The automatic values are only sensible when running one torrent at a time.
ro: numărul maxim de încărcări permise în acelaşi timp. -1 înseamnă un număr rezonabil (se speră) bazat pe -max_upload_rate. Valorile automate sunt valabile numai atunci când se rulează doar câte un torent.

en: the minimum upload/download ratio, in percent, to achieve before stopping seeding the last torrent. 0 means no limit.
ro: rata minimă de încărcare/descărcare, in procente, care va fi atinsă înainte de oprirea semănării ultimului torent. 0 înseamnă fără limită.

en: the minimum upload/download ratio, in percent, to achieve before stopping seeding. 0 means no limit.
ro: rata minimă de încărcare/descărcare, în procente, care va fi atinsă înainte de oprirea semănării. 0 înseamnă fără limită.

en: the number of uploads to fill out to with extra optimistic unchokes
ro: numărul de încărcări cu care se completează cu deblocări optimiste

en: time left:
ro: timp ramas:

en: time to wait between checking if any connections have timed out
ro: timpul care se asteapta intre verificarile de stare ale conexiunilor

en: timeout for closing connections
ro: timpul dupa pierderea legaturii dupa care se face inchiderea conexiunii

en: told file complete on start-up, but piece failed hash check
ro: fisierele au fost considerate complete la pornire, dar bucatile nu s-au verificat la hash check

en: torrent will not be restarted correctly on client restart
ro: torentul nu va fi repornit corect la repornirea clientului

en: tracker announce url: %s
ro: url pentru anuntare: %s

en: trackerless nodes:
ro: noduri fara tracker:

en: ul speed:
ro: viteza donare:

en: unknown key
ro: cheie necunoscuta

en: upload rate:
ro: rata donare:

en: use with allowed_dir; adds a /file?hash={hash} url that allows users to download the torrent file
ro: folosire cu allowed_dir; adauga /file?hash={hash} url care permite utilizatorilor sa descarce fisierul .torrent

en: waiting for hash check
ro: se astepata verificarea hash

en: warning from tracker -
ro: atentionare de la tracker -

en: whether or not to ask for a location to save downloaded files in
ro: dacă se solicită o locaţie în care se vor salva fişierele

en: whether to add entries to the log for nat-check results
ro: daca se vor adauga intrari in jurnal pentru rezulatele verificarilor nat

en: whether to check hashes on disk
ro: dacă se face verificarea hash pe disc

en: whether to display an info page when the tracker's root dir is loaded
ro: daca se va arata o pagina de informatii atunci cand directorul radacina al tracker-ului este incarcat

en: whether to display diagnostic info to stdout
ro: dacă se vor afişa informaţii de diagnostic la stdout

en: whether to display names from allowed dir
ro: daca se vor arata numele din directorul permis

en: whether to display the full path or the torrent contents for each torrent
ro: dacă se va afişa întreaga cale sau conţinutul torentului pentru fiecare torent

en: whether to reopen the log file upon receipt of HUP signal
ro: daca se va redeschide fisierul jurnal la primirea semnalului HUP

en: which power of two to set the piece size to
ro: la ce putere a lui 2, se va seta mărimea unei bucăţi

en: world-visible port number if it's different from the one the client listens on locally
ro: numărul portului vizibil, dacă este diferit de cel pe care îlascultă clientul local

en: wrong format of %s - %s
ro: format eronat al %s - %s

en: you must specify a .torrent file
ro: trebuie sa specificati un fisier .torrent

en: your file may exist elsewhere in the universe
    but alas, not here
ro: fisierul dumneavoastra poate ca eista undeva in univers
    dar acolo, caci aici nu-i
