BitTorrent 4.2 - en to it translation catalogue (575 entries)

en: 
    EXCEPTION:
it: 
    ECCEZIONE:

en: 
    run with no args for parameter explanations
it: 
    eseguire senza argomenti per la spiegazione dei parametri

en:     (%s) %s - %s peers %s seeds %s dist copies - %s dn %s up
it: (%s) %s - %s fonti %s fonti complete %s copie dist - %s giù %s sù

en:   #     IP                 Upload           Download     Completed  Speed
it:   #     IP                 Inviati           Scaricati     Completati  Velocità

en:  (defaults to
it:  (default a

en:  , cannot restore torrent (
it:  , impossibile recuperare torrent (

en:  Closing all %s windows may fix the problem.
it: Chiudere tutte le %s finestre potrebbe risolvere il problema.

en:  Message from the tracker:
it:  Messaggio dal tracker:

en:  is not a directory
it:  non è una cartella

en: "%s" already exists. Do you intend to create an identical, duplicate directory inside the existing directory?
it: "%s" già esistente. Vuoi creare un duplicato della directory all'interno di quella già esistente?

en: "%s" already exists. Do you want to choose a different file name?
it: "%s" già esistente. Vuoi scegliere un nome file differente?

en: # Log Started:
it: # Registro Avviato:

en: # Log reopened:
it: # Registro riaperto:

en: # Shutting down:
it: # Chiusura in corso:

en: % complete
it: % completato

en: %.1f%% done, %s remaining
it: %.1f%% completato, %s rimanente

en: %.3f  (%.1f MB up / %.1f MB down)
it: %.3f  (%.1f MB in uscita / %.1f MB in entrata)

en: %d bad
it: %d errato

en: %d bad pieces + %s in discarded requests
it: %d parti errate + %s nelle richieste scartate

en: %d days
it: %d giorni

en: %d distributed copies (next: %s)
it: %d copie distribuite (prossima: %s)

en: %d seconds
it: %d secondi

en: %d seen now
it: %d conosciuti

en: %d seen now, plus %d distributed copies (%s)
it: %d conosciuti, più %d copie distribuite (%s)

en: %d seen now, plus %d distributed copies(%s)
it: %d conosciuti, più %d copie distribuite(%s)

en: %d:%02d hours
it: %d:%02d ore

en: %d:%02d minutes
it: %d:%02d minuti

en: %s %s - decode %s metainfo files
it: %s %s - decodifica %s file metainfo

en: %s %s installer appears to be corrupt or missing.
it: L'installer %s %s sembra essere corrotto o mancante.

en: %s Activity Log
it: %s Registro Attività

en: %s Error
it: %s Errore

en: %s Help
it: %s Aiuto

en: %s Settings
it: %s Impostazioni

en: %s already running
it: %s già in esecuzione

en: %s help is at 
    %s
    Would you like to go there now?
it: %s l'aiuto è qui 
    %s
    Vuoi andarci adesso?

en: %s peers, %s seeds. Totals from tracker: %s
it: %s peer, %s fonti complete. Totali dal tracker: %s

en: %s started
it: %s avviati

en: %s torrent file creator %s
it: %s creatore metafile %s

en: (Directories will become batch torrents)
it: (Le directory diverranno torrent batch)

en: (Has no effect unless you are on the
    same local network as the tracker)
it: (non ha effetto a meno che tu non sia
    sulla stessa rete locale del tracker)

en: (global message) : %s
it: (messaggio globale) : %s

en: (multiple)
it: (multiplo)

en: (stopped)
it: (fermato)

en: (trackerless torrent)
it: (torrent senza tracker)

en: **warning** %s has errors
it: **avviso** %s contiene errori

en: **warning** %s is a duplicate torrent for %s
it: **avviso** %s è un torrent duplicato per %s

en: **warning** could not redirect stdout to log file:
it: **avviso** impossibile redirezionare lo standard output al file di registro:

en: **warning** could not reopen logfile
it: **avviso** impossibile riaprire il file di registro

en: **warning** specified favicon file -- %s -- does not exist.
it: **avviso** file favicon specificato -- %s -- non esistente.

en: **warning** statefile %s corrupt; resetting
it: **avviso** file di stato %s corrotto; sto reimpostando

en: , in %d files
it: , in %d file

en: , in one file
it: , in un file

en: , will seed for %s
it: , effettuerà la distribuzione del seed per %s

en: , will seed indefinitely.
it: , effettuerà la distribuzione della fonte completa all'infinito.

en: --check_hashes 0 or fastresume info doesn't match file state (missing data)
it: --check_hashes 0 o le informazioni fastresume non coincidono con lo stato del file (dati mancanti)

en: ... successful
it: ... riuscito

en: 0 seconds
it: 0 secondi

en: 1 day %d hours
it: 1 giorno %d ore

en: <unknown>
it: <sconosciuto>

en: A newer version of %s is available.
it: Una nuova %s versione è disponibile.

en: A previous instance of BT was not cleaned up properly. Continuing.
it: Una precedente istanza di BT non è stata cancellata correttamente.

en: Abort torrent
it: Interrompi torrent

en: Aborting the torrent as it was rejected by the tracker while not connected to any peers.
it: Sto interrompendo il torrent poiché è stato rifiutato dal tracker mentre non era connesso a nessuna fonte.

en: About %s
it: Informazioni su %s

en: Additional error when closing down due to error:
it: Errore addizionale durante la chiusura dovuto all'errore:

en: Advanced
it: Avanzate

en: All Files
it: Tutti i file

en: Allocate
it: Alloca

en: Already downloading %s installer
it: Sto già scaricando l'installer %s

en: Always starts the torrent in _parallel
it: Avvia sempre il torrent in parallelo

en: Always stops the _last running torrent
it: Ferma sempre l'ultimo torrent in esecuzione

en: Announce url:
it: Url di annuncio:

en: Another program appears to have changed the file size.
it: Un altro programma sembra aver cambiato la dimensione del file.

en: Another program appears to have modified the file.
it: Un altro programma sembra aver modificato il file.

en: Another program appears to have moved, renamed, or deleted the file.
it: Un altro programma sembra aver spostato, rinominato o eliminato il file.

en: Apply
it: Applica

en: Are you sure you want to remove "%s"?
it: Sei sicuro di voler rimuovere "%s"?

en: Ask where to save each new download
it: Chiedi dove salvare ogni nuovo download

en: Attempt to download a trackerless torrent with trackerless client turned off.
it: Tentativo di scaricare un torrent senza tracker con un client senza tracker disattivato.

en: Aug
it: Ago

en: Bad UI state file
it: File di stato UI errato

en: Bad UI state file version
it: Versione del file di stato UI errata

en: Bad fastresume info (files contain more data)
it: Errate info di fastresume (i file contengono più dati)

en: Bad fastresume info (illegal value)
it: Errate info di fastresume (valore illegale)

en: Bad file path component:
it: Componente del percorso del file errato:

en: Building torrents...
it: Creazione torrent...

en: Can't run more than %d torrents simultaneously. For more info see the FAQ at %s.
it: Impossibile eseguire più di %d torrent simultaneamente. Per maggiori informazioni leggere le FAQ su %s.

en: Can't start two separate instances of the same torrent
it: Non si possono avviare due istanze separate dello stesso torrent

en: Cannot launch installer on this OS
it: Impossibile lanciare l'installer su questo Sistema Operativo

en: Change save location for
it: Cambia posizione di salvataggio per

en: Change...
it: Cambia...

en: Check your port range settings.
it: Controlla l'impostazione dell'intervallo delle porte.

en: Checking file sizes...
it: Controllo dimensioni file...

en: Choked
it: Intasato

en: Choose an existing folder...
it: Scegli una cartella esistente...

en: Choose default download directory
it: Scegli directory predefinita dei download

en: Choose...
it: Scegli...

en: Comments:
it: Commenti:

en: Compressed: %i  Uncompressed: %i
it: Compresso: %i  Non compresso: %i

en: Connection
it: Connessione

en: Corrupt data in
it: Dati corrotti in

en: Could not acquire global mutex lock for controlsocket file!
it: Impossibile acquisire il lucchetto del mutex globale per il file di controlsocket

en: Could not convert file/directory name "%s" to utf-8 (%s). Either the assumed filesystem encoding "%s" is wrong or the filename contains illegal bytes.
it: Impossibile convertire il nome file/cartella "%s" in utf-8 (%s). O la codifica del filesystem assunta "%s" è errata o il nome del file contiene byte illegali.

en: Could not create application data directory!
it: Impossibile creare la cartella di dati per l'applicazione

en: Could not create control socket:
it: Impossibile create il socket di controllo:

en: Could not create control socket: already in use
it: Impossibile create il socket di controllo: già in uso

en: Could not delete cached %s file:
it: Impossibile cancellare il file %s in cache:

en: Could not download or open 
    %s
    Try using a web browser to download the torrent file.
it: %s
    non ha potuto trasferire o aprirsi. Prova ad usare un browser web per scaricare il file torrent.

en: Could not find a suitable temporary location to save the %s %s installer.
it: Impossibile trovare una locazione temporanea dove salvare l'installer %s %s.

en: Could not find an open port!
it: Impossibile trovare una porta aperta

en: Could not get latest version from %s
it: Impossibile ottenere l'ultima versione da %s

en: Could not load fastresume data: %s.
it: Impossibile caricare i dati di fastresume :%s.

en: Could not load saved state:
it: Impossibile caricare stato salvato:

en: Could not open a listening port: %s.
it: Impossibile aprire una porta di ascolto: %s.

en: Could not open a listening port: %s.
it: Impossibile aprire una porta di ascolto: %s.

en: Could not parse new version string from %s
it: Impossibile analizzare la stringa nuova versione da %s

en: Could not permanently save options:
it: Impossibile salvare permanentemente le opzioni:

en: Could not read %s
it: Impossibile generare statistiche %s

en: Could not read directory
it: Impossibile leggere la cartella

en: Could not remove fastresume file after failure:
it: Impossibile rimuovere file fastresume dopo l'errore:

en: Could not remove old control socket filename:
it: Impossibile rimuovere il vecchio nome del file del socket di controllo:

en: Could not save UI state:
it: Impossibile salvare stato UI:

en: Could not send command:
it: Impossibile inviare il comando:

en: Could not set signal handler:
it: Impossibile impostare il gestore del segnale:

en: Could not start the TorrentQueue, see above for errors.
it: Impossibile far partire la coda del torrent, guardare sopra per leggere gli errori che hanno causato il problema.

en: Could not stat
it: Impossibile generare statistiche

en: Could not write fastresume data:
it: Impossibile scrivere dati fastresume:

en: Could not write file
it: Impossibile scrivere il file

en: Couldn't open %s
it: Impossibile aprire %s

en: Couldn't read fastresume data:
it: Impossibile leggere i dati di fastresume:

en: Create a new folder...
it: Crea una nuova cartella...

en: Current down: %s
it: Attuale in entrata: %s

en: Current up: %s
it: Attuale in uscita: %s

en: DSL 768k up
it: DSL 768k e superiore

en: DSL/cable 128k up
it: DSL/cavo 128k e superiore

en: DSL/cable 256k up
it: DSL/cavo 256k e superiore

en: Dec
it: Dic

en: Decrease
it: Diminuisci

en: Directory exists!
it: Directory già esistente!

en: Distributed copies: %d; Next: %s
it: Copie distribuite: %d; Prossima: %s

en: Do you want to quit %s and install the new version, %s, now?
it: Vuoi chiudere %s  ed installare la nuova versione, %s, adesso?

en: Do you want to remove all of them?
it: Vuoi rimuoverli tutti?

en: Do you want to remove it?
it: Vuoi rimuoverlo?

en: Donate
it: Donazione

en: Done
it: Completato

en: Done building torrents.
it: Creazione torrent completata.

en: Done, %s uploaded
it: Completato, %s inviato

en: Done, share ratio: %d%%
it: Completato, rapporto di condivisione: %d%%

en: Done.
it: Completato.

en: Download
it: Scaricato

en: Download _later
it: Scarica più tardi

en: Download _now
it: Scarica adesso

en: Download rate
it: Tasso di download

en: Downloading
it: Download in corso

en: ERROR:
it: ERRORE:

en: ETA in %d:%02d:%02d
it: Tempo rimasto %d:%02d:%02d

en: Enter the URL of a torrent file to open:
it: Inserisci l'URL di un file torrent da aprire:

en: Enter torrent URL
it: Inserisci URL del torrent

en: Error building torrents:
it: Errore nella creazione dei torrent:

en: Error handling accepted connection:
it: Errore durante la gestione della connessione accettata:

en: Error reading .torrent file:
it: Errore durante la lettura del file .torrent:

en: Error reading config:
it: Errore durante la lettura della configurazione:

en: Error reading file
it: Errore durante la lettura del file

en: Error!
it: Errore!

en: Failed
it: Fallito

en: Failed to create or send command through existing control socket.
it: Creazione o invio del comando attraverso il socket di controllo esistente fallita.

en: Failed to send command through existing control socket.
it: Invio del comando attraverso il socket di controllo esistente fallito.

en: File %s already exists, but is not a regular file
it: Il file %s è già esistente, ma non è un file valido

en: File %s belongs to another running torrent
it: File %s appartiene ad un altro torrent in esecuzione

en: File exists!
it: File già esistente!

en: File name:
it: Nome file:

en: File/directory name "%s" contains reserved unicode values that do not correspond to characters.
it: Il nome file/cartella "%s" contiene valori unicode riservati che non corrispondono a caratteri.

en: Filename
it: Nome file

en: Files in "%s"
it: File in "%s"

en: Filesystem encoding "%s" is not supported in this version
it: La codifica del filesystem "%s" non è supportata in questa versione

en: Filesystem encoding '%s' is not supported. Using 'ascii' instead.
it: La codifica del filesystem '%s' non è supportata. Al suo posto viene usato 'ascii'.

en: Finished
it: Finito

en: Firewalled/NATted
it: Firewall/NAT attivato

en: Frequently Asked Questions:
it: Domande frequenti (FAQ):

en: Fri
it: Ven

en: Global mutex already created.
it: Mutex globale già creato

en: Go
it: Vai

en: Have to exit due to the TCP stack flaking out. Please see the FAQ at %s
it: Devo chiudere a causa dell'errore TCP stack flaking out. Per favore consultare le FAQ su %s

en: Have you donated?
it: Hai già donato?

en: How to name torrent downloads: 1: use name OF torrent file (minus .torrent);  2: use name encoded IN torrent file;  3: create a directory with name OF torrent file (minus .torrent) and save in that directory using name encoded IN torrent file;  4: if name OF torrent file (minus .torrent) and name encoded IN torrent file are identical, use that name (style 1/2), otherwise create an intermediate directory as in style 3;  CAUTION: options 1 and 2 have the ability to overwrite files without warning and may present security issues.
it: Come dare un nome agli scaricamenti torrent: 1: usare il nome DEL file torrent (senza .torrent);  2: usare il nome codificato NEL file torrent;  3: creare una directory col nome DEL file torrent (senza .torrent) e salvare in quella directory usando il nome codificato NEL file torrent;  4: se il nome DEL file torrent (senza .torrent) e il nome codificato NEL file torrent sono identici, usare quel nome (punti 1 e 2), altrimenti creare una directoryintermedia come nel punto 3;  AVVERTENZA: le opzioni 1 e 2 hanno la capacità di sovrascrivere i file senza preavviso e possono presentare problemi di sicurezza.

en: IO Error: No space left on disk, or cannot create a file that large:
it: Errore IO: non c'è più spazio su disco, o impossibile creare un file così grande:

en: IP address
it: Indirizzo IP

en: IP to report to the tracker:
it: IP da riferire al tracker:

en: ISO Language code to use
it: Codifica ISO della lingua da usare

en: If a non-option argument is present it's taken as the value
    of the torrent_dir option.
it: Se un argomento non-opzione è presente è preso come
    il valore dell'opzione torrent_dir .

en: Increase
it: Aumenta

en: Info for "%s"
it: Informazioni per "%s"

en: Info hash:
it: Hash informazioni:

en: Initial startup
it: Avvio iniziale

en: Initialize a trackerless client.  This must be enabled in order to download trackerless torrents.
it: Inizializza un client senza tracker. Deve essere abilitato per scaricare torrent senza tracker.

en: Install Python 2.3 or greater
it: Installa Python 2.3 o successivo

en: Install new %s now?
it: Installo il nuovo %s ora?

en: Interested
it: Interessato

en: Invalid state file (bad entry)
it: Stato del file non valido (elemento errato)

en: Invalid state file (duplicate entry)
it: Stato del file non valido (entrata duplicata)

en: Invalid state file contents
it: Contenuti del file di stato non validi

en: Jan
it: Gen

en: Jul
it: Lug

en: Jun
it: Giu

en: KB/s down
it: KB/s in entrata

en: KB/s est. peer download
it: KB/s stimati download peer

en: KB/s up
it: KB/s in uscita

en: Length
it: Lunghezza

en: Look for available port:
it: cerca una porta disponibile:

en: MB downloaded
it: MB scaricati

en: MB uploaded
it: MB inviati

en: Make
it: Crea

en: Make _new torrent
it: Crea nuovo torrent

en: Make torrent file for this file/directory:
it: Crea il file torrent per questo file/directory:

en: Maximum upload rate:
it: Velocità massima di invio:

en: May
it: Mag

en: Misc
it: Varie

en: Mon
it: Lun

en: Multiple errors have occurred. Click OK to view the error log.
it: Si sono verificati errori multipli. Clicca OK per vedere il registro errori.

en: Must supply at least %d arguments.
it: Devi fornire almeno %d argomenti.

en: NA
it: ND

en: Network
it: Rete

en: Never download
it: Non scaricare mai

en: New %s version available
it: Nuova %s versione è disponibile

en: No finished torrents
it: Nessun torrent completato.

en: No torrent file available for %s %s installer.
it: Nessun torrent disponibile per l'installer %s %s.

en: No torrents
it: Nessun torrent

en: Nodes (optional):
it: Nodi (opzionale):

en: Not starting torrent as it already meets the settings for when to stop seeding the last completed torrent.
it: Non avvio il torrent poiché questo corrisponde già alle impostazioni di quando smettere il seeding dell'ultimo torrent completato.

en: Not starting torrent as there are other torrents waiting to run, and this one already meets the settings for when to stop seeding.
it: Non avvio il torrent poiché ci sono altri torrent in attesa di esecuzione, e questo corrisponde già alle impostazioni di quando smettere di distribuire il seeding.

en: Oct
it: Ott

en: Open directory
it: Apri directory

en: Open torrent _URL
it: Apri URL torrent

en: Open torrent:
it: Apri torrent:

en: Optimistic upload
it: Invio ottimistico

en: Option
it: Opzione

en: Option %s is required.
it: E' necessaria l'opzione %s.

en: Paused
it: In pausa

en: Peer ID
it: IP peer

en: Peers for "%s"
it: Peer per "%s"

en: Piece size:
it: Dimensione parte:

en: Pieces:
it: Parti:

en: Pieces: %d total, %d complete, %d partial, %d active (%d empty)
it: Parti: %d totali, %d complete, %d parziali, %d attive (%d vuote)

en: Port to listen on.
it: Porta in ascolto.

en: Previous down: %s
it: Precedente in entrata: %s

en: Previous up: %s
it: Precedente in uscita: %s

en: Problem connecting to tracker -
it: Problema nel connettersi al tracker -

en: Problem connecting to tracker, gethostbyname failed -
it: Problema nel connettersi al tracker, gethostbyname fallito -

en: Progress bar text is always black
    (requires restart)
it: Il testo nella barra di progresso è sempre nero/n (non richiede riavvio)

en: PyGTK 2.4 or newer required
it: Richiesto PyGTK 2.4 o superiore

en: Python 2.2.1 or newer required
it: E' necessario Python 2.2.1 o successivo

en: Python failed to autodetect filesystem encoding. Using 'ascii' instead.
it: Phyton ha fallito l'autorilevamento della codifica del filesystem. Al suo posto viene usato 'ascii'.

en: Re_start
it: Riprendi

en: Remove all finished torrents?
it: Rimuovere tutti i torrent completati?

en: Remove this torrent?
it: Vuoi rimuovere questo torrent?

en: Remove torrent
it: Rimuovi torrent

en: Requested download is not authorized for use with this tracker.
it: Lo scaricamento richiesto non è autorizzato per l'uso con questo tracker.

en: Rereading config file
it: Nuova lettura del file di configurazione

en: Resume downloading
it: Riprendi il download

en: Running
it: In esecuzione

en: Running normally
it: Esecuzione normale

en: SYSTEM ERROR - EXCEPTION GENERATED
it: ERRORE DI SISTEMA - GENERATA ECCEZIONE

en: Sat
it: Sab

en: Save in:
it: Salva in:

en: Save location for
it: Posizione di salvataggio per

en: Save log in:
it: Salva registro in:

en: Save new downloads in:
it: Salva i nuovi download in:

en: Saving
it: Salvataggio

en: Search for torrents
it: Cerca torrent

en: Seed completed torrents: until share ratio reaches [_] percent, or for [_] minutes, whichever comes first.
it: Seed dei torrent completati: fino al raggiungimento [_] % del tasso di condivisione, o per [_] minuti, qualunque sia il primo.

en: Seed each completed torrent indefinitely (until the user cancels it)
it: Seed infinito di ogni torrent completato (fino alla cancellazione da parte dell'utente)

en: Seed indefinitely
it: Seed indefinito

en: Seed last completed torrent: until share ratio reaches [_] percent.
it: Seed dell'ultimo torrent completato: fino al raggiungimento del [_] % del tasso di condivisione.

en: Seed the last torrent indefinitely (until the user cancels it)
it: Seed infinito dell'ultimo torrent (fino alla cancellazione da parte dell'utente)

en: Seeding
it: Seeding...

en: Select a file
it: Seleziona un file

en: Select a folder
it: Seleziona una cartella

en: Sep
it: Set

en: Share ratio: %0.02f%%
it: Tasso di condivisione: %0.02f%%

en: Short read - something truncated files?
it: Lettura breve - qualcosa ha troncato i file?

en: Show file list
it: Mostra lista file

en: Show/Hide _finished torrents
it: Mostra/Nascondi torrent completati

en: Size
it: Dimensione

en: Snubbed
it: Affrontato

en: Start seeding
it: Inizio seeding

en: Starting additional torrents manually:
it: Avvia manualmente i torrent supplementari:

en: Stop running torrent?
it: Vuoi fermare il torrent in esecuzione?

en: Sun
it: Dom

en: Temporarily stop all running torrents
it: Ferma temporaneamente tutti i torrent in esecuzione

en: Textmode GUI initialization failed, cannot proceed.
it: Inizializzazione GUI in modo testuale fallita, impossibile procedere.

en: Thanks for donating! To donate again, select "Donate" from the "Help" menu.
it: Grazie per aver donato! Per donare ancora, seleziona "Donazione" dal menu "Aiuto".

en: Thanks!
it: Grazie!

en: The Windows filesystem cannot handle some characters used in the filename(s) of this torrent.Filenames have been changed from the original.
it: Il filesystem di Windows non può gestire alcuni caratteri usati nel/nei nomi dei file di questo torrent. I nomi dei file sono stati cambiati rispetto all'originale.

en: The character set used on the local filesystem ("%s") cannot represent all characters used in the filename(s) of this torrent. Filenames have been changed from the original.
it: Il set di caratteri usato sul filesystem locale ("%s") non può rappresentare tutti i caratteri usati nel/nei nomi dei file di questo torrent. I nomi dei file sono stati cambiati rispetto all'originale.

en: There are %d finished torrents in the list.
it: Ci sono %d torrent completati nella lista.

en: There are no finished torrents to remove.
it: Non ci sono torrent completati da rimuovere.

en: There is one finished torrent in the list.
it: C'è un torrent completato nella lista.

en: These errors occurred during execution:
it: Questi errori sono occorsi durante l'esecuzione:

en: This .torrent file has been created with a broken tool and has at least 1 file with an invalid file or directory name. However since all such files were marked as having length 0 those files are just ignored.
it: Questo file .torrent è stato creato con uno strumento errato ed ha almeno 1 file con un nome di directory o di file errato. Comunque siccome tutti quei file erano contrassegnati come aventi lunghezza 0, tali file sono stati semplicemente ignorati.

en: This .torrent file has been created with a broken tool and has bad character values that do not correspond to any real character. Some or all of the filenames may appear different from what the creator of the .torrent file intended.
it: Questo file .torrent è stato creato con uno strumento errato ed ha valori dei caratteri errati che non corrispondono a nessun carattere reale. Alcuni o tutti i nomi dei file possono apparire diversi da quanto il creatore del file .torrent intendeva.

en: This .torrent file has been created with a broken tool and has incorrectly encoded filenames. Some or all of the filenames may appear different from what the creator of the .torrent file intended.
it: Questo file .torrent è stato creato con uno strumento errato ed ha i nomi dei file codificati incorrettamente. Alcuni o tutti i nomi dei file possono apparire diversi da quanto il creatore del file .torrent intendeva.

en: This .torrent file has been created with a broken tool and has incorrectly encoded filenames. The names used may still be correct.
it: Questo file .torrent è stato creato con uno strumento errato ed ha i nomi dei file codificati incorrettamente. I nomi usati possono tuttavia essere esatti.

en: This download interface requires the standard Python module "curses", which is unfortunately not available for the native Windows port of Python. It is however available for the Cygwin port of Python, running on all Win32 systems (www.cygwin.com).
it: Questa interfaccia di scaricamento richiede il modulo Python standard "curses", il quale sfortunatamente non è disponibile per la traduzione nativa in Windows di Python. E' comunque disponibile per la traduzione Cygwin di Python, eseguibile su tutti i sistemi Win32 (www.cygwin.com).

en: This is not a valid torrent file. (%s)
it: Questo non è un file torrent valido. (%s)

en: This seems to be an old Python version which does not support detecting the filesystem encoding. Assuming 'ascii'.
it: Questa sembra essere una versione di Python vecchia che non supporta il rilevamento della codifica del filesystem. Si assume per default 'ascii'.

en: This torrent (or one with the same contents) is already running.
it: Questo torrent (o uno con gli stessi contenuti) è già in esecuzione.

en: This torrent (or one with the same contents) is already waiting to run.
it: Questo torrent (o uno con gli stessi contenuti) è già in attesa di essere eseguito.

en: Thu
it: Gio

en: Too late to switch RawServer backends, %s has already been used.
it: Troppo in ritardo per commutare backend RawServer, %s è stato già utilizzato.

en: Too many arguments - %d maximum.
it: Troppi argomenti - %d massimo.

en: Torrent _info
it: Info sul torrent

en: Torrent in unknown state %d
it: Torrent in stato sconosciuto %d

en: Torrent info
it: Informazioni sul torrent

en: Torrent name:
it: Nome torrent:

en: Torrents
it: Torrent

en: Total size:
it: Dimensione totale:

en: Totals:
it: Totali:

en: Tracker announce still not complete %d seconds after starting it
it: Annuncio tracker non ancora completo %d secondi dopo averlo avviato

en: Tue
it: Mar

en: Unsupported UI state file version (from newer client version?)
it: Versione del file di stato UI non supportata (da una versione del client più nuova?)

en: Unsupported fastresume file format, maybe from another client version?
it: Formato del file di fastresume non supportato, forse da un'altra versione del client?

en: Upload
it: Inviato

en: Upload rate
it: Tasso di invio

en: Usage: %s
it: Utilizzo: %s

en: Usage: %s TRACKER_URL [TORRENTFILE [TORRENTFILE ... ] ]
it: Utilizzo: %s URL_TRACKER [FILETORRENT [FILETORRENT ... ] ]

en: Usage: %s [TORRENTFILE [TORRENTFILE ... ] ]
it: Utilizzo: %s [FILETORRENT [FILETORRENT ... ] ]

en: Use Twisted network libraries for network connections. 1 means use twisted, 0 means do not use twisted, -1 means autodetect, and prefer twisted
it: Utilizza librerie Twisted network per le connessioni di rete. 1 significa usa twisted, 0 significa non usare twisted, -1 significa autorileva, con preferenza per twisted

en: Use _DHT:
it: Usa _DHT:

en: Use _tracker:
it: Usa _tracker:

en: Value
it: Valore

en: Version %s
it: Versione %s

en: Visit help web page?
it: Vuoi visitare la pagina di aiuto sul web?

en: WARNING: Changing these settings can
    prevent %s from functioning correctly.
it: AVVISO: Cambiando queste impostazioni
    %s potrebbe non funzionare correttamente.

en: Waiting
it: In attesa

en: Warning:
it: Avviso:

en: Wed
it: Mer

en: Welcome to the new version of %s. Have you donated?
it: Benvenuto alla nuova versione di %s. Hai già donato?

en: Will perform full hash check.
it: Verrà eseguito un controllo completo sull'hash.

en: You are about to start "%s". Do you want to stop the last running torrent as well?
it: Stai per avviare "%s". Vuoi fermare l'ultimo torrent in esecuzione?

en: You are using %s, and the new version is %s.
it: Stai usando %s, e la nuova versione è %s.

en: You can always get the latest version from 
    %s
it: Puoi sempre ottenere l'ultima versione su 
    %s

en: You can't specify the name of the .torrent file when generating multiple torrents at once
it: Non puoi specificare il nome del file .torrent quando stai generando più torrent multipli in una sola volta

en: You cannot specify both --save_as and --save_in
it: Non puoi specificare entrambi --save_as e --save_in

en: You have uploaded %s to this torrent.
it: Hai inviato %s a questo torrent.

en: You may still use "bittorrent-console" to download.
it: Puoi usare ancora "bittorrent-console" per scaricare.

en: You may still use "btdownloadheadless.py" to download.
it: Puoi usare "btdownloadheadless.py" per scaricare.

en: Your share ratio for this torrent is %d%%.
it: il tuo tasso di condivisione per questo torrent è %d%%.

en: [OPTIONS] [TORRENTDIRECTORY]
it: [OPZIONI] [CARTELLATORRENT]

en: [OPTIONS] [TORRENTFILES]
it: [OPZIONI] [FILESTORRENT]

en: [OPTIONS] [TORRENTFILE]
it: [OPZIONI] [FILETORRENT]

en: [OPTION] TRACKER_URL FILE [FILE]
it: [OPZIONE] URL_TRACKER FILE [FILE]

en: _Abort
it: Interrompi

en: _About
it: Informazioni su

en: _Asks each time
it: Chiedi ogni volta

en: _Change location
it: Cambia posizione

en: _Donate
it: Donazione

en: _File
it: File

en: _File list
it: Lista file

en: _Finish
it: Finisci

en: _Help
it: Aiuto

en: _Log
it: Registro

en: _Open directory
it: Apri directory

en: _Open torrent file
it: Apri file torrent

en: _Pause/Play
it: Pausa/Avvio

en: _Peer list
it: Lista fonti

en: _Port
it: _Porta

en: _Quit
it: Esci

en: _Remind me later
it: Avvisami dopo

en: _Remove
it: Rimuovi

en: _Resize window to fit
it: Ridimensiona finestra

en: _Seed indefinitely
it: Seed indefinito

en: _Settings
it: Impostazioni

en: _View
it: Visualizza

en: a URL to redirect the info page to
it: un URL verso il quale redirigere la pagina di informazioni

en: added "%s"
it: aggiunto "%s"

en: address of HTTP proxy to use for tracker connections
it: indirizzo del proxy HTTP da usare per le connessioni ai tracker

en: allow special keys in torrents in the allowed_dir to affect tracker access
it: permetti chiavi speciali nei torrent nella allowed_dir per influire sull'accesso al tracker

en: archive size:
it: dimensione archivio:

en: arguments are -
it: gli argomenti sono -

en: bad data from tracker -
it: dati errati dal tracker -

en: bad data in responsefile - total too big
it: dati errati nel responsefile - totale troppo grande

en: bad data in responsefile - total too small
it: dati errati nel responsefile - totale troppo piccolo

en: bad metainfo - "files" is not a list of files
it: metainfo errata - "file" non è una lista di file

en: bad metainfo - bad file value
it: metainfo errata - valore del file errato

en: bad metainfo - bad length
it: metainfo errata - lunghezza errata

en: bad metainfo - bad name
it: metainfo errata - nome errato

en: bad metainfo - bad path
it: metainfo errata - percorso errato

en: bad metainfo - bad path dir
it: metainfo errata - percorso cartella errato

en: bad metainfo - bad pieces key
it: metainfo errata - chiave parti errata

en: bad metainfo - duplicate path
it: metainfo errata - percorso duplicato

en: bad metainfo - illegal piece length
it: metainfo errata - lunghezza parte illegale

en: bad metainfo - name used as bothfile and subdirectory name
it: metainfo errata - nome usato per entrambi i nomi del file e della sottocartella

en: bad metainfo - no announce URL string
it: metainfo errata - nessuna stringa URL di annuncio

en: bad metainfo - not a dictionary
it: metainfo errata - non è un dizionario

en: bad metainfo - wrong object type
it: metainfo errata - tipo oggetto errato

en: bad peer
it: peer errato

en: banned
it: vietato

en: building
it: creazione

en: cannot restore state completely
it: Impossibile recuperare completamente lo stato

en: character encoding used on the local filesystem. If left empty, autodetected. Autodetection doesn't work under python versions older than 2.3
it: codifica dei caratteri usata sul filesystem locale. Se lasciato vuoto, viene rilevato automaticamente. La rilevazione automatica non funziona con versioni precedenti di Python 2.3

en: checking existing file
it: sto controllando il file esistente

en: close connections with RST and avoid the TCP TIME_WAIT state
it: chiudi le connessioni con RST ed evita lo stato TCP TIME_WAIT

en: command line parsing failed at
it: analisi della linea di comando fallita su

en: comment:
it: commento:

en: connecting to peers
it: collegamento alle fonti

en: data corrupted on disk - maybe you have two copies running?
it: dati corrotti sul disco - forse hai due copie in esecuzione?

en: default number of peers to send an info message to if the client does not specify a number
it: numero predefinito di reti cui inviare un messaggio info se il client non specifica un numero

en: default tracker name
it: nome di default del tracker

en: deprecated, do not use
it: sconsigliato, non usare

en: dialup
it: connessione

en: directory name: %s
it: nome cartella: %s

en: directory to look for .torrent files (semi-recursive)
it: directory da esaminare per i file .torrent (semi-ricorsiva)

en: directory under which variable data such as fastresume information and GUI state is saved. Defaults to subdirectory 'data' of the bittorrent config directory.
it: la directory nella quale i dati variabili come le informazioni fastresume e lo stato GUI sono salvate. Default nella sottodirectory 'data' della directory config di bittorrent.

en: display advanced user interface
it: mostra interfaccia utente avanzata

en: dl speed:
it: velocità in entrata:

en: do not connect to several peers that have the same IP address
it: non connettere a più fonti che hanno lo stesso indirizzo IP

en: done checking
it: controllo completato

en: download complete!
it: download completato!

en: download failed:
it: scaricamento fallito:

en: download rate:
it: tasso di scaricamento:

en: download succeeded
it: file scaricato con successo

en: download to:
it: scarica in:

en: downloading
it: sto scaricando

en: downloading %d pieces, have %d fragments, %d of %d pieces completed
it: sto scaricando %d parti, hanno %d frammenti, %d di %d parti completate

en: drag into list to resume
it: trascina nella lista per riprendere

en: drag into list to seed
it: trascina nella lista per distribuire la fonte completa

en: drag to reorder
it: trascina per riordinare

en: dropped "%s"
it: abbandonato "%s"

en: enable workaround for a bug in BSD libc that makes file reads very slow.
it: abilita rimedio per un difetto nella BSD libc che rende la lettura dei file molto lenta.

en: error(s):
it: errore(i):

en: error:
it: errore:

en: error:
it: errore:

en: error: %s
    run with no args for parameter explanations
it: errore: %s
    eseguire senza argomenti per la spiegazione dei parametri

en: file containing x-icon data to return when browser requests favicon.ico
it: file contenente i dati x-icon da ritornare quando il browser richiede favicon.ico

en: file name (for single-file torrents) or directory name (for batch torrents) to save the torrent as, overriding the default name in the torrent. See also --save_in
it: nome file (per torrent a file-singolo) o nome directory (per batch torrent) da usare per salvare il torrent, che prevarrà sul nome di default nel torrent. Vedi anche --save_in

en: file name (for single-file torrents) or directory name (for batch torrents) to save the torrent as, overriding the default name in the torrent. See also --save_in, if neither is specified the user will be asked for save location
it: nome file (per torrent a file-singolo) o nome directory (per torrent batch) da usare per salvare il torrent, che prevarrà sul nome di default nel torrent. Vedi anche --save_in, se nessuno è specificato all'utente sarà richiesta la posizione del salvataggio

en: file name: %s
it: nome file: %s

en: file size:
it: dimensione file:

en: file size:
it: dim file:

en: file to store recent downloader info in
it: file nel quale immagazzinare le informazioni dello scaricatore

en: file to write the tracker logs, use - for stdout (default)
it: file usato per scrivere i registri dei tracker, usare - per standard output (default)

en: files:
it: file:

en: finishing in %d:%02d:%02d
it: finirà in %d:%02d:%02d

en: full scrape function is not available with this tracker.
it: la funzione scrape completa non è disponibile con questo tracker.

en: get function is not available with this tracker.
it: la funzione get non è disponibile con questo tracker.

en: how many bytes to query for per request.
it: quanti byte richiedere per ogni richiesta

en: how many bytes to write into network buffers at once.
it: quanti byte scrivere in una volta sola nei buffer di rete.

en: how many times to check if a downloader is behind a NAT (0 = don't check)
it: quante volte controllare se uno scaricatore è dietro NAT (0 = non controllare)

en: how often to rescan the torrent directory, in seconds
it: quanto spesso riesaminare la directory torrent, in secondi

en: if false then make a trackerless torrent, instead of announce URL, use reliable node in form of <ip>:<port> or an empty string to pull some nodes from your routing table
it: se falso crea un torrent senza tracker, invece di un URL di annuncio, usa un nodo affidabile nella forma <ip>:<porta> o una stringa vuota per prendere alcuni nodi dalla tua tabella di instradamento

en: if nonzero, set the TOS option for peer connections to this value
it: se non zero, imposta l'opzione TOS per le connessioni alle fonti a questo valore

en: ignore the ip GET parameter from machines which aren't on local network IPs (0 = never, 1 = always, 2 = ignore if NAT checking is not enabled). HTTP proxy headers giving address of original client are treated the same as --ip.
it: ignora il parametro ip GET dalle macchine che non sono su IP della rete locale (0 = mai, 1 = sempre, 2 = ignora se il controllo NAT non è abilitato). Le intestazioni proxy HTTP che forniscono gli indirizzi dei client originali sono trattati allo stesso modo di --ip.

en: info hash: %s
it: informazioni hash: %s

en: invalid "last" entry
it: entrata "last" non valida

en: invalid announce interval
it: intervallo annuncio non valido

en: invalid bencoded value (data after valid prefix)
it: valore bencoded non valido (dati dopo un prefisso valido)

en: invalid entry in peer list1
it: elemento non valido nella lista1 delle fonti

en: invalid entry in peer list2
it: elemento non valido nella lista2 delle fonti

en: invalid entry in peer list3
it: elemento non valido nella lista3 delle fonti

en: invalid entry in peer list4
it: elemento non valido nella lista4 delle fonti

en: invalid min announce interval
it: intervallo annuncio minimo non valido

en: invalid peer count
it: conteggio fonti non valido

en: invalid peer list
it: lista fonti non valida

en: invalid seed count
it: conteggio fonti complete non valido

en: invalid tracker id
it: tracker id non valido

en: ip to bind to locally
it: ip su cui effettuare il bind localmente

en: ip to report to the tracker (has no effect unless you are on the same local network as the tracker)
it: ip da riferire al tracker (non ha effetto se non si è sulla stessa rete locale del tracker)

en: keep dead torrents after they expire (so they still show up on your /scrape and web page). Only matters if allowed_dir is not set
it: mantieni i torrent estinti dopo che scadono (così che appaiano ancora sul tuo /scrape e pagina web). Significante solo se allowed_dir non è impostata

en: killed by IO error:
it: terminato a causa di un errore IO:

en: killed by OS error:
it: terminato a causa di un errore OS:

en: killed by internal exception:
it: terminato a causa di un'eccezione interna:

en: local
it: locale

en: local directory where the torrent contents will be saved. The file (single-file torrents) or directory (batch torrents) will be created under this directory using the default name specified in the .torrent file. See also --save_as.
it: directory locale dove i contenuti del torrent saranno salvati. Il file (torrent a file-singolo) o la directory (torrent batch) saranno creati sotto questa directory usando il nome di default specificato nel file .torrent. Vedi anche --save_as.

en: local directory where the torrents will be saved, using a name determined by --saveas_style. If this is left empty each torrent will be saved under the directory of the corresponding .torrent file
it: directory locale dove i torrent saranno salvati, usando un nome determinato da --saveas_style. Se questo viene lasciato vuoto ogni torrent sarà salvato sotto la directory del file .torrent corrispondente

en: log cleared
it: registro cancellato

en: log saved
it: registro salvato

en: lost server socket
it: socket del server persa

en: maximum kB/s to upload at, 0 means no limit
it: kB/s massimi da inviare, 0 significa nessun limite

en: maximum length prefix encoding you'll accept over the wire - larger values get the connection dropped.
it: lunghezza massima del prefisso di codifica che sarà accettato sul collegamento - valori maggiori causeranno la caduta della connessione.

en: maximum length slice to send to peers, close connection if a larger request is received
it: lunghezza massima dello slice da inviare alle fonti, chiudi la connessione se viene ricevuta una richiesta maggiore

en: maximum number of connections to allow, after this new incoming connections will be immediately closed
it: numero massimo di connessioni da permettere, dopo cui le nuove connessioni saranno chiuse immediatamente

en: maximum number of peers to give with any one request
it: numero massimo delle fonti da fornire con una richiesta

en: maximum port to listen on
it: porta massima in ascolto

en: maximum time interval over which to estimate the current seed rate
it: Intervallo di tempo massimo sul quale stimare il tasso attuale di seed

en: maximum time interval over which to estimate the current upload and download rates
it: Intervallo di tempo massimo sul quale stimare i tassi attuali di scaricamento e invio

en: maximum time to wait between retrying announces if they keep failing
it: tempo massimo da attendere tra i nuovi tentativi di annunci se essi continuano a fallire

en: maxport less than minport - no ports to check
it: maxport minore di minport - nessuna porta da controllare

en: metainfo file: %s
it: file metainfo: %s

en: minimum number of peers to not do rerequesting
it: numero minimo delle fonti per non effettuare una nuova richiesta

en: minimum port to listen on, counts up if unavailable
it: porta minima in ascolto, aumenta se non disponibile

en: minimum time in seconds before a cache is considered stale and is flushed
it: tempo minimo in secondi prima che la cache sia considerata vecchia e sia ripulita

en: minimum time it must have been since the last flush to do another one
it: tempo minimo che deve passare dall'ultima pulizia prima di poterne effettuare un'altra

en: minutes to wait between requesting more peers
it: minuti da attendere tra le richieste di più fonti

en: name %s disallowed for security reasons
it: il nome %s non permesso per ragioni di sicurezza

en: no torrents
it: nessun torrent

en: non-text failure reason
it: messaggio di errore non di testo

en: non-text warning message
it: messaggio di avviso non di testo

en: not a valid bencoded string
it: non è una stringa bencoded valida

en: number of downloads at which to switch from random to rarest first
it: numero di scaricamenti al quale passare, da casuale a prima il più raro

en: number of peers at which to stop initiating new connections
it: numero delle fonti a cui interrompere l'inizio di nuove connessioni

en: number of seconds to pause between sending keepalives
it: numero di secondi di pausa tra gli invii di keepalive

en: old announce for %s: %s
it: annuncio vecchio per %s: %s

en: only allow downloads for .torrents in this dir (and recursively in subdirectories of directories that have no .torrent files themselves). If set, torrents in this directory show up on infopage/scrape whether they have peers or not
it: permetti solamente lo scaricamento dei .torrent in questa cartella (e ricorsivamente nelle sottocartelle delle cartelle che non contengono file .torrent). Se impostato, i torrent in questa cartella appariranno nella pagina info/scrape a seconda che abbiano fonti oppure no

en: oo  (%.1f MB up / %.1f MB down)
it: oo  (%.1f MB in uscita / %.1f MB in entrata)

en: optional human-readable comment to put in .torrent
it: commento leggibile-dagli-umani opzionale da mettere nel .torrent

en: optional target file for the torrent
it: file di destinazione opzionale per il torrent

en: parameter passed in at end with no value
it: parametro passato alla fine senza valore

en: path %s disallowed for security reasons
it: il percorso %s non permesso per ragioni di sicurezza

en: peer status:
it: stato fonti:

en: peers:
it: fonti:

en: percent done:
it: percentuale completata:

en: piece %d failed hash check, re-downloading it
it: la parte %d ha fallito il controllo hash, verrà scaricata nuovamente

en: progress:
it: progresso:

en: refuse further connections from addresses with broken or intentionally hostile peers that send incorrect data
it: rifiuta ulteriori connessioni dagli indirizzi con fonti errate o intenzionalmente ostili che mandano dati incorretti

en: rejected by tracker -
it: rifiutati dal tracker -

en: remote
it: remoto

en: removing %s
it: rimozione %s

en: removing %s (will re-add)
it: rimozione %s (verrà riaggiunto)

en: right-click for menu
it: clic tasto destro per il menu

en: run with no arguments for parameter explanations
it: eseguire senza argomenti per la spiegazione dei parametri

en: saving:
it: sto salvando:

en: scrape access allowed (can be none, specific or full)
it: accesso scrape permesso (può essere nessuno, specifico o completo)

en: seconds between expiring downloaders
it: secondi tra le scadenze degli scaricatori

en: seconds between saving dfile
it: secondi tra i salvataggi del dfile

en: seconds between updates of displayed information
it: secondi tra gli aggiornamenti delle informazioni visualizzate

en: seconds downloaders should wait between reannouncements
it: secondi che gli scaricatori dovrebbero attendere tra i riannunci

en: seconds to wait between checking if any connections have timed out
it: secondi da attendere tra il controllo delle connessioni che sono andate in timeout

en: seconds to wait between closing sockets which nothing has been received on
it: secondi da attendere tra i socket in chiusura dai quali non si è ricevuto niente

en: seconds to wait for data to come in over a connection before assuming it's semi-permanently choked
it: secondi da attendere per i dati in arrivo su una connessione prima di supporre che sia quasi permanentemente intasata

en: seed status:
it: stato fonti complete:

en: seeding
it: distribuzione della fonte completa

en: seeds:
it: fonti complete:

en: share rating:
it: punteggio di condivisione:

en: sharing:
it: condivisione:

en: shut down
it: chiusura

en: shutting down
it: chiusura in corso

en: single/multiple file mix
it: mix file singolo/multiplo

en: size:
it: dimens:

en: specific scrape function is not available with this tracker.
it: la funzione scrape specifica non è disponibile con questo tracker.

en: specifies how the app should behave when the user manually tries to start another torrent: "replace" means always replace the running torrent with the new one, "add" means always add the running torrent in parallel, and "ask" means ask the user each time.
it: specifica come l'applicazione dovrebbe comportarsi quando l'utente prova ad avviare manualmente un altro torrent: "replace" significa sostituisci sempre il torrent in esecuzione con quello nuovo, "add" significa aggiungi sempre il torrent in esecuzione in parallelo, e "ask" significa chiedi all'utente ogni volta.

en: start downloader in paused state
it: avvia lo scaricatore in pausa

en: starting at port:
it: inizia alla porta:

en: status:
it: stato:

en: the maximum number of files in a multifile torrent to keep open at a time, 0 means no limit. Used to avoid running out of file descriptors.
it: il numero massimo dei file in un torrent multifile da tenere aperto in una volta, 0 significa nessun limite. Usato per evitare di esaurire i descrittori dei file.

en: the maximum number of minutes to seed a completed torrent before stopping seeding
it: il numero massimo di minuti per distribuire la fonte completa del torrent completato prima di interrompere il seeding

en: the maximum number of uploads to allow at once. -1 means a (hopefully) reasonable number based on --max_upload_rate. The automatic values are only sensible when running one torrent at a time.
it: il numero massimo di invii consentiti in una volta. -1 significa (idealmente) un numero ragionevole basato su --max_upload_rate.I valori automatici sono sensibili solo eseguendo un torrent alla volta.

en: the minimum upload/download ratio, in percent, to achieve before stopping seeding the last torrent. 0 means no limit.
it: la velocità minima di invio/download, in percentuale, da ottenere prima di interrompere il seeding dell'ultimo torrent. 0 vuol dire senza limite.

en: the minimum upload/download ratio, in percent, to achieve before stopping seeding. 0 means no limit.
it: la velocità minima di invio/download, in percentuale, da ottenere prima di interrompere il seeding. 0 vuol dire senza limite.

en: the number of uploads to fill out to with extra optimistic unchokes
it: il numero di invii da riempire con extra antiintasamenti ottimistici

en: time left:
it: tempo rimasto:

en: time to wait between checking if any connections have timed out
it: tempo da attendere tra i controlli se le connessioni sono scadute

en: timeout for closing connections
it: tempo di scadenza per le connessioni in chiusura

en: told file complete on start-up, but piece failed hash check
it: comunicato file come completo all'avvio, ma una parte ha fallito il controllo hash

en: torrent will not be restarted correctly on client restart
it: il torrent non sarà riavviato correttamente al riavvio del client

en: tracker announce url: %s
it: url di annuncio: %s

en: trackerless nodes:
it: nodi trackerless

en: ul speed:
it: velocità in uscita:

en: unknown key
it: chiave sconosciuta

en: upload rate:
it: tasso di invio:

en: use with allowed_dir; adds a /file?hash={hash} url that allows users to download the torrent file
it: usato con allowed_dir; aggiunge un url /file?hash={hash} che permette agli utenti di scaricare il file torrent

en: waiting for hash check
it: in attesa del controllo hash

en: warning from tracker -
it: avviso dal tracker -

en: whether or not to ask for a location to save downloaded files in
it: se chiedere o no una posizione nella quale salvare i file scaricati

en: whether to add entries to the log for nat-check results
it: se aggiungere entrate al registro per i risultati di controllo-nat

en: whether to check hashes on disk
it: se controllare gli hash su disco

en: whether to display an info page when the tracker's root dir is loaded
it: se mostrare una pagina di informazioni quando la cartella principale del tracker è caricata

en: whether to display diagnostic info to stdout
it: se visualizzare le informazioni diagnostiche sullo standard output

en: whether to display names from allowed dir
it: se mostrare i nomi dalla cartella permessa

en: whether to display the full path or the torrent contents for each torrent
it: se visualizzare il percorso completo o i contenuti torrent per ogni torrent

en: whether to reopen the log file upon receipt of HUP signal
it: se riaprire il file di registro alla ricezione di un segnale HUP

en: which power of two to set the piece size to
it: a quale potenza di due impostare la dimensione delle parti

en: world-visible port number if it's different from the one the client listens on locally
it: numero di porta visibile globalmente se è differente da quello sul quale il client è in ascolto localmente

en: wrong format of %s - %s
it: formato errato di %s - %s

en: you must specify a .torrent file
it: devi specificare un file .torrent

en: your file may exist elsewhere in the universe
    but alas, not here
it: il tuo file potrebbe esistere altrove nell'universo
    ma putrtroppo, non qui
