BitTorrent 4.2 - en to da translation catalogue (557 entries)

en: 
    run with no args for parameter explanations
da: 
    kør uden argumenter for parameterbeskrivelse

en:     (%s) %s - %s peers %s seeds %s dist copies - %s dn %s up
da: (%s) %s - %s peers %s seeds %s delte kopier - %s ned %s op

en:   #     IP                 Upload           Download     Completed  Speed
da: # IP Upload Download Afsluttet Hastighed

en:  (defaults to
da: (standard er

en:  , cannot restore torrent (
da: , kan ikke gendanne torrent (

en:  Closing all %s windows may fix the problem.
da: Det vil måske afhjælpe problemet at lukke alle %s-vinduer.

en:  Message from the tracker:
da: Meddelelse fra trackeren:

en:  is not a directory
da:  er ikke en mappe

en: "%s" already exists. Do you intend to create an identical, duplicate directory inside the existing directory?
da: "%s" eksisterer allerede. Ønsker du at oprette en identisk kopi af mappen i den eksisterende mappe?

en: "%s" already exists. Do you want to choose a different file name?
da: "%s" findes allerede. Vil du vælge et andet filnavn?

en: # Log Started:
da: # Log påbegyndt:

en: # Log reopened:
da: # Log genåbnet:

en: # Shutting down:
da: # Lukker ned:

en: % complete
da: % færdig

en: %.1f%% done, %s remaining
da: %.1f%%færdig, %s tilbage

en: %.3f  (%.1f MB up / %.1f MB down)
da: %.3f  (%.1f MB upload / %.1f MB download)

en: %d bad
da: %d forkert

en: %d bad pieces + %s in discarded requests
da: %d forkerte fragmenter + %s i slettede forespørgsler

en: %d days
da: %d dage

en: %d distributed copies (next: %s)
da: %d distribuerede kopier (næste: %s)

en: %d seconds
da: %d sekunder

en: %d seen now
da: %d ses nu

en: %d seen now, plus %d distributed copies (%s)
da: %d ses nu, plus %d distribuerede kopier (%s)

en: %d seen now, plus %d distributed copies(%s)
da: %d ses nu, plus %d distribuerede kopier(%s)

en: %d:%02d hours
da: %d:%02d timer

en: %d:%02d minutes
da: %d:%02d minutter

en: %s %s - decode %s metainfo files
da: %s %s - afkod %s metainfo-filer

en: %s %s installer appears to be corrupt or missing.
da: %s %s installationen er muligvis korrupt eller væk.

en: %s Activity Log
da: %s Aktivitetslog

en: %s Error
da: %s Fejl

en: %s Help
da: %s Hjælp

en: %s Settings
da: %s Indstillinger

en: %s already running
da: %s er allerede i gang

en: %s help is at 
    %s
    Would you like to go there now?
da: %s hjælp findes på 
    %s
    Vil du omstilles dertil nu?

en: %s peers, %s seeds. Totals from tracker: %s
da: %s peers, %s seeds. I alt fra tracker: %s

en: %s started
da: %s påbegyndt

en: %s torrent file creator %s
da: %s torrentfil generator %s

en: (Directories will become batch torrents)
da: (Mapper bliver til gruppetorrents)

en: (Has no effect unless you are on the
    same local network as the tracker)
da: (Har ingen virkning medmindre du er på
    samme lokale netværk som trackeren)

en: (global message) : %s
da: (global besked) : %s

en: (multiple)
da: (flere)

en: (stopped)
da: (stoppet)

en: (trackerless torrent)
da: (torrent uden tracker)

en: **warning** %s has errors
da: **advarsel** der er fejl i %s

en: **warning** %s is a duplicate torrent for %s
da: **advarsel** torrenten %s er identisk med %s

en: **warning** could not redirect stdout to log file:
da: **advarsel** kunne ikke omstille stdout til logfil:

en: **warning** could not reopen logfile
da: **advarsel** kunne ikke genåbne logfil

en: **warning** specified favicon file -- %s -- does not exist.
da: **advarsel** angivet favicon fil -- %s -- findes ikke

en: **warning** statefile %s corrupt; resetting
da: **advarsel** statefile %s er defekt; nulstiller

en: , in %d files
da: , i %d filer

en: , in one file
da: , i én fil

en: , will seed for %s
da: , vil seede i %s

en: , will seed indefinitely.
da: , vil seede uendeligt.

en: --check_hashes 0 or fastresume info doesn't match file state (missing data)
da: --check_hashes 0 eller fastresume info matcher ikke filens tilstand (manglende data)

en: ... successful
da: ... succesful

en: 0 seconds
da: 0 sekunder

en: 1 day %d hours
da: 1 dag %d timer

en: <unknown>
da: <ukendt>

en: A newer version of %s is available.
da: En nyere version af %s er tilgængelig.

en: A previous instance of BT was not cleaned up properly. Continuing.
da: En tidligere version af BT blev ikke fjernet ordentligt. Fortsætter.

en: Abort torrent
da: Afbryd torrent

en: Aborting the torrent as it was rejected by the tracker while not connected to any peers.
da: Afbryder forbindelsen, eftersom torrenten blev afvist af trackeren, mens ingen peers var tilsluttet.

en: About %s
da: Om %s

en: Additional error when closing down due to error:
da: Yderligere fejl under nedlukning pga. fejl:

en: Advanced
da: Avanceret

en: All Files
da: Alle filer

en: Allocate
da: Allokér

en: Already downloading %s installer
da: Downloader allerede %s-installation

en: Always starts the torrent in _parallel
da: Starter altid torrent i _parallel download

en: Always stops the _last running torrent
da: Stopper altid den _sidste aktive torrent

en: Announce url:
da: Meddel url:

en: Another program appears to have changed the file size.
da: Det lader til, at et andet program har ændret filstørrelsen.

en: Another program appears to have modified the file.
da: Det lader til, at et andet program har modificeret filen.

en: Another program appears to have moved, renamed, or deleted the file.
da: Det lader til, at et andet program har flyttet, omdøbt eller slettet filen.

en: Apply
da: Anvend

en: Are you sure you want to remove "%s"?
da: Er du sikker på du vil fjerne "%s"?

en: Ask where to save each new download
da: Spørg hvor hver ny download skal gemmes

en: Attempt to download a trackerless torrent with trackerless client turned off.
da: Forsøg at downloade en trackerless torrent med trackerless klient slået fra.

en: Bad UI state file
da: Forkert UI-statusfil

en: Bad UI state file version
da: Forkert UI-statusfilversion

en: Bad fastresume info (files contain more data)
da: Ukorrekt fastresume info (filer indeholder mere data)

en: Bad fastresume info (illegal value)
da: Ukorrekt fastresume info (ulovlig værdi)

en: Bad file path component:
da: Ukorrekt fil-sti komponent:

en: Building torrents...
da: Genererer torrents...

en: Can't run more than %d torrents simultaneously. For more info see the FAQ at %s.
da: Kan ikke køre mere end %d torrents samtidig. Få flere informationer i FAQ'en på %s.

en: Can't start two separate instances of the same torrent
da: Den samme torrent kan ikke startes to forskellige steder fra

en: Cannot launch installer on this OS
da: Kunne ikke starte installationen på dette operativsystem

en: Change save location for
da: Ændr gemmeplacering for

en: Change...
da: Ændr...

en: Check your port range settings.
da: Tjek omfanget af dine portindstillinger.

en: Checking file sizes...
da: Kontrollerer filstørrelser...

en: Choked
da: Blokeret

en: Choose an existing folder...
da: Vælg en eksisterende mappe...

en: Choose default download directory
da: Vælg standard downloadmappe

en: Choose...
da: Vælg...

en: Client
da: Klient

en: Comments:
da: Kommentarer:

en: Compressed: %i  Uncompressed: %i
da: Komprimeret: %i Ukomprimeret: %i

en: Connection
da: Forbindelse

en: Corrupt data in
da: Korrupte data i

en: Could not acquire global mutex lock for controlsocket file!
da: Kunne ikke anskaffe global mutex lås for kontrolsokkelfil!

en: Could not convert file/directory name "%s" to utf-8 (%s). Either the assumed filesystem encoding "%s" is wrong or the filename contains illegal bytes.
da: Kunne ikke konvertere fil/mappenavnet "%s" til utf-8 (%s). Enten er det formodede filesystemsencoding "%s" forkert, eller også indeholder filnavnet forbudte karakterer.

en: Could not create application data directory!
da: Kunne ikke oprette program-data mappe!

en: Could not create control socket:
da: Kunne ikke oprette kontrolsokkel:

en: Could not create control socket: already in use
da: Kunne ikke oprette kontrolsokkel: allerede i brug

en: Could not delete cached %s file:
da: Kunne ikke slette %s fil i cache:

en: Could not download or open 
    %s
    Try using a web browser to download the torrent file.
da: Kunne ikke downloade eller åbne 
    %s
    Prøv at bruge en webbrowser til at downloade torrent-filen med.

en: Could not find a suitable temporary location to save the %s %s installer.
da: Kunne ikke finde en egnet midlertidig mappe til at gemme %s %s installationen i.

en: Could not find an open port!
da: Kunne ikke finde en åben port!

en: Could not get latest version from %s
da: Kunne ikke få den nyeste version fra %s

en: Could not load fastresume data: %s.
da: Kunne ikke åbne fastresume data: %s.

en: Could not load saved state:
da: Den gemte status kunne ikke indlæses:

en: Could not open a listening port: %s.
da: Kunne ikke åbne en lyttende port: %s.

en: Could not open a listening port: %s.
da: Kunne ikke åbne en lyttende port: %s.

en: Could not parse new version string from %s
da: Kunne ikke parse den nye versionstreng fra %s

en: Could not permanently save options:
da: Kunne ikke gemme indstillingerne permanent:

en: Could not read %s
da: Kunne ikke læse %s

en: Could not read directory
da: Kunne ikke læse mappe

en: Could not remove fastresume file after failure:
da: Kunne ikke fjerne fastresume-fil efter fejl:

en: Could not remove old control socket filename:
da: Kunne ikke fjerne gammelt kontrolsokkel-filnavn:

en: Could not save UI state:
da: Kunne ikke gemme UI-status:

en: Could not send command:
da: Kunne ikke sende kommando:

en: Could not set signal handler:
da: Kunne ikke indstille signal-kontrol:

en: Could not start the TorrentQueue, see above for errors.
da: Kunne ikke starte TorrentQueue, se ovenfor for fejl .

en: Could not stat
da: Kunne ikke status

en: Could not write fastresume data:
da: Kunne ikke skrive fastresume-data

en: Could not write file
da: Kunne ikke skrive fil

en: Couldn't open %s
da: Kunne ikke åbne %s

en: Couldn't read fastresume data:
da: Kunne ikke læse fastresume-data:

en: Create a new folder...
da: Opret en ny mappe...

en: Current down: %s
da: Aktuel download: %s

en: Current up: %s
da: Aktuel upload: %s

en: DSL 768k up
da: DSL 768k upload

en: DSL/cable 128k up
da: DSL/kabel 128k upload

en: DSL/cable 256k up
da: DSL/kabel 256k upload

en: Decrease
da: Formindsk

en: Directory exists!
da: Mappen eksisterer!

en: Distributed copies: %d; Next: %s
da: Afsendte kopier: %d; Næste: %s

en: Do you want to quit %s and install the new version, %s, now?
da: Vil du afslutte %s og installere den nye version, %s, nu?

en: Do you want to remove all of them?
da: Vil du fjerne allesammen?

en: Do you want to remove it?
da: Vil du fjerne den?

en: Donate
da: Donér

en: Done
da: Færdig

en: Done building torrents.
da: Torrents er færdige.

en: Done, %s uploaded
da: Færdig, %s uploaded

en: Done, share ratio: %d%%
da: Færdig, delingsforhold: %d%%

en: Done.
da: Færdig.

en: Download _later
da: Download _senere

en: Download _now
da: Download _nu

en: Download rate
da: Downloadhastighed

en: Downloading
da: Downloader

en: ERROR:
da: FEJL:

en: ETA in %d:%02d:%02d
da: ETA om ca.: %d:%02d:%02d

en: Enter the URL of a torrent file to open:
da: Indtast URL for den torrentfil, der skal åbnes:

en: Enter torrent URL
da: Indtast torrent URL

en: Error building torrents:
da: Fejl ved generering af torrents:

en: Error handling accepted connection:
da: Fejl ved håndtering af godkendt forbindelse:

en: Error reading .torrent file:
da: fejl ved læsning af .torrent-fil:

en: Error reading config:
da: Fejl ved læsning af config:

en: Error reading file
da: Læsning af fil fejlede

en: Error!
da: Fejl!

en: Failed
da: Fejlede

en: Failed to create or send command through existing control socket.
da: Kunne ikke sende eller generere kommando gennem eksisterende kontrolsokkel.

en: Failed to send command through existing control socket.
da: Kunne ikke sende kommando gennem eksisterende kontrolsokkel.

en: File %s already exists, but is not a regular file
da: Filen %s findes allerede, men er ikke en sædvanlig fil

en: File %s belongs to another running torrent
da: Filen %s tilhører en anden igangværende torrent

en: File exists!
da: Filen findes!

en: File name:
da: Filnavn:

en: File/directory name "%s" contains reserved unicode values that do not correspond to characters.
da: Fil/mappenavnet "%s" indeholder reserverede unicode-værdier, som ikke svarer til skrifttegn.

en: Filename
da: Filnavn

en: Files in "%s"
da: Filer i "%s"

en: Filesystem encoding "%s" is not supported in this version
da: Filsystems-encoding "%s" er ikke understøttet i denne version

en: Filesystem encoding '%s' is not supported. Using 'ascii' instead.
da: Filsesystem encodin '%s' understøttes ikke. Bruger 'ASCII' i stedet.

en: Finished
da: Færdig

en: Firewalled/NATted
da: Firewall/NAT opdaget

en: Frequently Asked Questions:
da: Ofte stillede spørgsmål, FAQ:

en: Fri
da: Fre

en: Global mutex already created.
da: Global mutex allerede oprettet.

en: Go
da: Gå

en: Have to exit due to the TCP stack flaking out. Please see the FAQ at %s
da: Må afslutte på grund af TCP stack-kollaps. Se venligst FAQ ved %s

en: Have you donated?
da: Har du doneret?

en: How to name torrent downloads: 1: use name OF torrent file (minus .torrent);  2: use name encoded IN torrent file;  3: create a directory with name OF torrent file (minus .torrent) and save in that directory using name encoded IN torrent file;  4: if name OF torrent file (minus .torrent) and name encoded IN torrent file are identical, use that name (style 1/2), otherwise create an intermediate directory as in style 3;  CAUTION: options 1 and 2 have the ability to overwrite files without warning and may present security issues.
da: Hvordan torrent downloads navngives: 1: Brug navn PÅ torrentfil (minus .torrent); 2: Brug navn indkodet I torrentfil; 3: opret en mappe med navnet PÅ torrentfilen (minus .torrent) og gem den i den mappe med navnet indkodet I torrentfilen; 4: Hvis navnet PÅ torrentfilen (minus .torrent) og navn indkodet I torrentfil er identiske, brug dét navn (mulighederne 1/2), ellers skab en midlertidig mappe som i mulighed 3. FORSIGTIG: Mulighederne 1 og 2 evner at overskrive filer uden advarsel og kan muligvis udgøre en sikkerhedsrisiko.

en: IO Error: No space left on disk, or cannot create a file that large:
da: IO Fejl: Ingen plads tilbage på disken, eller kan ikke skabe så stor en fil:

en: IP address
da: IP-adresse

en: IP to report to the tracker:
da: Rapportér denne IP til tracker:

en: ISO Language code to use
da: ISO-sprogkode, der skal bruges

en: If a non-option argument is present it's taken as the value
    of the torrent_dir option.
da: Hvis et non-option argument er til stede, antager det værdien 
     af optionen torrent_dir.

en: Increase
da: Forøg

en: Info for "%s"
da: Info om "%s"

en: Initial startup
da: Første opstart

en: Initialize a trackerless client.  This must be enabled in order to download trackerless torrents.
da: Start en klient uden tracker. Dette skal være aktiveret for at kunne downloade torrents uden tracker.

en: Install Python 2.3 or greater
da: Installér Python 2.3 eller nyere

en: Install new %s now?
da: Installér ny %s nu?

en: Interested
da: Interesseret

en: Invalid state file (bad entry)
da: Ugyldig statusfil (fejlindlæsning)

en: Invalid state file (duplicate entry)
da: Ugyldig statusfil (dobbelt indlæsning)

en: Invalid state file contents
da: Ugyldige data i statusfil

en: KB/s down
da: KB/s download

en: KB/s est. peer download
da: KB/s anslået peer download

en: KB/s up
da: KB/s upload

en: Length
da: Længde

en: Look for available port:
da: Søg efter tilgængelig port:

en: Make
da: Generér

en: Make _new torrent
da: Opret _ny torrent

en: Make torrent file for this file/directory:
da: Lav torrentfil til denne fil/mappe:

en: Maximum upload rate:
da: Højeste upload-hastighed:

en: May
da: Maj

en: Misc
da: Diverse

en: Mon
da: Man

en: Multiple errors have occurred. Click OK to view the error log.
da: Adskillige fejl er opstået. Klik OK for at se fejlloggen.

en: Must supply at least %d arguments.
da: Må understøtte mindst %d argumenter.

en: Network
da: Netværk

en: Never download
da: Download aldrig

en: New %s version available
da: Ny %s version tilgængelig

en: No finished torrents
da: Ingen færdige torrents

en: No torrent file available for %s %s installer.
da: Ingen torrentfil tilgængelig for %s %s installationen.

en: No torrents
da: Ingen torrents

en: Nodes (optional):
da: Noder (valgfrit):

en: Not starting torrent as it already meets the settings for when to stop seeding the last completed torrent.
da: Starter ikke torrent, eftersom den allerede følger indstillingerne for, hvornår den senest færdige torrent skal ophøre med at seede.

en: Not starting torrent as there are other torrents waiting to run, and this one already meets the settings for when to stop seeding.
da: Starter ikke torrent, eftersom andre torrents afventer start, og denne følger indstillingerne for, hvornår seeding skal ophøre.

en: Oct
da: Okt

en: Open directory
da: Åbn mappe

en: Open torrent _URL
da: Åbn torrent _URL

en: Open torrent:
da: Åbn torrent:

en: Optimistic upload
da: Optimistisk upload

en: Option
da: Valg

en: Option %s is required.
da: Optionen %s er påkrævet.

en: Paused
da: Pauset

en: Peer ID
da: Peer-ID

en: Peers for "%s"
da: Peers til "%s"

en: Piece size:
da: Fragmentstørrelse:

en: Pieces:
da: Fragmenter:

en: Pieces: %d total, %d complete, %d partial, %d active (%d empty)
da: Fragmenter: %d i alt, %d færdige, %d delvist, %d aktive (%d tomme)

en: Port to listen on.
da: Portnummer, der skal lyttes på

en: Previous down: %s
da: Tidligere download: %s

en: Previous up: %s
da: Tidligere upload: %s

en: Problem connecting to tracker -
da: Problem med at forbinde til tracker -

en: Problem connecting to tracker, gethostbyname failed -
da: Der opstod problemer under oprettelse af forbindelse til tracker, gethostname fejlede -

en: Progress bar text is always black
    (requires restart)
da: Statuslinieteksten er altid sort
    (kræver genstart)

en: PyGTK 2.4 or newer required
da: PyGTK 2.4 eller nyere kræves

en: Python 2.2.1 or newer required
da: Python 2.2.1 eller nyere er påkrævet

en: Python failed to autodetect filesystem encoding. Using 'ascii' instead.
da: Python magtede ikke at autospore filesystem encoding. Bruger 'ASCII' i stedet.

en: Re_start
da: Gen_start

en: Remove all finished torrents?
da: Fjern alle færdige torrents?

en: Remove this torrent?
da: Fjern denne torrent?

en: Remove torrent
da: Fjern torrent

en: Requested download is not authorized for use with this tracker.
da: Udbedte download er ikke godkendt til brug med denne tracker.

en: Rereading config file
da: Genindlæser config-fil

en: Resume downloading
da: Genoptag downloading

en: Running
da: Kører

en: Running normally
da: Kører normalt

en: SYSTEM ERROR - EXCEPTION GENERATED
da: SYSTEM ERROR - EXCEPTION GENERATED;SYSTEM FEJL - UNDTAGELSE OPRETTET

en: Sat
da: Lør

en: Save in:
da: Gem i:

en: Save location for
da: Gemmeplacering for

en: Save log in:
da: Gem log i:

en: Save new downloads in:
da: Gem nye downloads i:

en: Saving
da: Gemmer

en: Search for torrents
da: Søg efter torrents

en: Seed completed torrents: until share ratio reaches [_] percent, or for [_] minutes, whichever comes first.
da: Seed færdige torrents: indtil delingsforholdet når [_] procent, eller i [_] minutter alt efter hvad der tager kortest tid.

en: Seed each completed torrent indefinitely (until the user cancels it)
da: Seed hver færdig torrent uendeligt (indtil brugeren stopper seed)

en: Seed indefinitely
da: Seed uendeligt

en: Seed last completed torrent: until share ratio reaches [_] percent.
da: Seed sidste færdige torrent: indtil delingsforholdet når [_] procent.

en: Seed the last torrent indefinitely (until the user cancels it)
da: Seed den sidste torrent uendeligt (indtil brugeren stopper seed)

en: Seeding
da: Seeder

en: Select a file
da: Vælg en fil

en: Select a folder
da: Vælg en mappe

en: Share ratio: %0.02f%%
da: Delingsforhold: %0.02f%%

en: Short read - something truncated files?
da: Kort indlæsning - noget har forkortet filerne?

en: Show file list
da: Vis filliste

en: Show/Hide _finished torrents
da: Vis/Skjul _færdige torrents

en: Size
da: Størrelse

en: Snubbed
da: Afvist

en: Start seeding
da: Påbegynd seeding

en: Starting additional torrents manually:
da: Påbegynder yderligere torrents manuelt:

en: Stop running torrent?
da: Stop den aktive torrent?

en: Sun
da: Søn

en: Temporarily stop all running torrents
da: Stop alle kørende torrents midlertidigt

en: Textmode GUI initialization failed, cannot proceed.
da: Textmode GUI-initialisering fejlede; kan ikke fortsætte.

en: Thanks for donating! To donate again, select "Donate" from the "Help" menu.
da: Tak for doneringen! For yderligere doneringer, vælg "Donér!" fra "Hjælp"-menuen.

en: Thanks!
da: Mange tak!

en: The Windows filesystem cannot handle some characters used in the filename(s) of this torrent.Filenames have been changed from the original.
da: Windows-filsystemet kan ikke håndtere visse af tegnene, der bruges i filnavne(t/ne) i denne torrent. Filnavne er blevet ændret i forhold til originalen.

en: The character set used on the local filesystem ("%s") cannot represent all characters used in the filename(s) of this torrent. Filenames have been changed from the original.
da: Karaktersættet bruget på det lokale filesystem ("%s") kan ikke fremvise alle tegnene, der benyttes i filnavne(t/ne) i denne torrent. Filnavne er blevet ændret i forhold til originalen.

en: There are %d finished torrents in the list.
da: Der er %d færdige torrents på listen.

en: There are no finished torrents to remove.
da: Der er ingen færdige torrents at fjerne.

en: There is one finished torrent in the list.
da: Der er én færdig torrent på listen.

en: These errors occurred during execution:
da: Disse fejl opstod under effektuering:

en: This .torrent file has been created with a broken tool and has at least 1 file with an invalid file or directory name. However since all such files were marked as having length 0 those files are just ignored.
da: Denne .torrentfil er genereret af et defekt program og rummer mindst 1 fil med utilladelig fil- eller mappenavn. Men eftersom alle sådanne filer annoteredes som havende længde 0, blev disse filer blot ignoreret.

en: This .torrent file has been created with a broken tool and has bad character values that do not correspond to any real character. Some or all of the filenames may appear different from what the creator of the .torrent file intended.
da: Denne .torrentfil er genereret af et defekt program og rummer ukorrekte tegnværdier, som ikke modsvarer faktiske tegn. Nogle eller alle filnavne kan optræde forskelligt fra, hvad skaberen af .torrentfilen havde tænkt sig.

en: This .torrent file has been created with a broken tool and has incorrectly encoded filenames. Some or all of the filenames may appear different from what the creator of the .torrent file intended.
da: Denne .torrentfil er genereret af et defekt program og rummer ukorrekt encoded filnavne. Nogle eller alle filnavne kan synes anderledes end, hvad skaberen af .torrentfilen havde tænkt sig.

en: This .torrent file has been created with a broken tool and has incorrectly encoded filenames. The names used may still be correct.
da: Denne .torrentfil er genereret af et defekt program og rummer ukorrekt encoded filnavne. De anvendte navne kan dog stadig være korrekte.

en: This download interface requires the standard Python module "curses", which is unfortunately not available for the native Windows port of Python. It is however available for the Cygwin port of Python, running on all Win32 systems (www.cygwin.com).
da: Til dette download-interface behøves Python-modulet "curses", som desværre ikke findes til den native Windows-portering af Python. Det er dog tilgængeligt for Cygwin-porteringen af Python, der kører på alle Win32-systemer (www.cygwin.com).

en: This is not a valid torrent file. (%s)
da: Dette er ikke en gyldig torrentfil. (%s)

en: This seems to be an old Python version which does not support detecting the filesystem encoding. Assuming 'ascii'.
da: Dette er tilsyneladende en gammel version af Python, som ikke understøtter autosporing af filesystem encoding. Erstatter med 'ASCII'.

en: This torrent (or one with the same contents) is already running.
da: Denne torrent (eller én med samme indhold) kører allerede.

en: This torrent (or one with the same contents) is already waiting to run.
da: Denne torrent (eller én med samme indhold) står allerede i kø.

en: Thu
da: Tors

en: Too late to switch RawServer backends, %s has already been used.
da: For sent at skifte RawServer-motor, %s har allerede været brugt.

en: Too many arguments - %d maximum.
da: For mange argumenter - %d max.

en: Torrent in unknown state %d
da: Torrent i ukendt status %d

en: Torrent info
da: Torrent information

en: Torrent name:
da: Torrentnavn:

en: Total size:
da: Størrelse i alt:

en: Totals:
da: I alt:

en: Tracker announce still not complete %d seconds after starting it
da: Trackertilmelding stadig ikke afsluttet %d sekunder efter initiering

en: Tue
da: Tirs

en: Unsupported UI state file version (from newer client version?)
da: UI-statusfilversion ikke understøttet (fra en nyere version af klienten?)

en: Unsupported fastresume file format, maybe from another client version?
da: Ikke understøttet fastresume filformat, måske fra en anden klientversion?

en: Upload rate
da: Uploadhastighed

en: Usage: %s
da: Anvendelse: %s

en: Usage: %s TRACKER_URL [TORRENTFILE [TORRENTFILE ... ] ]
da: Anvendelse: %s TRACKER_URL [TORRENTFILE[TORRENTFILE ... ] ]

en: Usage: %s [TORRENTFILE [TORRENTFILE ... ] ]
da: Anvendelse: %s [TORRENTFILE [TORRENTFILE ... ] ]

en: Use Twisted network libraries for network connections. 1 means use twisted, 0 means do not use twisted, -1 means autodetect, and prefer twisted
da: Benyt snoede netværksbiblioteker til netværksforbindelser. 1 betyder benyt snoet, 0 betyder benyt ikke snoet, -1 betyder detektér automatisk, og foretræk snoet

en: Use _DHT:
da: Brug _DHT:

en: Use _tracker:
da: Brug _tracker:

en: Value
da: Værdi

en: Visit help web page?
da: Besøg hjælp websiden?

en: WARNING: Changing these settings can
    prevent %s from functioning correctly.
da: ADVARSEL: Ændring af disse indstillinger kan
    forhindre %s i at fungere korrekt.

en: Waiting
da: Venter

en: Warning:
da: Advarsel:

en: Wed
da: Ons

en: Welcome to the new version of %s. Have you donated?
da: Velkommen til den nye version af %s. Har du doneret?

en: Will perform full hash check.
da: Vil udføre fuldstændig hash-tjek.

en: You are about to start "%s". Do you want to stop the last running torrent as well?
da: Du er i færd med at starte "%s". Vil du også stoppe den sidst aktive torrent?

en: You are using %s, and the new version is %s.
da: Du bruger %s, og den nye version er %s.

en: You can always get the latest version from 
    %s
da: Du kan altid få den nyeste version fra 
    %s

en: You can't specify the name of the .torrent file when generating multiple torrents at once
da: Du kan ikke bestemme navnet på torrentfilen, når du genererer flere torrents på samme tid

en: You cannot specify both --save_as and --save_in
da: Du kan ikke angive både --save_as og --save_in

en: You have uploaded %s to this torrent.
da: Du har uploaded %s til denne torrent.

en: You may still use "bittorrent-console" to download.
da: Du kan stadig bruge "bittorrent-console" til at downloade med.

en: You may still use "btdownloadheadless.py" to download.
da: Der er dog stadig "btdownloadheadless.py", som du kan bruge til at downloade med.

en: Your share ratio for this torrent is %d%%.
da: Dit delingsforhold for denne torrent er %d%%.

en: [OPTIONS] [TORRENTDIRECTORY]
da: [OPTIONS][TORRENTDIRECTORY]

en: [OPTIONS] [TORRENTFILES]
da: [OPTIONS][TORRENTFILES]

en: [OPTIONS] [TORRENTFILE]
da: [OPTIONS][TORRENTFILE]

en: _Abort
da: _Afslut

en: _About
da: _Om

en: _Asks each time
da: _Spørger hver gang

en: _Change location
da: _Ændr destination

en: _Donate
da: _Donér

en: _File
da: _Opret fil

en: _File list
da: _Filliste

en: _Finish
da: _Afslut

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Host
da: _Vært

en: _Open directory
da: _Åbn mappe

en: _Open torrent file
da: _Åbn torrentfil

en: _Pause/Play
da: _Pause/Afspil

en: _Peer list
da: _Peer-liste

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Remind me later
da: _Påmind mig senere

en: _Remove
da: _Fjern

en: _Resize window to fit
da: _Gendan vindue

en: _Seed indefinitely
da: _Seed uendeligt

en: _Settings
da: _Indstillinger

en: _View
da: _Vis

en: a URL to redirect the info page to
da: URL'en, som infosiden skal viderestilles til

en: added "%s"
da: tilføjede "%s"

en: address of HTTP proxy to use for tracker connections
da: HTTP proxy-adresse at bruge til tracker-forbindelser

en: allow special keys in torrents in the allowed_dir to affect tracker access
da: tillad særlige nøgler i torrents i allowed_dir at påvirke trackeradgang

en: archive size:
da: arkivstørrelse:

en: arguments are -
da: argumenter er -

en: bad data from tracker -
da: ukorrekte data fra tracker -

en: bad data in responsefile - total too big
da: ukorrekt data er ansvarlig - total er for stor

en: bad data in responsefile - total too small
da: ukorrekt information er ansvarlig - total er for lille

en: bad metainfo - "files" is not a list of files
da: ukorrekt metainfo - "files" er ikke en filliste

en: bad metainfo - bad file value
da: ukorrekt metainfo - forkert filværdi

en: bad metainfo - bad length
da: ukorrekt metainfo - forkert længde

en: bad metainfo - bad name
da: ukorrekt metainfo - ukorrekt navn

en: bad metainfo - bad path
da: ukorrekt metainfo - forkert sti

en: bad metainfo - bad path dir
da: ukorrekt metainfo - forkert stimappe

en: bad metainfo - bad pieces key
da: ukorrekt metainfo - dårlig del-nøgle

en: bad metainfo - duplicate path
da: ukorrekt metainfo - sti optræder i dublet

en: bad metainfo - illegal piece length
da: ukorrekt metainfo - illegal del-længde

en: bad metainfo - name used as bothfile and subdirectory name
da: ukorrekt metainfo - navn brugt både som filnavn og undermappe-navn

en: bad metainfo - no announce URL string
da: ukorrekt metainfo - ingen streng m/ URL-tilmelding

en: bad metainfo - not a dictionary
da: ukorrekt metainfo - ikke en ordbog

en: bad metainfo - wrong object type
da: ukorrekt metainfo - forkert objekt-type

en: bad peer
da: forkert peer

en: banned
da: bandlyst

en: building
da: genererer

en: cannot restore state completely
da: Kan ikke gendanne status fuldstændigt

en: character encoding used on the local filesystem. If left empty, autodetected. Autodetection doesn't work under python versions older than 2.3
da: tegnkodning i brug på del lokale filssystem. Efterlades feltet tomt, bestemmes kodning automatisk. Autobestemmelse virker ikke under versioner af Python før 2.3

en: checking existing file
da: tjekker eksisterende fil

en: close connections with RST and avoid the TCP TIME_WAIT state
da: luk forbindelser med RST og undgå TCP TIME_WAIT-tilstanden

en: command line parsing failed at
da: kommandolinie-analyse fejlede ved

en: comment:
da: kommentar:

en: connecting to peers
da: forbinder til peers

en: data corrupted on disk - maybe you have two copies running?
da: data korrumperet på disk - måske har du to kopier kørende samtidig?

en: default number of peers to send an info message to if the client does not specify a number
da: stanardantal peers der skal sendes en infobesked til, hvis klienten ikke specificerer et antal

en: default tracker name
da: standard tracker-navn

en: deprecated, do not use
da: forældet, brug ikke

en: dest:
da: hvorhen:

en: dialup
da: Modem

en: directory name: %s
da: mappe: %s

en: directory to look for .torrent files (semi-recursive)
da: mappe at lede efter .torrent-filer i (semi-tilbagevendende)

en: directory under which variable data such as fastresume information and GUI state is saved. Defaults to subdirectory 'data' of the bittorrent config directory.
da: mappe, hvori variable data som information om hurtig genoptagelse og GUI-tilstand gemmes. Standardindstillingen er undermappen 'data' i bittorrent 'config'-mappen.

en: display advanced user interface
da: benyt avanceret brugerflade

en: dl speed:
da: downloadhastighed:

en: do not connect to several peers that have the same IP address
da: forbind ikke til flere peers med samme IP-adresse

en: done checking
da: færdig med tjek

en: download complete!
da: download færdig!

en: download failed:
da: download fejlede:

en: download rate:
da: downloadhastighed:

en: download succeeded
da: download lykkedes

en: download to:
da: download til:

en: downloading
da: downloader

en: downloading %d pieces, have %d fragments, %d of %d pieces completed
da: downloader %d dele, har %d fragmenter, %d af %d dele færdige

en: drag into list to resume
da: træk hen på liste for at genoptage

en: drag into list to seed
da: træk hen på liste for at seede

en: drag to reorder
da: træk for ny rækkefølge

en: dropped "%s"
da: droppede "%s"

en: enable workaround for a bug in BSD libc that makes file reads very slow.
da: aktivér omgåelse for en bug i BSD libc, der gør fillæsningen meget langsom.

en: error(s):
da: fejl:

en: error:
da: fejl:

en: error:
da: fejl:

en: error: %s
    run with no args for parameter explanations
da: fejl: %s
    kør uden argumenter for parameterbeskrivelse

en: file containing x-icon data to return when browser requests favicon.ico
da: x-icon-datafilen, som skal returneres når en browser spørger efter favicon.ico

en: file name (for single-file torrents) or directory name (for batch torrents) to save the torrent as, overriding the default name in the torrent. See also --save_in
da: filnavn (gældende for enkeltfil-torrents) eller mappenavn (gruppe-torrents) at gemme torrenten som, uanset torrentens oprindelige navn. Se også--gem_i

en: file name (for single-file torrents) or directory name (for batch torrents) to save the torrent as, overriding the default name in the torrent. See also --save_in, if neither is specified the user will be asked for save location
da: filnavn (gældende for enkeltfil-torrents) eller mappenavn (for gruppe-torrents), som torrenten skal gemmes som, uden hensyn til torrentens oprindelige navn. Se også--gem_i; hvis ingen af de to angives, anmodes brugeren om gemmeplaceringen

en: file name: %s
da: filnavn: %s

en: file size:
da: filstørrelse:

en: file size:
da: fil-størrelse:

en: file to store recent downloader info in
da: fil at gemme seneste download-info i

en: file to write the tracker logs, use - for stdout (default)
da: fil, som trackerloggen skal skrive til, brug - for stdout (Standard)

en: file:
da: fil:

en: files:
da: filer:

en: finishing in %d:%02d:%02d
da: færdig om %d:%02d:%02d

en: full scrape function is not available with this tracker.
da: fuldstændig scrape-funktion er ikke tilgængelig med denne tracker.

en: get function is not available with this tracker.
da: get-funktionen er ikke tilgængelig med denne tracker.

en: how many bytes to query for per request.
da: antal bytes at bede om pr. anmodning.

en: how many bytes to write into network buffers at once.
da: antal bytes at skrive til netværkets buffers på samme tid.

en: how many times to check if a downloader is behind a NAT (0 = don't check)
da: hvor mange gange, der skal tjekkes om en downloader er bag en NAT (0 = tjek ikke)

en: how often to rescan the torrent directory, in seconds
da: hvor ofte torrentmappen skal gen-skannes, angivet i sekunder

en: if false then make a trackerless torrent, instead of announce URL, use reliable node in form of <ip>:<port> or an empty string to pull some nodes from your routing table
da: hvis 'false' så lav en trackerless torrent, istedet for announce URL, brug pålidelig maskine på netværket i form af <ip>:<port> eller en tom streng til at trække nogle maskiner fra din routing tabel

en: if nonzero, set the TOS option for peer connections to this value
da: hvis ulig fra nul, sæt TOS-valgmuligheden for peer-forbindelser til denne værdi

en: ignore the ip GET parameter from machines which aren't on local network IPs (0 = never, 1 = always, 2 = ignore if NAT checking is not enabled). HTTP proxy headers giving address of original client are treated the same as --ip.
da: ignorér ip GET-parameteret fra maskiner, som ikke findes på lokal netværks-IP'er (0 = aldrig, 1 = altid, 2 = ignorér, hvis NAT-tjek ikke er aktivt). HTTP-proxyheadere, der videregiver adresser på originale klienter, behandles som --ip.

en: info hash: %s
da: info-hash: %s

en: invalid "last" entry
da: "last" entry ugyldigt

en: invalid announce interval
da: ugyldigt tilmeldings-ínterval

en: invalid bencoded value (data after valid prefix)
da: forkert bencoded værdi (data efter korrekt præfiks)

en: invalid entry in peer list1
da: ugyldig registrering i peer list1

en: invalid entry in peer list2
da: ugyldig registrering i peer list2

en: invalid entry in peer list3
da: ugyldig registrering i peer list3

en: invalid entry in peer list4
da: ugyldig registrering i peer list4

en: invalid min announce interval
da: ugyldigt minimums tilmeldings-interval

en: invalid peer count
da: ugyldigt antal peers

en: invalid peer list
da: ugyldig peer-oversigt

en: invalid seed count
da: ugyldigt antal seeds

en: invalid tracker id
da: ugyldig tracker-id

en: ip to bind to locally
da: IP, der skal bindes til lokalt

en: ip to report to the tracker (has no effect unless you are on the same local network as the tracker)
da: IP, som skal sendes til trackeren (virker ikke, hvis du ikke er på samme lokale netværk som trackeren)

en: keep dead torrents after they expire (so they still show up on your /scrape and web page). Only matters if allowed_dir is not set
da: behold døde torrents, efter at de udløber (så de stadig fremgår af din /scrape og hjemmeside). Har kun betydning, hvis allowed_dir ikke er valgt.

en: killed by IO error:
da: aborteret af IO fejl:

en: killed by OS error:
da: aborteret af OS-fejl:

en: killed by internal exception:
da: aborteret af intern undtagelse:

en: local
da: lokal

en: local directory where the torrent contents will be saved. The file (single-file torrents) or directory (batch torrents) will be created under this directory using the default name specified in the .torrent file. See also --save_as.
da: lokal mappe, hvor indholdet af torrents gemmes. Filen (gældende for enkeltfil-torrents) eller mappen (gruppe-torrents) bliver genereret i denne mappe under standardnavnet, der er specificeret i .torrentfilen. Se også--gem_som.

en: local directory where the torrents will be saved, using a name determined by --saveas_style. If this is left empty each torrent will be saved under the directory of the corresponding .torrent file
da: lokal mappe, hvor torrents bliver gemt - under et navn, der angives af__gemsom_mulighed. Hvis dette felt efterlades tomt, gemmes hver torrent i samme mappe som den pågældende .torrentfil

en: log cleared
da: log nulstillet

en: log saved
da: log gemt

en: lost server socket
da: mistet server-sokkel

en: maximum kB/s to upload at, 0 means no limit
da: max. antal KB/s at oploade med, hvor 0 betyder ingen begrænsninger

en: maximum length prefix encoding you'll accept over the wire - larger values get the connection dropped.
da: højeste længde for præfikskodning du vil tillade over nettet - større værdier får forbindelsen til at falde ud.

en: maximum length slice to send to peers, close connection if a larger request is received
da: maksimal længdefragment at sende til peers; luk forbindelsen, hvis en større anmodning modtages

en: maximum number of connections to allow, after this new incoming connections will be immediately closed
da: maksimalt antal tilladelige forbindelser; herudover lukkes indkommende forbindelser omgående

en: maximum number of peers to give with any one request
da: maksimalt antal peers, der skal uddeles til, når der forespørges

en: maximum port to listen on
da: højeste portnummer, der skal lyttes på

en: maximum time interval over which to estimate the current seed rate
da: max. tidsinterval over hvilken den nuværende seed-rate vurderes

en: maximum time interval over which to estimate the current upload and download rates
da: max. tidsinterval over hvilken man kan bestemme den nuværende upload- og download-hastighed

en: maximum time to wait between retrying announces if they keep failing
da: max. ventetid mellem genprøvning af meddelelser, hvis de vedbliver at fejle

en: maxport less than minport - no ports to check
da: maxport mindre end minport - ingen porte at tjekke

en: metainfo file: %s
da: metainfo-fil: %s

en: minimum number of peers to not do rerequesting
da: antal peers, hvorunder der anmodes om flere peers

en: minimum port to listen on, counts up if unavailable
da: laveste portnummer, der skal lyttes på. Tæller op, hvis denne er utilgængelig

en: minimum time in seconds before a cache is considered stale and is flushed
da: min. tid i sekunder, før en cache regnes for statisk og tømmes

en: minimum time it must have been since the last flush to do another one
da: min. tid, der skal være gået siden sidste tømning, før en ny gøres.

en: minutes to wait between requesting more peers
da: minutter mellem anmodninger om flere peers

en: name %s disallowed for security reasons
da: navn %s afslået af sikkerhedsgrunde

en: no torrents
da: ingen torrents

en: non-text failure reason
da: non-text fejlårsag

en: non-text warning message
da: non-text advarselsbesked

en: not a valid bencoded string
da: ikke en korrekt bencoded tekst

en: number of downloads at which to switch from random to rarest first
da: antal downloads, hvorefter der skiftes fra vilkårlig til mest sjældne først

en: number of peers at which to stop initiating new connections
da: med dette antal peers startes der ikke nye forbindelser

en: number of seconds to pause between sending keepalives
da: antal sekunder mellem 'hold-forbindelsen-i-live'-kommandoer

en: old announce for %s: %s
da: gammel announce for %s: %s

en: only allow downloads for .torrents in this dir (and recursively in subdirectories of directories that have no .torrent files themselves). If set, torrents in this directory show up on infopage/scrape whether they have peers or not
da: tillad kun downloads af torrents i denne mappe (i tilfælde af gentagelser i undermapper under mapper, der ikke selv rummer .torrentfiler). Hvis valgt, vil torrents i denne mappe fremgå af infopage/scrape, hvad enten de har peers eller ej.

en: oo  (%.1f MB up / %.1f MB down)
da: oo  (%.1f MB upload / %.1f MB download)

en: optional human-readable comment to put in .torrent
da: Valgfri modtager-læselig kommentar at vedlægge i .torrent

en: optional target file for the torrent
da: Valgfri destinationsfil for torrenten

en: parameter passed in at end with no value
da: parameter passerede ind ved slutningen uden værdi

en: path %s disallowed for security reasons
da: sti %s afslået af sikkerhedsgrunde

en: peer status:
da: peer-status:

en: percent done:
da: procent færdig:

en: piece %d failed hash check, re-downloading it
da: delen %d fejlede under hashtjek, henter den igen

en: progress:
da: fremskridt:

en: refuse further connections from addresses with broken or intentionally hostile peers that send incorrect data
da: afvis yderligere forbindelser fra adresser med brudte eller bevidst fjendtlige peers, der sender ukorrekte data

en: rejected by tracker -
da: afvist af tracker -

en: remote
da: fjern

en: removing %s
da: fjerner %s

en: removing %s (will re-add)
da: fjerner %s (vil gen-tilføje)

en: right-click for menu
da: højreklik for menu

en: run with no arguments for parameter explanations
da: kør uden argumenter for parameter beskrivelse

en: saving:
da: gemmer:

en: scrape access allowed (can be none, specific or full)
da: scrape adgang tilladt (Kan være ingen, valgt eller fuld)

en: seconds between expiring downloaders
da: antal sekunder mellem downloadere, der udløber

en: seconds between saving dfile
da: sekunder mellem auto-gem af dfile

en: seconds between updates of displayed information
da: sekunder mellem opdateringer af den viste information

en: seconds downloaders should wait between reannouncements
da: antal sekunder downloadere bør vente mellem gen-tilmeldinger

en: seconds to wait between checking if any connections have timed out
da: antal sekunder at vente mellem kontrolcheck af, om nogle af forbindelserne er timed out

en: seconds to wait between closing sockets which nothing has been received on
da: antal sekunder at vente mellem lukning af forbindelser, hvor intet er blevet modtaget

en: seconds to wait for data to come in over a connection before assuming it's semi-permanently choked
da: antal sekunder at vente på, at data skal komme ind via en forbindelse, før det antages, at den er semi-permanent blokeret

en: seed status:
da: seed-status:

en: seeding
da: seeder

en: share rating:
da: delingsforhold:

en: sharing:
da: deler:

en: shut down
da: afslut

en: shutting down
da: lukker ned

en: single/multiple file mix
da: blanding af enkelt- og multiple filer

en: size:
da: størrelse:

en: specific scrape function is not available with this tracker.
da: angivet scrape-funktion er ikke tilgængelig med denne tracker.

en: specifies how the app should behave when the user manually tries to start another torrent: "replace" means always replace the running torrent with the new one, "add" means always add the running torrent in parallel, and "ask" means ask the user each time.
da: angiver hvordan programmet bør handle, når brugeren manuelt forsøger at starte en ny torrent: "erstat" betyder 'erstat altid den kørende torrent med den nye', "tilføj" betyder 'start altid den nye parallelt med den kørende', og "spørg" betyder 'spørg brugeren hver gang'.

en: start downloader in paused state
da: start downloader i pauset tilstand

en: starting at port:
da: startende med port nr.:

en: the maximum number of files in a multifile torrent to keep open at a time, 0 means no limit. Used to avoid running out of file descriptors.
da: det maksimale antal filer i en multifil torrent, der holdes i gang samtidig; 0 betyder ingen begrænsninger. Bruges til at undgå at løbe tør for fildeskriptorer.

en: the maximum number of minutes to seed a completed torrent before stopping seeding
da: max. antal minutter at seede en færdig torrent, før seed skal ophøre

en: the maximum number of uploads to allow at once. -1 means a (hopefully) reasonable number based on --max_upload_rate. The automatic values are only sensible when running one torrent at a time.
da: det højeste antal uploads, der må køre ad gangen. -1 betyder et (forhåbentligt) rimeligt antal baseret på --max_upload_hastighed. De automatiske værdier er kun følsomme, når der kun kører én torrent ad gangen.

en: the minimum upload/download ratio, in percent, to achieve before stopping seeding the last torrent. 0 means no limit.
da: det minimale upload-/download-forhold at opnå, før ophør af seed på den sidste torrent. Angives i procent. 0 betyder ingen begrænsninger.

en: the minimum upload/download ratio, in percent, to achieve before stopping seeding. 0 means no limit.
da: det minimale upload-/download-forhold at opnå, før seed skal ophøre. Angives i procent. 0 betyder ingen begrænsninger.

en: the number of uploads to fill out to with extra optimistic unchokes
da: antal uploads at udfylde med ekstra-optimistiske unchokes

en: time left:
da: tid tilbage:

en: time to wait between checking if any connections have timed out
da: ventetid mellem tjek for at se om nogen forbindelser er timed-out.

en: timeout for closing connections
da: time-out for forbindelser, der lukker

en: told file complete on start-up, but piece failed hash check
da: fortalte filen er komplet ved start, men fejlede hash-check

en: torrent will not be restarted correctly on client restart
da: torrent vil ikke blive genstartet korrekt efter genstart af klienten

en: tracker announce url: %s
da: trackertilmeldings-url: %s

en: trackerless nodes:
da: trackerless udvekslinger:

en: ul speed:
da: uploadhastighed:

en: unknown key
da: ukendt nøgle

en: upload rate:
da: uploadhastighed:

en: use with allowed_dir; adds a /file?hash={hash} url that allows users to download the torrent file
da: anvend med allowed_dir; tilføjer en /file?hash={hash} URL, som tillader brugere at downloade torrent-filen

en: waiting for hash check
da: afventer hash-tjek

en: warning from tracker -
da: advarsel fra trackeren -

en: whether or not to ask for a location to save downloaded files in
da: skal eller skal der ikke spørges om, hvor downloadede filer skal gemmes?

en: whether to add entries to the log for nat-check results
da: om der skal føres protokol over NAT-tjek-resultater

en: whether to check hashes on disk
da: om der skal kontrolleres hashes på disk

en: whether to display an info page when the tracker's root dir is loaded
da: om der skal vises en infoside, når trackerens rodmappe er aktiv

en: whether to display diagnostic info to stdout
da: om diagnostisk info til stdout skal vises

en: whether to display names from allowed dir
da: om navne fra tilladt bibliotek skal vises

en: whether to display the full path or the torrent contents for each torrent
da: Hvad skal vises - den fulde stibetegnelse eller torrentens indhold?

en: whether to reopen the log file upon receipt of HUP signal
da: om logfilen skal genåbnes, ved modtagelse af et HUP-signal

en: which power of two to set the piece size to
da: hvilken potens af 2 fragmentstørrelsen skal sættes til

en: world-visible port number if it's different from the one the client listens on locally
da: Portnummer synligt for verden, hvis det adskiller sig fra porten, som klienten lytter på lokalt

en: wrong format of %s - %s
da: forkert format for %s - %s

en: you must specify a .torrent file
da: du må angive en .torrent-fil

en: your file may exist elsewhere in the universe
    but alas, not here
da: din fil findes måske et andet sted i universet
    men hér... desværre ikke!
